Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για LP


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα(σπερα?) σας κ απο μενα.

Εχω παραγγειλει μια φτηνη κοπια Les Paul Standard (δεν εχει ερθει ακομα) και επειδη 99% οι μαγνητες θα ειναι χαλια, ψαχνω να βρω ενα σετ απο αλλους. Ξερω πως λογικα το θεμα θα εχει συζητηθει ξανα, αλλα εψαξα λιγο και δεν βρηκα τιποτα ενδιαφερον...Ψαχνω ενα σετ το οποιο να δινει αρκετο versatility, δλδ να μπορει καποιος να παιξει απο "γεματα" καθαρα και καλο crucnh μεχρι hard rock και metal (Οχι τιποτα extreme, για αυτα εχω την LPC με τους EMG). Γενικα απο μαγνητες δεν κατεχω ιδιαιτερα  ;D... Καταρχας να αναφερω πως εχω σπιτι και καθονται ενα σετ SH1N / SH4 (Zebra). Αυτοι οι δυο τι λενε? Τι αλλο εχετε να προτεινετε (σε λογικες τιμες παντα, μην κοστιζουν οι μαγνητες παραπανω απο τν κιθαρα ;D ;D ;D)...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να αναφερω πως εχω σπιτι και καθονται ενα σετ SH1N / SH4 (Zebra).

Eννοείται πως αυτούς θα βάλεις. Επώνυμοι ποιοτικοί μαγνήτες και τους έχεις να

κάθονται? Σε ορισμένα χρώματα lp μάλιστα κάθονται πολύ ωραία οι zebra. ;)

Tι χρώμα είναι η lp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθονται γιατι ηταν οι μαμισιοι μαγνητες της Edwards LPC που εχω, η οποια εχει τωρα emg.

Απο ηχο ομως πως πανε? Οταν ειχα παρει την κιθαρα αλλαξα σχεδον αμεσως τους μαγνητες, ασε που ειχα εναν ενισχυτη της πλακας...

Η Κιθαρα ειναι η παρακατω (και ναι, λογικα θα καθονται οραια οι zebra πανω της... ;D):

1258395024780341067.jpg.5d9b6dfe525c002d84722888e4c99a96.jpg

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tonerider ειναι η προταση μου και το σετ rocksong θα σε καληψει.ψαξτο λιγο.

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html

 

Τι αλλο εχετε να προτεινετε (σε λογικες τιμες παντα, μην κοστιζουν οι μαγνητες παραπανω απο τν κιθαρα ;D ;D ;D)...

 

σηγουρα πραγματα  ;)

https://www.dangleberrymusic.co.uk/p-147-tonerider-pickups-bridge-humbucker-pickup-rocksong-pickup-in-nickel.aspx

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tonerider ειναι η προταση μου και το σετ rocksong θα σε καληψει.ψαξτο λιγο.

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html

Ομορφα ακουγονται οι tonerider, απο τα samples τουλαχιστον...

Εριξα και μια ματια σε διαφορα demonstrations των SD που εχω, και αρχιζουν και μ'αρεσουν (ασε που ειναι τσαμπα μιας και τους εχω ηδη ;)). O SH4 ειναι ο γνωστος JB που μιλανε ολοι?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άσε να πιάσεις πρώτα την κιθάρα στα χέρια σου να αποφασίσεις αν ο φυσικός ήχος της κιθάρας είναι μουντός ή λεπτός ή τι άλλο μπορεί να προκύψει, και μετά αποφασίζεις τι eq θέλεις από τους μαγνήτες σου (αν θές πχ να σου κόβει μπάσα, να σου κόβει πρίμα να σου τονίζει κάτι άλλο) σε σχέση με αυτό που παίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε να πιάσεις πρώτα την κιθάρα στα χέρια σου να αποφασίσεις αν ο φυσικός ήχος της κιθάρας είναι μουντός ή λεπτός ή τι άλλο μπορεί να προκύψει, και μετά αποφασίζεις τι eq θέλεις από τους μαγνήτες σου (αν θές πχ να σου κόβει μπάσα, να σου κόβει πρίμα να σου τονίζει κάτι άλλο) σε σχέση με αυτό που παίζεις.

 

Ακριβως, η βιασυνη δε φερνει αποτελεσμα. Προτεινω καποιους μηνες εμπειριας με το οργανο. Παιξιμο σε αρκετους ενισχυτες, μονος και σε μπαντα. Αν ακομα θες να αλλαξεις μαγνητες αρχιζεις απο το σετ που ηδη εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον kpeyos. Δες πως θα ακούγεται mε τους μαγνήτες από την μάνα της και βλέπεις. (Έτσι και αλλιώς ο παίκτης κάνει τον ήχο κατα κύριο λόγο). Κορυφαιοι humbuckers είναι της Bare Knuckle. Βγαίνουν σε διάφορα output. Άρα δες ο ίδιος ποιος θα σου κάνει.

http://www.bareknucklepickups.co.uk/

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...δεν εννοούσα ακριβώς ότι οι stock μαγνήτες θα είναι κάτι το καταπληκτικό, και σίγουρα πιστεύω ότι αξίζει να επενδύει κανείς ένα αρκετά σημαντικό ποσό απ' το budget του σε αυτούς κυρίως δε, να δοκιμάσει αρκετούς με το set up του (πωλώντας/αγοράζοντας μεταχειρισμένα κυρίως για να μην βγεί απ' το παράθυρο οικονομικά) για να διαμορφώσει ένα προσωπικό κριτήριο.

 

Το ρεζουμέ όμως είναι ότι πιστεύω ακόμη ότι οι μαγνήτες δεν θα κάνουν ποτέ μια κιθάρα καταπληκτική από μόνοι τους. Πρέπει να συμπληρώνουν την κιθάρα από πλευράς EQ για να έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου