Προς το περιεχόμενο

Αγορα Καμπίνας 2x12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω στα comments του video οτι κάποιοι είναι απογοητευμένοι με τη Framus. Βέβαια, αν έχουνε μούφα amp ή αν δεν ξέρουν να κάνουν σωστό tone dialing, αυτό ειναι μία άλλη ιστορία...

 

ομολογώ πως είμαι μπερδεμένος... στο video πάντως... τα σπάει η HB....

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινά δεν θα περίμενα ποτέ να διαμορφώσω άποψη από τα βίντεο, πολύ περισσότερο για καμπίνα που αν δεν δοκιμαστεί επί τόπου και επιθεωρηθεί το πόσο στιβαρή είναι, έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό. Παρεπιπτόντως, αυτή είναι και η διαφορά στις καμπίνες από ονόματα της πλάκας μέχρι τα ονόματα που έχουν πολύ καλό value for money (πχ. Framus) ή που έχουν τσιμπημένη έως πολύ τσιμπημένη τιμή αλλά αποτελούν industry standards (πχ. Orange ή Mesa).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εδω και πολλααααα χρονια εχω 2 Marshall 1922 2x12" και μπορω να πω οτι ειμαι μια χαρα και απο τον ηχο τους και απο την αντοχη τους στις απειρες μετακινησεις.

Απο αυτες που προτεινεις νομιζω οτι η Harley ειναι καπως ψευτικες ως προς την αντοχη τους σε μετακινησεις και κακουχιες.

Στη θεση σου θα εβαζα κατι παραπανω (οχι πολλα) και θα πηγαινα σε orange ή καποια marshall.

Φυσικα θα πρεπει να εχεις προαποφασισει αν πας για closed back ή open back.

http://www.thomann.de/gr/orange_ppc212cob.htm  (open)

http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1936_stereo_box.htm  (κλειστη και με πιο "φτηνα" μεγαφωνα - αν και εμενα προσωπικα μ αρεσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για τη Harley Benton λεγονται διαφορα,για τη 1936 να δεις ποσα ακουγονται...αλλωστε τα υλικα των δυο ειναι τα ιδια...

 

Μονο παχος και στιβαροτητα κατασκευης να δεις δεν θα την ελεγες και ιδια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά για "οικιακή" χρήση την προορίζω, δε θα την έχω για μετακινήσεις...

λαμβάνοντας αυτό υπ'όψει, η φθηνή κατασκευή της HB θα έχει καμία σημασία?

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η στιβαρότητα της κατασκευής παίζει ρόλο ΚΑΙ στον ήχο, ανεξάρτητα δηλαδή από αντοχή σε μετακινήσεις και μικροχτυπήματα

 

ειδικά στις ανοικτές καμπίνες, η στιβαρότητα της κατασκευής είναι βασικη απαίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε οτι αγοραζουμε καμπινα-ηχειο και οχι 2 σκετα μεγαφωνα.

Ακριβως παιζει ρολο η συνολικη κατασκευη ακομα και περα απο τα αυτονοητα (οπως να μην τριζει-κουδουνιζει πχ) ειναι αυτη που θα κανει τα "ακριβα" ή φτηνα" μεγαφωνα να αποδωσουν σωστα.

Ως τωρα επαιξα-εστησα 3 διαφορετικες καμπινες φιλων της harley benton και δεν μου αρεσαν εχοντας σαν μετρο συγκρισης στα αυτια μου οχι κατι εξωτικο και πανακριβο αλλα τις ταπεινες παλιες και φτηνες 1922 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω ξερω πολλα πραγματα για ηχεια, οχι για καμπινες αλλα τα διεπουν πιστευω καποιες βασικες αρχες. δηλαδη οσο πιο στιβαρη κ δεμενη ειναι μια κατασκευη τοσο πιο καλα βγαινουν τα μπασα. γιατι δεν κλωτσαει τοσο το ηχειο και "σπρωχνει καληταρα τον ηχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά...κι επειδή έχω μπερδευτεί... μία απλή ερώτηση ακόμα:

 

το budget μου είναι στα 300 ευρώ.

επειδή τη θέλω για οικιακή χρήση, μήπως είναι καλύτερο να πάρω με τα ίδια λεφτά μία high-end 1x12" (orange ή ENGL) ή μία "καλή" όπως η Framus?

 

για όσους ξέρουν από ηλεκτρολογικά, βλέπω ότι οι καμπίνες έχουν μία Maximum Load τιμή σε Watts. Για παράδειγμα, όλες οι 1x12 έχουν MaxLoad μικρότερο των 100W. Αυτό σημαίνει ότι ο 100W ενισχυτής μου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην καμπίνα?

 

Ευχαριστώ.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου