Προς το περιεχόμενο

Αγορα Καμπίνας 2x12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εχει ακουστει οτι τα celestion της HB ειναι και καλα "μουφα" celestion, Β διαλογης κλπ...Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο ή ειναι ραδιο αρβυλα. Φανταζομαι αν καποιος ξερει περισσοτερα θα μας διαφωτισει.

 

Όλα τα Celestion εκτός των heritage και των ΑlNiCo Blue & Gold κινέζικα είναι και θεωρούνται χαμηλότερης ποιότητας από τα παλιότερα βρετανικής κατασκευής μεγάφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Jollyjokker παντα να προτιμας χαμηλοτερο ενισχυτη απο ηχεια, δηλαδη οχι 100watt ενισχυτη οταν το ηχειο σου λεει μαξιμουμ 100w θα τα πηγαινεις μονιμως στην τσιτα και θα εχεις κινδυνο να τα καψεις καποια στιγμη, καθως και θα σου παραμορφωνουν συχνα.

παντα λιγοτερα watt amp με περισσοτερα Watt ηχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο κοίτα να συγκρίνεις ισχείς στο ΙΔΙΟ φορτίο  ;)

 

αν ο ενισχυτής βγάζει 100 βατ στα 4Ω και το ηχείο είναι 80άρι με 8Ω μέση αντίσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού ο ενισχυτής στα 8Ω θα βγάζει κάτω από 80 βατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτό σκεφτόμουν. η Orange είναι στα 60W/16Ω και η ENGL στα 60W/8Ω.

 

Μια που ο ενισχυτής μου είναι στα 100W/4Ω θα έχω πρόβλημα με κανέναν από τους 2?

 

(γενικά κλείνω προς τη Framus 2x12 αλλά δεν αποκλείω μία 1x12 δεδομένου ότι δε χρειάζομαι την ένταση... την καλύτερη ποιότητα ήχου αναζητώ, ειδικά στα μπάσα...)

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής σου στα 8Ω βγάζει πιθανότατα πάνω από 60 βατ άρα με την ΕΝΓΛ μάλλον θα έχεις θέμα σε υψηλές εντάσεις

 

στα 16Ω αποκλείεται να βγάζει πάνω από 60 βατ άρα εκεί είσαι εντάξει

 

ΟΜΩΣ υπάρχει επίσης μια - μικρή - πιθανότητα ο ενισχυτής να βγαίνει εκτός προδιαγραφών στα 16Ω, πρέπει να το ψάξεις αυτό

 

στη θέση σου θα προτιμούσα 2χ12, για τον αβίαστο τρόπο που αποδίδει την ίδια ένταση με την 1χ12, ΚΑΙ για το καλύτερο μπάσο που δίνει και που ζητάς, και γιατί οι ανάγκες σε ένταση αλλάζουν σε μήκος χρόνου... δεν ξέρεις τι θα παίζεται σε 1-2-3 χρόνια από σήμερα.... εκτός πάλι αν υπάρχει και ζήτημα βάρους/όγκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! τελικά αποφάσισα, πάω για τη 2πλή Framus.

 

γεια χαρά σε όλους, τρέχω τώρα να ετοιμαστώ για το Live των ISIS!

 

Cheers!!!!!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...έκανα την παραγγελία κι έρχεται... αλλά το μετάνιωσα! την παρήγγειλα χτές, πήρα σήμερα τηλέφωνο να ακυρώσω την παραγγελία αλλά μου είπανε ότι είναι shipped ήδη! ένας γνωστός μου μου δίνει κάτι τρομερό με τα ίδια λεφτά και μάλλον θα τη δώσω. Δε με συμφέρει να τη στείλω πίσω αφού τα ταχυδρομικά θα είναι πάνω απο 100 ευρώ...

 

Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν... ας μου στείλει ένα μήνυμα.

θα μου κάνει μεγάλη χάρη. την δίνω στο κουτί της όπως έρχεται σφραγισμένη.

 

Wish me luck!!!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου