Προς το περιεχόμενο

Πιθανο Ground Loop προβλημα και θόρυβος! Καμια ιδεα?


SlayermanGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω εν συντομία το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, οποιαδήποτε βοήθεια ή ιδέα ή οτιδήποτε θα ήταν σωτήριο αφού έχω αρχίσει και ξεμένω απο ιδέες!  :-[

 

Ύστερα απο αγορά monitor ηχείων (KRK RP5 συγκεκριμένα) και σύνδεσή τους πάνω στην κάρτα ήχου (Fast Track Pro USB) έχει σαν αποτέλεσμα υψίσυχνο θόρυβο στα ηχεία ανάλογα με τις κινήσεις του mouse και τη χρήση του επεξεργαστή (ουσιαστικά τον ακούω που δουλεύει)... Μετά απο αρκετό ψάξιμο σε forums και διαβάζοντας άπειρες απόψεις έχω φτάσει σε ένα τέλμα...

Πρέπει να προσθέσω ότι βάζοντας ακριβώς αυτό το setup σε λαπτοπ (Fast track + monitors συνδεμένα με balanced καρφιά μεταξύ τους) στον ίδιο χώρο με τις ίδιες μπρίζες δούλευε κανονικά χωρίς θορύβους...

Το παραπάνω γεγονός με έκανε να δώσω 60 εουρος σήμερα για καινούριο τροφοδοτικό αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα (ο θόρυβος μειώθηκε ελάχιστα αλλα το πρόβλημα παραμένει)...

Επίσης έχω δοκιμάσει να αλλάξω μπρίζες και πολύμπριζα (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να πάρω ρεύμα απο κάτω όροφο του σπιτιού) αλλά και πάλι τζίφος...  :'(

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω την εντύπωση, γιατί έχει ξανατύχει σε φίλο μου, πως το πρόβλημα σου δεν είναι απλό. Δεν νομίζω ότι φταίει πολύμπριζο, τροφοδοτικό ή balance καλώδιο. Αν σου έλεγα να αλλάξεις motherboard θα με πιστέψεις???

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πιστεψω γιατι ειλικρινα δεν μου εχει μεινει τιποτα αλλο που να μπορω να δοκιμασω και ηταν το μονο πραγμα που δεν ηθελα να ακουσω  ;D

 

Αλλαγη της mobo σημαινει υποχρεωτικα και format ή οχι απαραιτητα?

 

Κατι που δεν εχω δοκιμασει ειναι να συνδεσω τα ηχεια μεσω RCA, αλλα κατι μεσα μου λεει οτι μονο χρονο θα χασω...

 

Ο φιλος σου να φανταστω ειχε δοκιμασει πολλα πολλα πραγματα πριν καταληξει οτι φταιει η motherboard?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κάνεις φορματ, θα πρέπει να βρείς motherboard με ίδια χαρακτηριστικά (συμβατότητα με cpu, μνήμες, chipset) και να σου κάνει την "μεταφορά" κομπιουτεράς που ξέρει, γιατί με το που ανοίξει το σύστημα επάνω σε άλλη motherboard, θα γίνει την πρώτη φορά της... Πόπης. Ο φίλος μου, κάθε φορά που δούλευε ο σκληρός και άναβε το λαμπάκι λειτουργίας του, τον άκουγε από τα ηχεία και μάλιστα στο Cubase τον ηχογραφούσε κιόλας! Άλλαξε σκληρό και σώθηκε... Εγώ ακόμη και σήμερα, κάποιες φορές όταν "ανοίγει" σελίδα ο firefox στο internet, ακούω ένα πολύ ψιλό βζζζ, στα ηχεία, αλλά μέχρι εκεί. Κατά την γνώμη μου, το πρόβλημα αφορά τα ηλεκτρικά της motherboard και των συνδεδεμένων εσωτερικά συκευών και μάλλον προέρχεται από την εν γένη κατασκευή και λειτουργία του υπολογιστή αφού ψιλιάζομαι ότι οι θόρυβοι αυτοί αφορούν επαγωγικά ρεύματα, χαμηλής τάσεως, από γειτνίασεις κυκλωμάτων καλωδίων και πηνιώσεων μέσα στον υπολογιστή. Μπορείς να δοκιμάσεις 1-2 πράγματα πριν σε "πάρω" στο λαιμό μου και αλλάξεις motherboard. Άνοιξε τον υπολογιστή και προσπάθησε να "ανακατέψεις" με το χέρι και να κουνήσεις τα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών και τα πλακέ καλώδια σύνδεσης των σκληρών επάνω στο motherboard. Πολλοί κομπιουτεράδες, για λόγους "τακτοποίησης" πιάνουν όλα τα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών και τα δένουν μαζί μάτσο, με δέστρες. Ξέλυσε τα, άφησε τα χύμα καιο γενικά προσπάθησε να τακτοποιήσεις τα καλώδια με άλλο τρόπο σε άλλες θέσεις, μέσα στο κουτί. Άλλαξε PCI (PCI-e) θέση στην κάρτα γραφικών ή σε άλλες κάρτες αν έχεις μέσα και προς θεού, μακριά από κάρτες TV. Και τέλος (θα ήταν και το καλύτερο δηλαδή) να είχες την δυνατότητα να έστηνες την κάρτα επάνω σε άλλο υπολογιστή με το υποψήφιο motherboard, για να τσεκάρεις την διαφορά. Ο δικός μου κομπιουτεράς, μου άλλαξε motherboard, επεξεργαστή, μνήμες δεν έκανε φορμάτ και μέσα σε 1 μέρα, μου παρέδωσε τον υπολογιστή, με το παλιό σύστημα και τα προγράμματα. Από τότε έχουν περάσει πάνω από 6 μήνες, χωρίς κανέναν πρόβλημα. Το κακό είναι ότι βρίσκεται Σέρρες κι έτσι δεν μπορώ να σου τον προτείνω...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι'εγώ το ίδιο πρόβλημα παλιότερα, αλλά δεν ασχολιόμουν με ήχο/μουσική και δεν είχα δώσει πολλή σημασία... Όπως λέει και ο audiobox, λογικά είναι πρόβλημα crosstalk (επαγωγές, κακές μονώσεις κτλ) από την μητρική σου κυρίως. Τι μοντέλο είναι btw?

 

Έχω διαβάσει ότι αν χρησιμοποιήσεις την ψηφιακή έξοδο της κάρτας ήχου το πρόβλημα λύνεται, (γενικά τα ψηφιακά σήματα είναι πολύ λιγότερο ευαίσθητα σε τέτοια φαινόμενα) αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για onboard -ή τουλάχιστον εσωτερικές- κάρτες ήχου. Αλλά και πάλι θα είχες πρόβλημα γιατί τα RP5  δεν έχουν ψηφιακή είσοδο...

 

Δοκίμασε να βάλεις την fast track pro και σε άλλες θύρες USB.

Πάντως μη δώσεις λεφτά για οτιδήποτε, πριν "απομονώσεις" την πηγή του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ που ξοδέψατε λίγα λεπτά για το πρόβλημά μου...

 

Δυστυχώς ό,τι κι αν δοκίμασα ήταν μάταιο, άλλαξα PCI-E θύρα στην κάρτα γραφικών, έπαιξα με τα καλώδια μέσα στο κουτί, τράβηξα μπαλαντέζα για να δώσω ρεύμα στο pc από άλλο δωμάτιο και το πρόβλημα παραμένει... Οπότε όλο και περισσότερα δείχνουν προς τη motherboard...

Τώρα το PC φοράει μια Asus P5K (δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο) και με προβληματίζει γιατί ψάχνοντας για μητρική διαπίστωσα οτι μόνο η Asus και η Gigabyte βγάζουν μητρικές για socket 775 που χρειάζομαι... Προφανώς και δεν θέλω να ξαναπάω σε Asus, αλλά και για τις Gigabyte δεν ακούω και τα καλύτερα!

 

Κάποιος που να μπορεί να με διαφωτίσει λοιπόν μήπως και δώσω ένα τέλος σε αυτή τη σύγχρονη οδύσσεια?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θέλω να ξαναπάω σε Asus

 

Μια προσωπική μου συμβουλή: Το ότι με την συγκεκριμένη ASUS είχες πρόβλημα δεν σημαίνει ότι με όλες τις ASUS θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ έχω την ASUS Crosshair (την πρώτη) και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα! ;)

 

Μην ξεγράφεις μια ολόκληρη εταιρία με το που μαι συσκευή  (η οποία μπορεί να είναι και ελαττωματική) βγάζει πρόβλημα. Αν ήταν έτσι τότε δεν θα υπήρχαν Η/Υ!!!

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, προφανώς και δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να ακυρώσω μια ολόκληρη εταιρεία, απλά είναι σαν να παθαίνεις δηλητηρίαση απο ένα φαγητό, μετά δεν θα σου προκαλεί αηδία για λίγο καιρό?  ;D

 

Και ακόμα μια ερώτηση, να υπάρχει παραμικρή περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα αντικαθιστώντας τη USB κάρτα ήχου με μια firewire?

 

Ευχαριστώ και πάλι όποιον καλοθελητή μπήκε για να βοηθήσει!  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

ανάλογα με τις κινήσεις του mouse και τη χρήση του επεξεργαστή (ουσιαστικά τον ακούω που δουλεύει).

 

Aυτο με το mouse μου μυριζει προβλημα επεξεργαστη. Σε τι κατασταση βρισκετε ο επεξεργαστης οταν δουλευεις???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο με το mouse μου μυριζει προβλημα επεξεργαστη. Σε τι κατασταση βρισκετε ο επεξεργαστης οταν δουλευεις???

 

Το καταλαβαινω πως μπορεί να ακούγεται τραγικό αυτό με το mouse όμως ο βασικός θόρυβος παραμένει ακόμα και όταν βγάλω το mouse (όταν το κουνάω ακούγεται ένα φύσημα ανάλογα με τις κινήσεις). Με τον επεξεργαστή δεν έχω κανένα πρόβλημα γενικά, και games βαριά θα σηκώσει χωρίς υπερβολικές θερμοκρασίες και χωρίς προβλήματα...

Πρέπει να δανειστώ ένα firewire interface το συντομότερο για να αποκλείσω κι αυτήν την περίπτωση, όπως φαίνεται θα με τραβήξει μέρες ακόμα αυτή η ιστορία  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου