Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά κι απο μένα, πάμε λοιπόν για το πρώτο ποστ  :D

 

Σίγουρα έχεις μια ωραία σειρά απο πετάλια και αρκετά πλήρη ως προς τα εφφέ σου.

Συμφωνώ με τους προηγούμενους για πειραματισμό και δοκιμές στη σειρά τους, αλλά θα σου πρότεινα και μία εναλλακτική να το βλέπεις και αλλιώς το θέμα.

 

Σκέψου λοιπόν τον ήχο της κιθάρας σου ως "σήμα", ένα ηλεκτρικό-ηχητικό σήμα. Φαντάσου τη διαδρομή που κάνει απο το βίσμα της κιθάρας σου προς τα πετάλια και σκέψου τί ροή θα του δώσεις, απο πού θέλεις να περνάει πρώτα, πώς να φιλτράρεται και τί να "παίρνει" μαζί του απο πετάλι σε πετάλι.

 

Σίγουρα compression στην αρχή, το eq ανάλογα με το τί θέλεις να πετύχεις (όπως κατάλαβες αλλιώς λειτουργεί στην αρχή της αλυσίδας, αλλιώς στο τέλος, αλλιώς κοντά στο distortion κλπ). Προσωπικά προτιμώ το delay πριν απο τα modulation, στα οποία κιόλας θα έβαζα το chorus πριν το flanger. Wah δεν έχει τύχει να δουλέψω και πολύ ώστε να έχω άποψη, αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να ακούγεται ωραία μετά το distortion, ή μετά τα modulation στο τέλος της αλυσίδας.

 

Όσο για τα άλλα πετάλια που λες, εγώ έχει τύχει να παίξω μόνο το metal zone το οποίο το έβαλα σε μπάσσο κιόλας. Χρειάστηκε να το ρυθμίσω πολύ πολύ χαμηλά για να μην ξεφύγει η παραμόρφωση πάντως... είναι πολύ τσαμπουκαλεμένο!

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει λίγο αυτό το σκεπτικό, εμένα τουλάχιστον με βολεύει να το βλέπω έτσι καμιά φορά.

Όπως και να έχει ψαξ' το και καλή συνέχεια.  Όταν καταλήξεις κάπου θα ήθελα να το δούμε!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου