Προς το περιεχόμενο

Αργη απόκριση σε ενισχυτή. Iσχύει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο attack αναφέρεται ο φίλος... όχι σε καθυστέρηση...

 

Ως ατάκα οριζεται η καθυστέρηση που έχει ενας ήχος μεχρι να φτασει σε μια ορισμενη τιμη της μεγιστης έντασής του...

 

http://www.traditionalmusic.co.uk/music%20tech%20glossary/Music%20Tech%20GlossaryE.htm

 

@ Fuzzed : το "προβλημα" εμφανιστηκε καποια στιγμη στον ενισχυτη σου ή υπηρχε απο την αρχη? Σε ρωταω επειδη αν συμβαινει κατι σαν αυτο που προσπαθεις να περιγραψεις, τοτε μαλλον προκειται περι βλαβης και οχι για καποιο χαρακτηριστικο ενος ενισχυτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάνο, τα George L αποκλείεται να φταίνε. Eίτε δουλευουν, είτε όχι. Δεν υπάρχουν μέσες λύσεις. Με τα προηγούμενα που έγραψες επίσης δεν συμφωνώ καθόλου πως μπορεί να επηρεάζουν στο παραμικρό τις αποκρίσεις του ενισχυτή.

 

Φιλε μου, ξερω πως ακουγεται αυτο που ειπα για τα george l , δεν θα το ελεγα αν δεν ειχα δει εγω ο ιδιος την 'μεση λυση' που αναφερεις, καλα καλωδια αλλα αν η συνδεση γινει απροσεκτα,ναι υπαρχουν μεσες λυσεις..

 

Κατα τ αλλα φιλε bloody_sunday, διαφωνω καθετα με αυτα που λες για τους open back 15αρηδες κλπ.. κυριως στο οτι το γενικευεις τοσο πολυ.. Δηλαδη πιστευεις οτι το μηχανημα οταν βγηκε απ το εργοστασιο ακουγοταν ετσι??

Οταν το ειχανε στο μαγαζι για τις δοκιμες, επισης τους εκοβε τον ηχο μ αυτον τον τροπο??

Δε νομιζω..

Λεει ο φιλος οτι ο ενισχυτης ακουγεται σαν να εχει ψηλα ρυθμισμενο noise gate..

Σου ακουγεται αυτο 'φυσιολογικη ιδιοτητα' καθε open back 15αρη??

(παντα φιλικα ολα τα παραπανω τα λεω φυσικα..)

Δε λεω οτι δεν θα υπαρχει αλλαγη με αλλο μεγαφωνο, αλλα πριν αρχισουν τετοιες επεμβασεις καλυτερη ιδεα κατα τη γνωμη μου ειναι να εντοπιστει αν υπαρχει προβλημα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω τους παντες που με βοηθουν αλλα μαλλον απ τη πλευρα μου θα πρεπει να διευκρινησω οτι αυτο που αναφερω χρειαζεται πολυ καιρο για να το εντοπισει καποιος!!!!

 

Εννοω οτι αυτη η βαρια αποκριση που περιγραφω ειναι σχεδον ανεπαισθητη, και θα πρεπει καποις να χρησιμοποιησει καιρο τον ενισχυτη για εντοπισει κατι τετοιο, φυσικα υπαρχει κ μεγαλη περιπτωση να ειναι απλα ιδεα μου ή να μην τον εχω συνηθισει απλα σε μεγαλη ενταση κ να με... <<κομπλαρει>>

Αυτα τα λεω διοτι μαλλον παρεμηνευτηκε η γενικοτερη λειτουργια του, καποια βλαβη δε πιστευω οτι εχει.

 

Ισως απλα τοσο να τραβαει...

Εμμεσα λοιπον απανταω και στο φιλο που ρωταει αν αυτο το προβληματακι υπηρχε απ την αρχη που τον αγορασα, πολυ απλα δε μπορω να ξερω γιατι οπως προανεφερα προκειται για κατι που γινεται αμφανες μετα απο ΠΟΛΛΕΣ δοκιμες κ σε διαφορετικα περιβαλλοντα!

λοιπον?

με απλα λογια επανερχομαι στο αρχικο ερωτημα για το αν τελικα υπαρχουν ενισχυτες ιδιας κατηγοριας αλλα <<2 ταχυτητων>>, πραμα που ενδεχομενως ειναι συγκερασμενο κ με τη ποιοτητα του καθενος..

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ατάκα οριζεται η καθυστέρηση που έχει ενας ήχος μεχρι να φτασει σε μια ορισμενη τιμη της μεγιστης έντασής του...

 

http://www.traditionalmusic.co.uk/music%20tech%20glossary/Music%20Tech%20GlossaryE.htm

 

ακριβώς

 

ενώ εσύ το εννοούσες έτσι:

 

δηλαδη οτι παιζεις μια νοτα  και αργει αρκετα να ακουστει απο το μεγαφωνο

 

...πράγμα που δεν συμβαίνει  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν από τα λίγα που κατέχω.....

 

αν υπάρχει ανορθώτρια λάμπα (εκτός των προενισχυτριών και των τελικών που παίζουν έτσι κι αλλιώς) η απόκριση είναι πιο αργή και ο ενισχυτής δεν κάνει για γρήγορα παιξίματα, (πχ fender deluxe reverb) ο προσανατολισμός είναι περισσότερο vintage και ο ήχος φτάνει μέχρι classic rock (άντε και vintage hard rock με κανα πεταλάκι) δηλαδή δεν θα τον προτιμήσεις σε καμία περίπρωση για μοντέρνη καφρίλα.

Η κατηγορία αυτή είναι all tube αλλά ...προσοχή με tube rectifierπιο αργή ατάκα λοιπόν αλλά με ήχο απίστευτα ποιοτικό.

 

Η άλλη κατηγορία είναι πάλι all tube αλλά εδώ έχουμε solid state rectification (όχι ανορθώτριες λάμπες δηλαδή. Εδώ η ατάκα είναι πιο γρήγορη καθώς δεν υπάρχει η καθυστέρηση της λάμπας στην ανόρθωση του σήματος.

 

Σε όλα τα παραπάνω βέβαια παίζει ρόλο και το αν πρόκειται για κλειστή ή ανοιχτή καμπίνα (ο ήχος διαχέεται διαφορετικά στο χώρο) και σαφώς το ηχείο (πχ τα alnico blue της celestion έχουν περισσότερο vintage κατεύθυνση από τα vintage 30s)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την εντυπωση οτι η εννοια vintage εχει να κανει μονο με το ηχοχρωμα κ οχι με την ευρεια εννοια που αναφερεις. Παντως δεν αμφιβαλλω καθόλου με τα λεγομενα σου αν κ στη δικη μου περιπτωση ειναι cathode bias, επ ακριβως ομως δε κατεχω τη διαφορα..

Μιας και εχει αναφερθει και στο παρελθον το θεμα ανοιχτης-κλειστης καμπινας ειναι πιθανο με καποια σχετικη τροποποιηση να δω διαφορα?

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηγορία αυτή είναι all tube αλλά ...προσοχή με tube rectifierπιο αργή ατάκα λοιπόν αλλά με ήχο απίστευτα ποιοτικό.

 

Δηλ.οσοι ενισχυτες εχουν ss rectifier δεν εχουν...απιστευτα ποιοτικο ηχο? ;D

 

Για να σοβαρευτουμε λιγακι,το αν η ανορθωση ενος ενισχυτη ειναι με λυχνια η με διοδους δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με την..ποιοτητα του ηχου του (γιατι ετσι οποιοσδηποτε σχεδον  ενισχυτης πανω απο τα 40 βαττ δεν θα ηταν..ποιοτικος....)  

 

Γουστα ειναι αυτα ,εμενα π.χ. (και του ...SRV...ο οποιος παντα αλλαζε τα rectifiers στους ενισχυτες σου σε ss) δεν μου αρεσουν καθολου τα tube rectifiers & το shagging που εχουν ενω  σε καποιον αλλον αρεσουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου αρεσουν καθολου τα tube rectifiers & το shagging

Mάλλον sagging εννοείς, γιατί το... shagging πιστεύω πως αρέσει σε όλους μας!!!!!!! ;D ;D ;D :D :P  (Χωστάκη σε βλέπω να διαβάζεις...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου