Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εδω νεαρος μουσικος και οταν λεω νεαρος εννοω εφηβος :D .

Λοιπον εχω δυο αποριες!Αρχικα να πω οτι εχω μια Fender Squier,ενα πεταλι Boss ds-2 και εναν amp Randall rx25rm.

 

Αν γνωριζετε και δεν σας κανει κοπο απαντηστε μου..

 

1)Γιατι ο ενισχυτης μου κανει ενα αρκετα εκνευριστικο και ανησυχητικο θορυβο σαν να τζιτζικιζει θα ελεγα οταν ειναι ανοιχτος φυσικα..Ειδικα οταν δεν ακουμπαω το ταστο δυναμωνει.Ειναι φυσιολογικο??Μπορω να κανω κατι να το ελατωσω? ;) ;)

 

 

2)Καποιες στιγμες ο ενισχυτης κανει εναν περιεργο θορυβο,σαν να παλετε μια χοντρη χορδη θα μπορουσα να πω...Τι να φταιει?Κανω κατι λαθος?? :-\ :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει άλλη κιθάρα στον ενισχυτή?

 

Για πρόβλημα με τη γείωση της κιθάρας μου φαίνεται

 

Συγκεκριμένα η γείωση της γέφυρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οχι δεν ετυχε να δοκιμασω αλλη κιθαρα.Σε περιπτωση που οντως ειναι αυτο που λες τι πρεπει να κανω?? :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το καλώδιο της γείωσης στη γέφυρα. Πρέπει να "πιάνει" πίσω στο τρέμολο (αν έχεις strat). Ίσως να έχει ξεκολλήσει.

 

Γενικά η Squier και ειδικά οι Affinity βγάζουν τέτοιου είδους προβληματάκια

 

Είχα και εγώ κάποτε και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Τη μία χάλαγε το ένα την άλλη το άλλο κλπ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην απεφυγε να ειναι κοντα σου ,τηλεοραση,οθονη υπολογιστη...και να μην δουλευει aircondition....μετα τσεκαρε οπως σου ειπαν γειωση κιθαρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! Αντιμετοπίζω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο ενισχυτή!Εκτό του ότι το θόρυβο το κάνει όταν έχω volume κάτω του 10 και τοne πάνω απο 0. Εχω μια epiphone sg-400 και δεν νομίζω να φταίνε πράγματα όπως air-condition tv κια τέτοια γιατί πολυ απλά δεν έχω καν μεσα στο δωμάτιο!Δοκίμασα την κιθάρα και σε άλλον ενισχυτή και δεν είχα κάποιο πρόβλημα,τον roland cube 15 για την ακρίβεια.

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου