Προς το περιεχόμενο

Πιθανο Ground Loop προβλημα και θόρυβος! Καμια ιδεα?


SlayermanGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φώτη, προφανώς και δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να ακυρώσω μια ολόκληρη εταιρεία, απλά είναι σαν να παθαίνεις δηλητηρίαση απο ένα φαγητό, μετά δεν θα σου προκαλεί αηδία για λίγο καιρό?  ;D

 

 

 

;D  ;D  ;D

 

 

Μην τυχόν και έχεις διαθέσιμη καμιά PCI κάρτα με USB εξόδους? Ξέρεις, για έξτρα συνδέσεις και έτσι. Θα μπορούσες να τη δοκιμάσεις και αυτή.

 

Επίσης, λογικά δοκίμασες σε όλες τις USB θύρες, σωστά? Ίσως και του κουτιού  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φώτη, προφανώς και δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να ακυρώσω μια ολόκληρη εταιρεία, απλά είναι σαν να παθαίνεις δηλητηρίαση απο ένα φαγητό, μετά δεν θα σου προκαλεί αηδία για λίγο καιρό? 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.  Στο είπα γιατί απλά γνωρίζω άτομα που αντί για μάτια (με παρωπίδες ) δεν έχουν καθόλου μάτια!!! Οπότε καταλαβαίνεις...  :) :) :) :) 

 

(Προς θεού δεν εννοώ κάτι για σένα. Για τους άλλους το λέω)!

 

Φιλικά πάντα, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πρέπει να πω και πάλι σε όποιον φίλο έχει θελήσει να βοηθήσει, το εκτιμώ πολύ!  ;)

 

manosx, δυστυχώς δεν έχω κάποια PCI κάρτα με USB θύρες πρόχειρη για να τεστάρω, όμως σε όλες τις USB έχω το ίδιο πρόβλημα...

 

korakios, σε κάποιο φόρουμ πήρε το μάτι μου το Spread Spectrum, μπαίνοντας στο bios είδα ότι υπάρχει η επιλογή και είναι και enabled, προχθές που το κοίταξα δεν άλλαξα τη ρύθμιση, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω!

 

Επίσης, αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει, θέλω να δοκιμάσω 1) να βάλω ένα DI μεταξύ κάρτας ήχου και ηχείων ΜΠΑΑΑΑΣ και γίνει κανένα θαύμα, 2) να δοκιμάσω μια firewire κάρτα ήχου αν έχει το ίδιο πρόβλημα (παρόλο που με το λαπτοπ δούλευαν ρολόι όλα :()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ηταν αναμενομενο το Spread Spectrum δεν επηρεασε καθολου το θορυβο...

 

Κανω υπομονη μεχρι να δοκιμασω κι ενα DI αυριο, μεχρι τοτε δεν ριχνετε καμια προταση για motherboard με socket 775 να ετοιμαζομαι σιγα σιγα?  :P

 

edit: Μειώνοντας την ένταση κάθε ηχείου αρκετά και (αναγκαστικά) δίνοντας απο την προενίσχυση της κάρτας ήχου ο θόρυβος έχει μειωθεί (αν πλησιάσω κοντά στο tweeter τον ακούω) αλλά τουλάχιστον μπορώ να ακούσω απο τα ηχεία σαν άνθρωπος και όχι μόνο να τα βλέπω  :P  Αν κάποιος έχει κάποια έμπνευση ας πει τίποτα να δοκιμάσω!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις DI, εκτός από το ground lift θετικό σημείο, θα αντιμετωπίσεις την περίπτωση αλλαγής "ρεύματος" του σήματος, δηλαδή το σήμα από την έξοδο του DI, θα είναι υποβαθμισμένο σε μικροφωνικό ρεύμα. Είναι πολύ πιθανό, τα ενεργά monitor σου λοιπόν, να πάρουν πολύ χαμηλό σήμα. Το σωστό gadget για τέτοιες δουλειές είναι ένα isolation box μόνο δηλ. κάτι τέτοιο :

 

http://artproaudio.com/products.asp?type=90&cat=13&id=103

 

http://artproaudio.com/products.asp?type=90&cat=13&id=106

 

Αν και στην περίπτωση σου, αρκεί να ξεκολήσεις την γείωση (pin 1) από το XLR ή το TRS βύσμα που συνδέεται στα ηχεία σου. Αυτό είναι το ground lift και δεν χρειάζεται να προσθέσεις άλλο ένα κύκλωμα στο set up σου.

 

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημέρωση, με ένα passive DI της πλάκας και με το ground lift ενεργοποιημένο ο θόρυβος εξαφανίστηκε (μάλλον αναμενόμενο ε?)... Δεν παρατηρώ κάποια αξιοσημείωτη μεταβολή στην ένταση των ηχείων...

 

audiobox, ευχαριστώ για τις απόψεις σου πάνω στο πρόβλημα, με έχουν βοηθήσει πολύ... Αυτό με το ground pin στο καλώδιο το έβλεπα σαν λύση αλλά πάντα με προβλημάτιζε το πόσο καλό ή κακό είναι για τα ηχεία... Το κύκλωμα των ηχείων όμως δεν γειώνεται έτσι κι αλλιώς απο την τροφοδοσία τους? Συγγνώμη αν κάνω "χαζές" ερωτήσεις αλλά κανείς δεν γεννήθηκε με τη γνώση μέσα του  ;D

Οπότε φίλε audiobox μου προτείνεις σαν βέλτιστη λύση ένα κουτάκι σαν αυτά στα link που πόσταρες ή απλά ένα ground lift στα TRS?

 

Ευχαριστώ και πάλι...  ;)

 

edit: Αγόρασα 2 καλώδια πειραματόζωα, έκοψα τις γειώσεις τους και δουλεύουν όλα ρολόι (ο θόρυβος δυστυχώς βγαίνει ακόμα απο τα tweeter αλλά έχει υποπολλαπλασιαστεί σημαντικά)! Η ερώτηση τώρα είναι αν αυτό είναι επιζήμιο για τα ηχεία ή για μένα αν γίνει κάνα ντου με τα ρεύματα!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Ακούω στο ένα μόνο monitor τον επεξεργαστή να δουλεύει, o θόρυβος είναι υψίσυχνος. Το pc είναι καινούργιο, το interface και τα monitors ποιοτικά, και φυσικά ο θόρυβος υπάρχει μόνο οταν το pc είναι ανοιχτό.

Το ίδιο πρόβλημα παραμένει ακόμα κι αν συνδέσω το laptop, οπότε λογικά δεν είναι θέμα συγκεκριμένου επεξεργαστή ή μητρικής.

 

Με Hum Eliminator λογικά θα κοπεί ο θόρυβος, όμως δεν βλέπω πουθενά ομως το art να είναι τελείως passive οπότε έστω και λίγο υποβάθμιση σήματος καλό θα ήταν να αποφευχθεί, ούτε το πρόβλημα θα λυθεί ριζικά.

Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει το πρόβλημα ένα ups ή σταθεροποιητής τάσης? Μήπως υπάρχει θέμα στη γραμμή? (παλιά πολυκατοικία και ηλεκτρικά κλπ)

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη..

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε φίλε μου μία μπρίζα χωρίς γείωση (και για το πισι και για τα ηχεία σου...)

Είμαι σχεδών σίγουρος ότι το πρόβήμά σου θα λυθεί!΄

Φιλικά,Άκης..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε φίλε μου μία μπρίζα χωρίς γείωση (και για το πισι και για τα ηχεία σου...)

Είμαι σχεδών σίγουρος ότι το πρόβήμά σου θα λυθεί!΄

Φιλικά,Άκης..!

 

Που να βρω ρε Άκη πρίζα χωρίς γείωση?

Ευχαριστώ.

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου