Προς το περιεχόμενο

Ondes Martenot synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάραθε είναι πολύ απλό: αυτό όπως προτάθηκε προηγουμένως...

Επειδή είμαι όμως διεστραμένος και δεν θέλω να σας ταλαιπωρώ, η τελική μου ερώτηση είναι εάν το συγκεκριμένο, επειδή είναι(?) midi device, θα μπορεί να συνδεθεί με την Roland Gr20 κιθάρα μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάραθε είναι πολύ απλό: αυτό όπως προτάθηκε προηγουμένως...

 

174876.jpg

 

...θα συνδεθεί πάνω σε αυτό...

 

234455.jpg

 

...και θα το ελέγχει αντί για keyboard με την πίεση του δαχτύλου επάνω στην λωρίδα.

 

αυτο μου αρεσει παρα πολυ!

εχουμε καποιο βιντεακι για το ηχητικο αποτελεσμα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GR20 έχει ένα "module" που είναι η μονάδα παραγωγής ήχων και τον ειδικό μαγνήτη που την ελέγχει, με άλλα λόγια τη συσκευή που της δίνει σήμα για να δουλέψει (το "controller"). Αφού έχει midi out το ribbon controller και midi in το Roland, υποθέτω πως θα μπορέσει να ελέγξει το GR20 σου αντί του μαγνήτη. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πάντως, ούτε και ξέρω αν θα είναι συμβατά τα midi messages. Η άλλη επιλογή, το να συνδέσεις τον μαγνήτη του GR20 επάνω στο Doepfer συνθ, δεν βλέπω να γίνεται με τίποτα, εκτός ίσως αν πάρεις τα midi μηνύματα άθικτα από το Roland και τα στείλεις στο Doepfer.

 

Όλες αυτές οι μανούβρες δεν έχουν όμως καμία σχέση με τον ήχο του Μartenot γιατί δεν φτάνει να έχεις το κατάλληλο συνθ αλλά και τον κατάλληλο controller, και μια κιθάρα απέχει έτη φωτός από αυτόν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι μανούβρες δεν έχουν όμως καμία σχέση με τον ήχο του Μartenot γιατί δεν φτάνει να έχεις το κατάλληλο συνθ αλλά και τον κατάλληλο controller, και μια κιθάρα απέχει έτη φωτός από αυτόν.

Δεν καίγομαι για τον ήχο αλλά με ενδιαφέρει η λειτουργία του ribbon...thanks man για τις πληροφορίες...

 

εκτός κι αν πάρεις τα midi μηνύματα άθικτα από τη συσκευή και τα στείλεις στο Doepfer

αυτό δεν γίνεται όταν από το Gr20 χρησιμοποιώ τους ήχους ένος softsynth και όχι της Roland?...

...εάν λέω βλακείες...συγχωρέστε τον άσχετο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρνεις να κάνεις κάτι τέτοιο με το softsynth, μάλλον θα πετύχει!

Ήδη χρησιμοποιώ τη κιθάρα σαν controller για τα softsynths του υπολογιστή χωρίς πρόβλημα, η δε τιμή του Doepfer δεν είναι απαγορευτική....χμμμμ Χριστούγεννα έρχονται.....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάραθε είναι πολύ απλό: αυτό όπως προτάθηκε προηγουμένως...

 

174876.jpg

 

...θα συνδεθεί πάνω σε αυτό...

 

234455.jpg

 

...και θα το ελέγχει αντί για keyboard με την πίεση του δαχτύλου επάνω στην λωρίδα.

 

 

μια ακομα ερωτηση απο μενα τον ασχετο!

 

οκ, αγοραζεις αυτα τα δυο μαραφετια!πως ελεγχεις τι νοτες παιζεις?

πρεπει να μπει καπου αναμεσα σε ολα αυτα και ενα μιντι κλαβιε?

και με την κορδελα απλα παρεμβαινεις στο πιτς της νοτας?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το French Connection σε συνδυασμό με modules υπάρχει όπως

αναφέρθηκε προηγουμένως το Persephone της Eowave (δεν παράγεται πια)

 http://www.monstersynths.com/

To Persephone mark ii (που έχει αντικαταστήσει το παραπάνω) έχει 2 analogue

oscillators,οπότε σε συκεκριμένο mode μπορείς να έχεις δύο ανεξάρτητες

φωνές συγχρόνως

http://www.eowave.com/instruments.php?prod=63

H eowave κατασκευάζει και usb ribbon controllers:

http://www.modularsquare.com/Eowave-Eomono-50cm-Ribbon,656.html

 

Επίσης, για όποιον θέλει οπωσδήποτε πετονιά και δαχτυλίδι, υπάρχει και η diy λύση

 

 

Εδώ ένα παράδειγμα του doepfer ribbon controller να ελέγχει το Moog Little Phatty:

 

(Τέλος, ένας συνδυασμός που δεν ξέρω αν λειτουργεί, αλλα θεωρητικά στέκει,

είναι να συνδεθεί το ribbon στο cv output του cut off του φίλτρου ενός αναλογικού synth (αντί στο oscillator), το οποίο σε full resonance δίνει ένα sine wave).

Αυτά.

 

 

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H eowave κατασκευάζει και usb ribbon controllers:

http://www.modularsquare.com/Eowave-Eomono-50cm-Ribbon,656.html

Kαλά, πόσα θέλεις να μας τρελλάνεις τώρα?  :o :o

Δηλαδή πέρνω ένα τέτοιο, το κολάω σε μια USB πόρτα και ξεκινάω τις "δοξαριές"? Αυτό θέλεις να μας πείς?

eomono_ribbon.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ακομα ερωτηση απο μενα τον ασχετο!

 

οκ, αγοραζεις αυτα τα δυο μαραφετια!πως ελεγχεις τι νοτες παιζεις?

πρεπει να μπει καπου αναμεσα σε ολα αυτα και ενα μιντι κλαβιε?

και με την κορδελα απλα παρεμβαινεις στο πιτς της νοτας?

 

Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις συγκεκριμένα αυτά τα δυο. Οποιοσδήποτε ribbon controller επάνω σε κάποιο συνθ, είτε soft είτε κανονικό, που να μπορεί να σεταριστεί για τέτοιους ήχους θα αποδώσει. Επίσης, αναλογικά σε modules υπάρχουν και φτηνότερα από το Doepfer, το οποίο όμως όντως έχει φοβερή τιμή και το μοναδικό αβαντάζ για την κατηγορία τιμής του τα ανεξάντλητα routings με τις CV υποδοχές που διαθέτει (Μάραθε και Αλέξανδρε, αν δεν ξέρετε τι είναι τα CV, ευχαρίστως να σας πούμε αλλά δεν θα τα χρειαστείτε).

 

Την νότα που θες να παίξεις την ελέγχεις από την τοποθέτηση του δαχτύλου σου, από το πόσο γρήγορα θα το ακουμπήσεις/τραβήξεις, και από τη δύναμη που θα βάλεις. Μίντι κλαβιέ δεν είναι απαραίτητο να μπει. Μάραθε, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αυτό υποτίθεται πως κάνει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου