Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τα ποτενσιόμετρα του ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Marshall Mg 15 cdr και μου βγάζει θόρυβο (σαν να ειναι από σκόνη) το vol του καθαρού καναλιού και το treble.

Έβγαλα τον ενισχυτη από το κουτί και δεν έχει σκόνη ούτε η πλακέτα ούτε τα ποτενσιιομετρα. Ένας φίλος μου είπε πως ίσως να τα έχουν φτύσει τα ποτενσιόμετρα και να θέλουν άλλαγμα. Ξέρει κάποιος που μπορει να οφείλεται αυτό και πως αντιμετωπίζεται;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα σπρει που λεγεται σπρει επαφης.κανει για ποτενσιομετρα κουμπια κ διαφορα.εχει 2 ειδων ενα με λαδι μεσα κ το αλλο χωρις παρε το χωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το βρίσκω σε μαγαζιά με μουσικά εξοπλισμό ή σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω αν θα δεις σοβαρή προκοπή από το σπρευ, τουλάχιστον όχι για πολύ. Άλλαξε το ποτεσιόμετρο να τελειώνεις. Από την δική μου εμπειρία, οι marshall βγάζουν γρατσανίσματα στα ποτεσιόμετρα συχνά. Ρώτα για ανταλλακτικό στο BON STUDIO.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφονώ κάθετα μαζί σου audiobox έχω 6 χρόνια τον 15ari mg τον ψέκασα μόνο μια φορα πριν 3 χρόνια με τον εν λόγο σπρέυ επαφών με μηχανικό λαδί και τέλος ο θόρυβος ακόμα να εμφανίσει πρόβλημα για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν αξίζει να κάτσεις να φας τον χρόνο σου αλλάζοντας σε έναν τέτοιο ενυσχητή  (που έχει πλακέτα και είναι φθηνος + του οτι ο φίλος μας παίζει να μην γνωρίζει τα βασικά από ηλεκτρολογικά+ το κόστος του σπρέυ είναι αστείο μπροστα στα 10 ποτενσιόμετρα που έχει ο 15αρης και που στον δικό μου μετά από κάποιο σημείο όλα βγάζαν θόρυβο!)    ποτενσιόμετρα

 

εμένα μού είχε κοστίσει 6 ευρό αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή θα δοκιμάσω το λάδι το οποίο σε δυο περίπτωσεις φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα. Εαν δεν επιδιορθωθεί το πρόβλημα θα του αλλάξω τα ποτενσιόμετρα.

Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τα ηλεκτρονικά είναι μια καλή ευκαιρία να αποκτήσω μια επαφή με το άθλημα. Έτσι και αλλιώς δεν θα ανοίξω και mesa boogie mark1!  ;D

Όμως δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω το σπρέυ με το λάδι ή χωρίς;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερε ο φίλος αυτό το πρόβλημα, να αναφέρω ότι αντιμετωπίζω ίδιο πρόβλημα (νομίζω) με την υποδοχή βύσματος στο μπάσσο μου. Όταν κουνηθεί το βήσμα του καλωδίου σε μια συγκεκριμένη φορά πάνω στο μπάσσο, ο ενισχυτής ουρλιάζει....δηλαδή βγάζει ένα θόρυβο πολυ ενοχλητικό.Αν το καλώδιο είναι δεν κουνιέται όταν παιζώ όλα ειναι οκ.Το σπρέυ θα με βοηθήσει?Σορρυ που ρωτάω σε άλλο ποστ, απλα μου φένεται οτι μπορει η λύση με το σπρευ να κάνει και σε μένα.Εσεις τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή θα δοκιμάσω το λάδι το οποίο σε δυο περίπτωσεις φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα. Εαν δεν επιδιορθωθεί το πρόβλημα θα του αλλάξω τα ποτενσιόμετρα.

Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τα ηλεκτρονικά είναι μια καλή ευκαιρία να αποκτήσω μια επαφή με το άθλημα. Έτσι και αλλιώς δεν θα ανοίξω και mesa boogie mark1!  ;D

Όμως δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω το σπρέυ με το λάδι ή χωρίς;

 

καλυτερα να παρεις αυτο που ΔΕΝ εχει το λαδι κ ο λογος ειναι:οτι σκονη θα πεφτει,θα κολαει πανω στο λαδι.οποτε......εσυ αποφασιζεις φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου