Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά ηχογράφησης για Τύμπανα (Decibel Noise reduction)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί κύριοι...

 

θα ήθελα να προτείνετε ακουστικά που να μειώνουν την ένταση του φυσικού κιτ,δηλ να κάνουν ένα  Decibel Noise reduction,

 

διότι όταν ηχογραφούμε τύμπανα με ένα κιτ που ακούγεται πολύ δυνατά και παίζουμε πολλά πράγματα...ακούμε τον ήχο του φυσικού κιτ παραμορφωμένο παράλληλα με ότι ακούμε από τα ακουστικά....

 

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι όταν ηχογραφούμε τύμπανα με ένα κιτ που ακούγεται πολύ δυνατά και παίζουμε πολλά πράγματα...ακούμε τον ήχο του φυσικού κιτ παραμορφωμένο παράλληλα με ότι ακούμε από τα ακουστικά....

 

περιεργο,εμενα γιατι δεν μου εχει συμβει ποτε αυτο?

 

μηπως κατι δεν παει καλα στο στουντιο που γραφεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο

http://eu.audio-technica.com/en/products/product.asp?catID=5&subID=36&prodID=3649

 

μηπως κατι δεν παει καλα στο στουντιο που γραφεις?

Σίγουρα.

 

Για πες δηλαδή πως γράφεται και πως παίρνεις μόνιτορ τα τύμπανα και με τι άλλο μαζί?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ..για τα ακουστικά που παρέθεσες δεν έχω γνώμη...κάτι τέτοιο ψάχνω πάντως...

 

δοκιμασα εν συντομία τα

http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1291

και φαίνεται να είναι πολύ κοντά σε αυτό που θέλω....

 

το θέμα είναι πολύ απλό...ο ήχος των φυσικών τυμπάνων..όπως αυτός ακούγεται μες στο δωμάτιο  έρχεται στα αυτιά μου παραμορφωμένος...δηλ..με άπειρα μπάσσα....

 

άσχετα αν εγώ από τα ακουστικά ακούω πχ..έναν οδηγό κιθάρας,οδηγό και μετρονόμο,κτλ...με τα τύμπανα να περνάνε ή όχι από τα ακουστικά.......

 

το συμπέρασμα μου είναι πολύ απλό...τα ακουστικά κόβουν ψηλές συχνότητες από τον ήχο των τυμπάνων μέσα στο  δωμάτιο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[glow=red,2,300]το συμπέρασμα μου είναι πολύ απλό...τα ακουστικά κόβουν ψηλές συχνότητες από τον ήχο των τυμπάνων μέσα στο  δωμάτιο [/glow]

 

Ακριβώς, αλλά αυτό δεν συνιστά παράγοντα "παραμόρφωσης" ή κάτι που δεν είναι σωστό. Ζήτα να σου βάλει μέσα στα ακουστικά, μιά ψιλή από τα over mics για να στανιάρεις τα πρίμα που χάνεις, επίσης να προσέχεις η επίστροφή των ακουστικών να είναι real time και όχι μέσα από daw γιατί αν σου τα στέλνει με latency, θα έχεις συνεχώς την αίσθηση της "βαβούρας" και του φλαμαρίσματος. Τα καλά isolation headphones, όπως και οι σωστές ωτοασπίδες, κόβουν το ίδιο σε όλες τις συχνότητες και έτσι ακούς το ΟΛΟΝ, αλλά πιο χαμηλά, xωρίς να χάνεις συχνότητες.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiobox σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ...

 

θα δοκιμάσω να γράψω με isolation headphones χωρίς να περνάω καθόλου τύμπανα από τα ακουστικά...

 

πολυ σωστά όπως ανέφερες τα  isolation headphones κατέβασαν απλά τα db χωρίς να προκαλέσουν ιδιαίτερη απώλεια εύρους συχνοτήτων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου