Προς το περιεχόμενο

Ορσμένες φορές εινα απλό το να γραφτεί ενα ωραίο κομμάτι


Vintager

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα είναι απλά.

 

Το απλό είναι εύκολο να το καταλάβεις.

Δύσκολο όμως να το πετύχεις.

 

Απλό δεν σημαίνει φτωχό,

ούτε λίγο.

 

Και όταν κάτι φαίνεται απλό, δεν είναι πάντα απλό.

 

 

(απόσπασμα σεναρίου για τηλεοπτική διαφήμιση που έγραψα συμπτωματικά πριν λίγες μέρες...  :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πιστεύω στην έμπνευση. Ή μάλλον της αποδίδω το 1% της δημιουργίας! Το υπόλοιπο είναι εμπειρίες, δουλειά, δουλειά, δουλειά, ιδρώτας, γνωριμίες και τύχη.

Συμφωνώ απόλυτα στο 2ο κομμάτι της παρατήρησής σου γιατί η έμπνευση δεν είναι κάτι δεδομένο ανά πάσα στιγμή. Να το κάνω πιό λιανά (γιατί και εγώ στην δική μου δουλειά το ζώ), εάν κάποιος παραγγείλει στο Nikolas μια σύνθεση, έτοιμη σε 2 ημέρες, ο (οποισδήποτε) Nikolas δεν μπορεί να επαφίεται στην έμπνευση για να ζήσει. Πρέπει να έχει δημιουργήσει μηχανισμούς-παράλληλα με εμπειρίες, δουλειά, δουλειά, δουλειά, ιδρώτας, γνωριμίες και τύχη- ώστε να μπορεί να τα καταφέρει. Μετά από 27 χρόνια εργασίας (όχι στη μουσική), αυτό το λέω "τεχνιτή έκρηξη δημιουργικότητας" (μου είναι αρκετά δύσκολο να σας το εξηγήσω γραπτώς ως μηχανισμό-ίσως στην επόμενη μπυροποσία...).

Εγώ πιστεύω ότι όταν όμως έρχεται η έμπνευση, όλα τα παραπάνω γίνονται πιο εύκολα. Και πιστεύω ότι άλλοι άνθρωποι είναι πιο εμπνευσμένοι (προικισμένοι) από άλλους, γι αυτό ξεχωρίζουν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω στην έμπνευση. Ή μάλλον της αποδίδω το 1% της δημιουργίας! Το υπόλοιπο είναι εμπειρίες, δουλειά, δουλειά, δουλειά, ιδρώτας, γνωριμίες και τύχη.

 

Διαφωνώ. Στο να γράψεις ένα απλό κομμάτι με τρία ακόρντα και να ακούγεται και ωραίο στα αυτιά κάποιων, όντας υποκειμενικό, δεν μπορεί να μην συμμετέχει και η έμπνευση.

Η έμπνευση είναι αυτό το άυλο, άπιαστο για κάποιους κομμάτι της δημιουργίας, ανεξάρτητο από γνώσεις και εμπειρία. Αν αρκούσε η δουλειά, επίπονη και χρονοβόρα, τότε όσοι έχουν εμπειρία ετών θα έγραφαν, απλά ή όχι, πολύ ωραία κομμάτια. Αυτό όμως δεν συμβαίνει, ευτυχώς ή δυστυχώς, γιατί λείπει η έμπνευση και το ταλέντο.

 

Να το κάνω πιό λιανά (γιατί και εγώ στην δική μου δουλειά το ζώ), εάν κάποιος παραγγείλει στο Nikolas μια σύνθεση, έτοιμη σε 2 ημέρες, ο (οποισδήποτε) Nikolas δεν μπορεί να επαφίεται στην έμπνευση για να ζήσει. Πρέπει να έχει δημιουργήσει μηχανισμούς-παράλληλα με εμπειρίες, δουλειά, δουλειά, δουλειά, ιδρώτας, γνωριμίες και τύχη- ώστε να μπορεί να τα καταφέρει.

 

Σωστό και λάθος ταυτόχρονα. Μιλάς για παραγωγή και όχι για δημιουργία. Για να γράψεις ένα κομμάτι μερικές φορές δεν χρειάζεται έμπνευση ούτε ταλέντο. Αλλά για να γράψεις ένα πολύ καλό κομμάτι χρειάζονται και τα δύο.

Αλλιώς από που πηγάζει η ανθρώπινη δημιουργικότητα;

 

Άλλωστε, η θεωρία από την πράξη απέχει στην θεωρία λίγο στην πράξη πολύ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν κάτι φαίνεται απλό, δεν είναι πάντα απλό.

 

(απόσπασμα σεναρίου για τηλεοπτική διαφήμιση που έγραψα συμπτωματικά πριν λίγες μέρες...  :))

Και όμως αυτό που γράφεις είναι γενικό και αεριώδες.

Ας πούμε, αυτό που φαίνεται απλό (και είναι) στον jeff Beck, δεν είναι (ούτε φαίνεται) απλό σε μένα...άρα για τον Jeff είναι πάρα πολύ απλό.

 

Πως φαίνεται ότι κάνεις σενάρια για brand building και όχι για retail ;D ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει ορισμένους καλλιτέχνες μεγάλους είναι ότι για αυτούς το δύσκολο για εμάς είναι έυκολο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει ορισμένους καλλιτέχνες μεγάλους είναι ότι για αυτούς το δύσκολο για εμάς είναι έυκολο.

 

Βασικά αυτό που κάνει πολλούς ανθρώπους επιτυχημένους είναι ακριβώς αυτό. Ανεξαρτήτως ενασχόλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα, όμως, ανέφερα το 1%. Μήπως το 1% είναι που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο "εμπνευσμένο" και στο μη?

 

Το αριστουργήματα δε θα γραφούν σε 4 ώρες επειδή σε πήρε ο παραγωγός και σου είπε "τρέχα μ@λ@κ@" και εσύ κολυμπάς. Αλλά μπορει να προυπάρχει ο σπόρος απο άλλες μέρες και να δουλευτεί σε 4 ώρες...

 

Γιατί όμως δεν μπορεί να συμμετέχει η έμπνευση. (Να βρω χρόνο το απόγευμα να κάνω μια ψιλοανάλυση μερικών έργων γιατί τώρα ψιλοτρέχω... σορρυ). Υπάρχουν λόγοι, ηθελημένοι ή όχι. Μπορεί να το ονομάσει έμπνευση κάποιος, αλλά παραμένει ότι υπάρχουν σαφέστατοι λόγοι γιατί κάτι μπορεί να αρέσει...

 

Τώρα αν η έμπνευση ήταν 0% τότε θα γράφαν και οι Η/Υ μουσική. Δεν το κάνουν καλά (ακόμη) και άρα κάτι παίζει και η έμπνευση. απλά δε στηρίζω τίποτα πλέον πάνω της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για παραγωγή και όχι για δημιουργία.

H παραγωγή ΕΙΝΑΙ δημιουργία και πηγή έμπνευσης, ή να το πώ καλύτερα μεγάλο μέρος δημιουργίας.

Τι εννοώ σαν παραγωγή...προσωπικό παράδειγμα...δουλεύω ένα κομμάτι αυτή την εποχή που η έμπνευση ήρθε από ενα συγκεκριμένο ήχο ενός synth. H πηγή έμπνευσης είναι ένας εξωτερικός παράγοντας που (ας πούμε), ενεργοποίησε μνήμες, συναισθήματα και πρόκληση για το τελικό αποτέλεσμα.

Άλλο παράδειγμα κοντά στη δική μου εργασία. Εάν έχω σχεδιάσει μια μακέτα για μία ετικέτα κρασιού και τη τυπώσω σε 2 διαφορετικά χαρτιά (ένα πολύ γυαλιστερό και ένα με ανακυκλωμένο με ίνες χαρτιού κλπ) έχω 2 τελείως διαφορετικές ετικέτες με διαφορετικές αξίες, εικόνα...Εδώ χρησιμοποίησα μια τεχνική παραγωγής ως δημιουργικό εργαλείο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως φαίνεται ότι κάνεις σενάρια για brand building και όχι για retail ;D ;D

 

 

Πράγματι, το σενάριο είναι για corporate επικοινωνία. Φυσικά και το παραπάνω δεν ισχύει πάντα- δεν μπορείς όμως να αντικρούσεις πλήρως το "όταν κάτι φαίνεται απλό, δεν είναι πάντα απλό".

Με λίγα λόγια δεν είναι αναληθές, είναι, όπως είπες κι' εσύ, ασαφές.

Εξάλλου η διαφήμιση δεν πρέπει να λέει ψέματα, μπορεί όμως να μην λέει όλη την αλήθεια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρω χρόνο το απόγευμα να κάνω μια ψιλοανάλυση μερικών έργων γιατί τώρα ψιλοτρέχω...

Μην ζοριστείς. Αυτό είναι θέμα μπυροποσίας... :D ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου