Προς το περιεχόμενο

Η ανία ως πηγή έμπνευσης


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξάλλου όπως έχει αποδειχθεί και στο παρελθόν, η πλειονότητα της διανόησης /κουλτούρας, για δεκάδες λόγους, πηγάζει / παράγεται από τη μεσομεγαλοαστική τάξη.

 

Ο κύριος λόγος για αυτό είναι το γεγονός ότι οι πλούσιοι δεν είναι υποχρεωμένοι να δουλέψουν οικοδομή 12ωρο για να τα φέρουν βόλτα.

Έχουν άπλετο ελεύθερο χρόνο να κάνουν ότι μπούρδα θέλουν, π.χ. απάντηση σε thread του noiz (εντελώς τυχαίο παράδειγμα).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κι εγώ πιστεύω ότι πρόκειται περί ενός ευφυολογήματος του Ζήλου.

 

Τα αντιπαραδείγματα είναι πάμπολλα και η αιτιολόγηση με βάση την "αποστασιοποίηση" του πλούσιου από "τα προβλήματα των λαϊκών στρωμάτων"  είναι μόνο ένα λογικοφανές επιχείρημα.

 

Εξάλλου, (ειδικά σήμερα) τα "λαϊκά στρώματα" δεν τραγουδούν για τα προβλήματά τους αλλά για το "πλούσιο" άπιαστο όνειρό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω πρόσβαση στο συγκεκριμένο άρθρο, ώστε να κρίνω ιδίοις όμασι, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : ο ίδιος ο Ζήλος οριοθετεί την ανία ως απόρροια της οικονομικής ευμάρειας,ή ο Wow προσθέτει, ίσως λίγο καταχρηστικά, αυτή την παράμετρο;

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το ερώτημα που θέτει ο Wow! απέχει αρκετά από το σχόλιο του Ζήλου: το πρώτο αφορά τις "αρχικές συνθήκες" που απαιτούνται για να είναι κάποιος δημιουργικός σε κάποια συγκεκριμένα είδη μουσικής και το δεύτερο αφορά τον ενδεχόμενο κορεσμό ενός συγκροτήματος στο δέκατο album τους.

 

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, η στατιστική είναι καθαρά με το μέρος του Wow!. Για το δεύτερο, υπάρχουν πολλά αντιπαραδείγματα που το καταρρίπτουν (π.χ. το δέκατο album των Rolling Stones ήταν το Exile on Main St.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η αλήθεια είναι οτι σε πλήθος συνεντεύξεων, είτε κειμένων που κατα καιρούς έχω διαβάσει και που αφορούν είτε σε μουσικούς, είτε σε εικαστικούς, είτε σε λογοτέχνες, οι καλλιτέχνες δηλώνουν πως δημιουργούν για να ξεφύγουν απο την απεριοριστη ανία τους.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η αλήθεια είναι οτι σε πλήθος συνεντεύξεων, είτε κειμένων που κατα καιρούς έχω διαβάσει και που αφορούν είτε σε μουσικούς, είτε σε εικαστικούς, είτε σε λογοτέχνες, οι καλλιτέχνες δηλώνουν πως δημιουργούν για να ξεφύγουν απο την απεριοριστη ανία τους.

 

Οι πλούσιοι μουσικοί, ναι.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πλούσιοι μουσικοί, ναι.

 

Φυσικά και όχι, το όλο πράγμα δεν έχει να κάνει με το στερεοτυπικό ¨ο φτωχός πρέπει να βγάλει τα προς το ζειν, άρα δεν προλαβαίνει να βαρεθεί". H ανία η οποία περιγράφεται δεν κάνει κοινωνικές διακρίσεις.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για πολύ περισσότερο από ευφυολόγημα. Ειδοποίησα - στο πρώτο ποστ - ότι μην μπλέκετε αυτούς που πλούτισαν από τη μουσική, διότι δεν είναι το ίδιο με αυτούς που αισθάνονται όλη τους τη ζωή (από 0 ετών) την οικονομική ασφάλεια που τους παρείχε η εργασία των γονιών τους (και ότι συνεπάγεται αυτή η ασφάλεια).

 

Για παράδειγμα (ακραίο, αλλά έγκυρο), πως θα αντιμετωπίζατε ένα πολιτικό αν έβγαζε ένα ροκ δίσκο; Δεν είναι σαφές ότι αυτός ο άνθρωπος ζει σε ένα δικό του προστατευμένο κόσμο που (εξ' άπαντος) δεν είναι ο δικός μου ή των περισσότερων;

 

Επίσης, τι άλλο από αβάσταχτη ανία θα τον οδηγούσε να το κάνει; Η ξαφνική συνειδητοποίηση ότι τα μπρικ σολωμού τελικά οδηγούν στην αλλοτρίωση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με τον συσχετισμό που γίνεται μεταξύ ανίας και οικονομικής ευμάρειας. Τον βρίσκω εντελώς στερεοτυπικό. Ας μην ξεχνάμε πως δε μιλάμε πια ουτε για "λαική" μουσική του αγρού. Νομίζω πως οποιοδήποτε μουσικό ρεύμα προέκυψε από τα μέσα τις δεκαετίας του 70 και πέρα, σε σημαντικό βαθμό σχετίζεται με την ανία, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το αν οι θιασώτες του είχαν 5 παράδες ή όχι.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Matawan. Aλλά πρέπει να αποφασίσουμε αν θεωρούμε την ανία σαν την απόλυτη νέκρωση όλων των συναισθημάτων και ερεθισμάτων ή όχι. Κοινώς, αν πάσχεις από αυτή την ανία, μοιάζεις απαραίτητα με φυτό που περπατάει και τρώει? Εγώ δεν το πιστεύω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου