Προς το περιεχόμενο

Ondes Martenot synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω το Phatty πλεον, το αντικατεστησα με ενα V-synth xt (οπου μπορω να φτιαξω περισσοτερους ηχους για το ribbon.

 

Και δε θελω CV. MIDI θελω. Ο κυρ Tom Scarff μου ειπε πως μπορει να μου στειλει μια πλακετα η οποια εχει MIDI in & out, προγραμματισμενη να στελνει μηνυματα MIDI απο το ribbon και μηνυματα volume απο ενα input στο οποίο θα πρεπει να βαλω ενα 10k linear pot.

 

Στη θεση αυτου του ποτενσιομετρου για την ενταση λοιπον, θα ηθελα να βαλω κατι που να ανταποκρινεται στην πιεση (οσο πιο βαθια τοσο πιο δυνατα ;D ) και να επιστρεφει στη θεση 0.

 

Αυτο που λες, η μοντα σε ενα expression pedal δεν ειναι καθόλου κακή ιδεα. Αρκει βεβαια να βρούμε κάποιον να ξερει τι να κοψει και τι να ραψει εκει μεσα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω και Kurzweil ωστε να χρησιμοποιησω εκεινο το ribbon. Αλλα δε με καίει τόσο το ριμπον μονο του, οσο ο συνδιασμος του με ενα volume controller στο αριστερο.

 

Ω ναι. Ψαχνω να φτιάξω ενα πολυ φθηνο ondes martenot :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω το Phatty πλεον, το αντικατεστησα με ενα V-synth xt (οπου μπορω να φτιαξω περισσοτερους ηχους για το ribbon.

 

Και δε θελω CV. MIDI θελω. Ο κυρ Tom Scarff μου ειπε πως μπορει να μου στειλει μια πλακετα η οποια εχει MIDI in & out, προγραμματισμενη να στελνει μηνυματα MIDI απο το ribbon και μηνυματα volume απο ενα input στο οποίο θα πρεπει να βαλω ενα 10k linear pot.

 

 

διορθωνω...θα στελνει μηνυματα pitch μεσω midi απο το ribbon και volume παλι μεσω midi απο το pot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ήδη ένα Kurzweil, γιατί δεν κοιτάς αν παίρνει CV Volume in και με τι προδιαγραφές? Mε το ribbon των Kurzweil και το απλό εξαρτηματάκι που ζητάς δε θα χρειαστείς τίποτε άλλο. Κρίμα πάντως που δεν έχεις πια το Moog. O ήχος του πιστεύω ότι με λίγο tweaking θα πλησίαζε πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω ενα ανεξαρτητο midi controller :D

 

Και εχεις δικιο για το Moog. Aλλα και στο V synth μπορεις να φτιαξεις πολυ γρηγορα μεγαλυτερη γκαμα ήχων. Καλα τα θερεμιν και τα Οντέ, αλλα η ποικιλία ποτε δε βλάπτει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου