Προς το περιεχόμενο

Monitor και μικρό μαγαζί ....(για drummers)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο έχω την τιμή να παίξω με την μπάντα μου (τους Still Drunk) classic rock στο Stone Bar στην Πάτρα. Για όσους το ξέρουν, καταλαβαίνουν ότι ο χώρος είναι αρκετά μικρός. Λόγω αυτού του γεγονότος ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Πώς πρέπει να "στηθούν" τα μονιτορ στη σκηνή;

2 Σε τι εντάσεις πρέπει να παίζουν αυτά;

3) Θεωρείτε σωστό να "παίζουν" όλα τα όργανα στα μόνιτορ;

4) Πιστεύετε ότι πρέπει να μπουν παντού μόνιτορ και οι επιστροφές να έχουν όλα τα όργανα;

 

Να σημειώσω το setup της μπάντας: 1 κιθάρα (Fender) 1 μπάσο 1 φωνή και 1 drums. Είμαστε η χαρά του κάθε ηχολήπτη, λόγω των μικρών απαιτήσεων που έχουμε!  ;D ;D

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας σ' αυτό γιατί όπου και αν έχουμε παίξει τα μόνιτορ δεν βοηθούν. Και ειδικά στα κλειστά και μικρά μαγαζιά. Ευχαριστώ...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχην, φανταζομαι ξερεις το αξιωμα ''οσο πιο χαμηλα παιζουμε σε ενταση, τοσο καλυτερα ακουμε''!

το εχω διαπιστωσει με τα ιδια μου τα αυτια καμποσες φορες!! ;D

 

καποιες ερωτησεις τωρα!

ποσα μονιτορ υπαρχουν στην σκηνη?

υπαρχει η δυνατοτητα να εχει ο καθενας το δικο του?

αυτο θα ηταν το πιο καλο!

απο εκει και περα, φανταζομαι πως η πιο λογικη λυση, ειναι να ακουγονται απο ολα τα μονιτορ ολα και ο καθενας να κανει επιλογη για τις εντασεις που θελει!

 

φανταζομαι πως η κιθαρα και το μπασο θα εχουν δικους τους ενισχυτες για ...αυτομονιτορινγκ ε?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Πώς πρέπει να "στηθούν" τα μονιτορ στη σκηνή;

2 Σε τι εντάσεις πρέπει να παίζουν αυτά;

3) Θεωρείτε σωστό να "παίζουν" όλα τα όργανα στα μόνιτορ;

4) Πιστεύετε ότι πρέπει να μπουν παντού μόνιτορ και οι επιστροφές να έχουν όλα τα όργανα;

 

1) οπου θελει ο ηχοληπτης. Αν δεν το παιξει ξερολας μπορειτε να αμφιβαλετε κατα ποσο είναι αληθινος ηχοληπτης.

 

2) Οσο χρειαζεται για να ακουτε χωρις να δημιουργουν μικροφωνισμους.

 

3+4) Θα ειστε ισως το καλυτερο συγκροτημα πειραματικής μουσικης του κινηματος φλουξους, οπου μεσα απο τη βαβουρα και το μικροφωνισμο θα χτυπατε το τονικό κατεστημενο.

 

Εν κατακλειδι. Μονιτορ θα εχει ο τραγουδιστης για να ακουει τη φωνη του και ίσως λιιιιγο κιθαρα και ο ντραμμερ για το μπασο και ισως τη μποτα του. Αν βαλετε κι αλλο κλαψτε τον ηχο σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εν κατακλειδι. Μονιτορ θα εχει ο τραγουδιστης για να ακουει τη φωνη του και ίσως λιιιιγο κιθαρα και ο ντραμμερ για το μπασο και ισως τη μποτα του. Αν βαλετε κι αλλο κλαψτε τον ηχο σας :D

 

γιατι αυτο?

ειχα την εντυπωση πως απο το μονιτορ του καθε μουσικου ακουγονται τα παντα, στις εντασεις που εξυπηρετουν!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχην, φανταζομαι ξερεις το αξιωμα ''οσο πιο χαμηλα παιζουμε σε ενταση, τοσο καλυτερα ακουμε''!

το εχω διαπιστωσει με τα ιδια μου τα αυτια καμποσες φορες!! ;D

 

καποιες ερωτησεις τωρα!

ποσα μονιτορ υπαρχουν στην σκηνη?

υπαρχει η δυνατοτητα να εχει ο καθενας το δικο του?

αυτο θα ηταν το πιο καλο!

απο εκει και περα, φανταζομαι πως η πιο λογικη λυση, ειναι να ακουγονται απο ολα τα μονιτορ ολα και ο καθενας να κανει επιλογη για τις εντασεις που θελει!

 

φανταζομαι πως η κιθαρα και το μπασο θα εχουν δικους τους ενισχυτες για ...αυτομονιτορινγκ ε?

 

Έχει δύο η φωνή και από ένα τα υπόλοιπα όργανα... Σαφώς, το αξίωμα το γνωρίζω και ειναι βασική μας αρχή. Τώρα όσον αφορά τους ενισχυτές ίσως να τους χρησιμοποιήσω για οτομονιτοράιζινγκ...

 

Όσον αφορά για το ηχολήπτη, άστα να πάνε φίλε μου... "Ηχοληπτης" Θα δούμε. Ευχαριστώ..

 

Αα...Είχα μια συζήτηση με το Σταύρο Λάντσια (όταν είχε έρθει το καλοκαίρι κυπαρισσία με τους Human Touch) και μας έλεγε και αυτός και ο Κιουρτσόγλου ότι πρέπει να "μάθετε" να παίζετε χωρίς τα μόνιτορ. Δηλαδή να "απεξαρτηθείτε" απ' αυτό. Κατά πόσο συμφωνείτε μ' αυτό;

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλειδι. Μονιτορ θα εχει ο τραγουδιστης για να ακουει τη φωνη του και ίσως λιιιιγο κιθαρα και ο ντραμμερ για το μπασο και ισως τη μποτα του. Αν βαλετε κι αλλο κλαψτε τον ηχο σας :D

 

Βασικά συμφωνώ κ εγώ στο όχι όλα, αλλά ίσως ο ντράμερ θέλει να ακούει και λίγο τον κιθαρίστα ή έστω τη φωνή; Το μπάσο το θεωρώ δεδομένο.

Οι υπόλοιποι αν έχουν μόνιτορ υπάρχει θέμα αν βγαίνει πχ η κιθάρα και η φωνή;

 

Δηλαδή να "απεξαρτηθείτε" απ' αυτό. Κατά πόσο συμφωνείτε μ' αυτό;

 

Νομίζω για τον ντράμερ είναι μεγάλο θέμα να απεξαρτηθεί από το μόνιτορ. Το μπάσο την παλεύει, πιστεύω.

Οι άλλοι γίνεται; Κιθάρα και φωνή να μην ακούν από μόνιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, πιστεύω (ειδικά σε μικρά μαγαζιά) ότι ο ντράμερ πρέπει να το κάνει αυτό (δηλαδή εγώ  ;D) από εκεί και πέρα, οι υπόλοιποι καλό είναι να το έχουν υπ' όψιν τους. Γιατί έτσι μαθαίνεις πολλά. Και γίνεσαι και πολύ καλύτερος. Γιατί θα σου τύχουν συναυλίες που δεν θα ακούς τίποτα. Και μας έχει τύχει όντως... παίζαμε στην πλ. Γεωργίου χωρίς μόνιτορ με δύο ενισχυτάκους (10 και 12 watt) και μια φωνή που έβγαινε από τα ηχεία (2 μικρά ηχεία)...Αλλά το αποτέλεσμα, φοβερό. Γιατί ακριβώς, μάθαμε απ' αυτό. μετά από 3 μέρες παίζαμε στο Revolt Festival στον κάστρο της Πάτρας... Με ηχολήπτη πάνω στη σκηνή κ.τ.λ. βγάλαμε πάλι live χωρίς επιστροφές όχι γιατί δεν είχαμε αλλά γιατί ήταν άμπαλος ο τυπάς.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι δηλαδή το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν παιξαμε λαιβ με τη μπάντα μου ήταν ότι ο ντραμερ έπαθε πολιτισμικό σοκ γιατί δε με άκουγε. Είχε συνηθίσει έτσι και μόλις βρέθηκε με κακή ακουστική κλάταρε σε πολλές και διάφορες φάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι υπόλοιποι αν έχουν μόνιτορ υπάρχει θέμα αν βγαίνει πχ η κιθάρα και η φωνή;

 

 

Αν σε μικρο παταρι εχεις κιθαρα και φωνη x5 κοντα στα μικροφωνα θα υπαρξει ενα θεματακι είναι η αληθεια ;D

 

Ασχετο αλλα στο μαγαζι που επαιζα πληκτρα για 2 χρονια δεν ειχα μονιτορ ποτε. Απλα υπηρχε και ποτε δεν επαιζε :p Και ήταν φαση κιθαριστας γνωστος που εκανε σοου και τραβουσε τον κοσμο καθε βραδυ, και οι υπολοιποι παιζαμε. Και σε μια φαση που μιλησα με τον ηχοληπτη και το ειπε στο αφεντικο μηπως και βαζαμε κανα μονιτορακι του απαντησε οτι εχει παραγγειλει ενα μονιτορ για τον κιθαριστα και πως δε γίνεται να χει και ο πληκτρας και ο κιθαριστας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε μικρο παταρι εχεις κιθαρα και φωνη x5 κοντα στα μικροφωνα θα υπαρξει ενα θεματακι είναι η αληθεια ;D

 

Ασχετο αλλα στο μαγαζι που επαιζα πληκτρα για 2 χρονια δεν ειχα μονιτορ ποτε. Απλα υπηρχε και ποτε δεν επαιζε :p Και ήταν φαση κιθαριστας γνωστος που εκανε σοου και τραβουσε τον κοσμο καθε βραδυ, και οι υπολοιποι παιζαμε. Και σε μια φαση που μιλησα με τον ηχοληπτη και το ειπε στο αφεντικο μηπως και βαζαμε κανα μονιτορακι του απαντησε οτι εχει παραγγειλει ενα μονιτορ για τον κιθαριστα και πως δε γίνεται να χει και ο πληκτρας και ο κιθαριστας :P

 

Απλά σηκώνω τα χέρια ψηλά... Αν αυτοί οι άνθρωποι, λέγονται επαγγελματίες τι να πω;;

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου