Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές αλλά αντιπαθητικοί αντικαπνιστές. Τέλος!  ;D

 

 

Ο φανατισμός είναι κακό πράγμα πάντως! Ειδικά όταν σου μπαίνει η σκέψη να πάρεις τηλέφωνο για να καταδώσεις κάποιον τότε είσαι πολύ χειρότερος από έναν που καπνίζει. Αν πραγματικά σ' ενοχλεί τόσο και νιώθεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι πάρε το τασάκι και τρίψτο στην μούρη του! Ο νόμος  ??? με το μέρος σου είναι. Έτσι ναι! Αλλά τηλέφωνα για καρφιά? Άλλες εποχές μου θυμίζουν! My opinion πάντα.

 

Ξεκολλάτε με το κάπνισμα και την απαγόρευση του! Υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα που θα έπρεπε να απαγορευτούν πριν το κάπνισμα αλλά όπως πάντα μας πετάνε στάχτη στα μάτια με τα εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές αλλά αντιπαθητικοί αντικαπνιστές. Τέλος!  ;D

 

Ο φανατισμός είναι κακό πράγμα πάντως! Ειδικά όταν σου μπαίνει η σκέψη να πάρεις τηλέφωνο για να καταδώσεις κάποιον τότε είσαι πολύ χειρότερος από έναν που καπνίζει. Αν πραγματικά σ' ενοχλεί τόσο και νιώθεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι πάρε το τασάκι και τρίψτο στην μούρη του! Ο νόμος  ??? με το μέρος σου είναι. Έτσι ναι! Αλλά τηλέφωνα για καρφιά? Άλλες εποχές μου θυμίζουν! My opinion πάντα.

 

Δηλαδή... να σκάσω όντως ποτήρι σε κάποιον στη μούρη με καλύπτει ο νόμος. Τι λες καλέ μου;

 

 

Ξεκολλάτε με το κάπνισμα και την απαγόρευση του! Υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα που θα έπρεπε να απαγορευτούν πριν το κάπνισμα αλλά όπως πάντα μας πετάνε στάχτη στα μάτια με τα εύκολα!

Εχμ αυτό πάει μαζί με την άποψη που έχω για το άλλα έχουν προτεραιότητα όποτε μας συμφέρει να μη γίνει κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε με το κάπνισμα και την απαγόρευση του! Υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα που θα έπρεπε να απαγορευτούν πριν το κάπνισμα αλλά όπως πάντα μας πετάνε στάχτη στα μάτια με τα εύκολα!

 

Καλά εννοείται αυτό, απλά εδώ το περιορίσαμε στο κάπνισμα

 

Λοιπόν, συμπέρασμα.

 

Αγαπάτε αλλήλους*

 

*μόνο όσους αγαπανε εσένα

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Το τσιγαρο ειναι οντως ΠΟΛΥ ωραιο πραγμα ειδικα αν εισαι...καπνιστης... ;D αλλωστε αυτο τα ελεγε και ο Τομας Μαν.... ;D ο οποιος απορουσε γιατι καποιοι ανθρωποι ΔΕΝ καπνιζουν αφου ειναι η μεγαλυτερη απολαυση που υπαρχει....  

 

ξάδελφός μου που καπνίζει δεκαετίες μου είπε προ καιρού πως ΔΕΝ το χαίρεται πια, απλά το ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

 

δηλαδή απλά καλύπτει μια ανάγκη που έχει προκύψει ως συνέπεια του εθισμού

 

κι αυτός ο εθισμός είναι που ευθύνεται για τη γαϊδουριά των καπνιστών, τους αλλοιώνει το χαρακτήρα γιατί είναι ένα είδος ελεγκτικού μηχανισμού, δεν την παλεύουν χωρίς τσιγάρο και δεν έχουν τρόπο να κυριαρχήσουν στον εθισμό τους

 

και καταλήγεις να βλέπεις έξυπνα, καλλιεργημένα, ευγενικά άτομα να μετατρέπονται σε κάφρους όταν τους θίξεις το κάπνισμα

 

και ναι, πάντα υπάρχουν κάποια "άλλα" πράγματα που έχουν προτεραιότητα... βέεεεεβαια...  :-X

 

η λέξη "ρουφιανιά" είναι καραμέλα, φυσικά δεν τους αρέσει όταν τους δίνεις στεγνά και προσπαθούν να σε μειώσουν ως ρουφιάνο... προτιμούν να κάνεις καυγά, συνήθως είναι και περισσότεροι... οι περισσότεροι αντικαπνιστές κάνουν την πάπια εξάλλου, κωλώνουν... οπότε σου λέει "άναβω εγώ το τσιγάρο μου, κι αφήνω τον άλλον να κάνει καυγά αν τολμάει..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4.Το καπνισμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρους σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο (και τυπικα στην Ελλαδα)

 

αρα βασει των 2,3,4 και παρα το 1 απλα ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ αλλοιως ειμαστε ΖΩΑ.

 

Αυτα.

 

Εδώ θα διαφωνήσω!

 

Ολλανδία! Μετά τις 11-12 στα περισσότερα μπαρ ανάβει ο μπαρμαν δίνει το σύνθημα και ακολουθούν και άλλοι!

Αυστρία! Στα περισσότερα μπαρ που πήγα κάπνιζαν στη φάση κανονικά δεν επιτρέπετε αλλά έλα μωρέ!

Βέλγιο! Καπνίζουν σε όλα τα μπαρ, τουλάχιστον όπου βρέθηκα εγώ.

 

Αγγλία? Τι να πεις για τους Άγγλους όταν υπάρχουν αφίσες στο μετρό που λένε να πάρεις τηλέφωνο αν είδες κάτι ύποπτο....  ;D

 

Για μαγαζιά με φαγητό δε το συζητώ, εκεί ας απαγορεύεται!

Δηλαδή... να σκάσω όντως ποτήρι σε κάποιον στη μούρη με καλύπτει ο νόμος. Τι λες καλέ μου;

 

Μεταφορικά μιλάω! Εννοώ να πας να κάνεις παράπονα στον ίδιο αυτοπροσώπος!

Εχμ αυτό πάει μαζί με την άποψη που έχω για το άλλα έχουν προτεραιότητα όποτε μας συμφέρει να μη γίνει κάτι....

 

Για μένα που είμαι καπνιστής φυσικά και έχουν άλλα πράγματα προτεραιότητα να απαγορευτούν! Πολλά πράγματα όμως!!!

 

Είναι πολύ τρέντυ ;D να είσαι φανατικός αντικαπνιστής στις μέρες μας! Ειδικά αν είσαι και πρώην καπνιστής! Αλλά πραγματικά δεν έχω ανάγκη άλλον έναν να μου λέει τι πρέπει να κάνω!

 

Κόψτε το τσιγάρο! Το είπαν και στην τηλεόραση!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω!

 

Ολλανδία! Μετά τις 11-12 στα περισσότερα μπαρ ανάβει ο μπαρμαν δίνει το σύνθημα και ακολουθούν και άλλοι!

Αυστρία! Στα περισσότερα μπαρ που πήγα κάπνιζαν στη φάση κανονικά δεν επιτρέπετε αλλά έλα μωρέ!

Βέλγιο! Καπνίζουν σε όλα τα μπαρ, τουλάχιστον όπου βρέθηκα εγώ.

Να διαφωνήσω κ εγώ ότι σε κλαμπ σε Ισπανία, μπαρ σε Σλοβενία, Γερμανία και Αγγλία μια χαρά τηρούσαν το να μην καπνίζουν;

 

Μεταφορικά μιλάω! Εννοώ να πας να κάνεις παράπονα στον ίδιο αυτοπροσώπος!

Το έχω κάνει επανειλημμένα. Αντιμετωπίστηκα με ειρωνία ή με άμεση επίθεση. Ομολογουμένως ποτήρι δε μπορώ να σκάσω ;p

Και δεν είναι υποχρεωσή μου αλλά του μαγαζιού να επιβάλλει το νόμο. Και θα γκρινιάξω στο μαγαζί, όπως και έχω κάνει και φυσικά θα έχω τα μηδαμινά αποτελέσματα που είχα τόσα χρόνια :)

 

Είναι πολύ τρέντυ ;D να είσαι φανατικός αντικαπνιστής στις μέρες μας! Ειδικά αν είσαι και πρώην καπνιστής! Αλλά πραγματικά δεν έχω ανάγκη άλλον έναν να μου λέει τι πρέπει να κάνω!

 

Μιας και το αντικαπνιστικό μου, δεν είναι μια μόδα που απέκτησα τώρα που έγινα γριά και τρελή, αλλά κάτι για το οποίο γκρινιάζω από τα 5 (ναι αλήθεια) νομίζω να αφήσουμε τέτοια σχόλια παραπέρα.

Ωραία εγώ ή κανείς δε θα σου πει τι να κάνεις, αλλά επίσης και κανένας δε θα με περιορίζει στο να μπορώ να πάω σ ένα χώρο και να μη φάω τσιγαρίλα, έτσι επειδή εσύ γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ τρέντυ ;D να είσαι φανατικός αντικαπνιστής στις μέρες μας! Ειδικά αν είσαι και πρώην καπνιστής! Αλλά πραγματικά δεν έχω ανάγκη άλλον έναν να μου λέει τι πρέπει να κάνω!

 

Συμφωνώ.

 

Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν πέντε περίπου χρόνια και σας λέω το εξής:

Το πρόβλημα με το τσιγάρο είναι ότι είναι μία βλαβερή συνήθεια (όπως πολλές-πολλές άλλες), αλλά με την ιδιότητα ότι μπορεί (πολύ εύκολα) να βγει εκτός μέτρου.

 

Δηλαδή, το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιος καπνίζει, αλλά το ότι καπνίζει ένα πακέτο την ημέρα (ή περισσότερο). Σα να λέμε ότι κάποιος ήπιε 20 κόκα-κόλες σε μία ημέρα και ΔΕΝ πέθανε. Δεν έχω δει όμως μνημοσυνόχαρτα πάνω στο μπουκάλι της Κόκα-Κόλα, ούτε πάνω στις αηδίες που σερβίρουν επώνυμα φαστ-φουντάδικα.

 

Γνωρίζω ανθρώπους (και θα ήθελα να ήμουν ένας από αυτούς, αλλά τώρα είναι αργά) οι οποίοι καπνίζουν τέσσερα-πέντε τσιγάρα την ημέρα και είναι αρχηγοί. Μάλιστα γνωρίζω έναν που καπνίζει ένα την ημέρα (μετά το μεσημεριανό γεύμα του) εδώ και είκοσι χρόνια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ όχι δε συζητάμε αν είναι βλαβερό το τσιγάρο στον ίδιο τον καπνιστή.

Όσον αφορά αυτό your body your choice.

Μιλάμε για το παθητικό κάπνισμα. Τεράστια η διαφορά.

Αν εσύ θες πιες και φάε ότι θες. Τι με νοιάζει εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον WOW!

 

Επίσης δε με ενοχλεί αν απαγορευτεί το κάπνισμα παντού! Let it be έτσι κι αλλιώς κι εγώ το απολαμβάνω να βγαίνω έξω γιατί το εκτιμάς καλύτερα εκείνη την στιγμή!

 

Η γκρίνια και ο ξερολισμός των αντικαπνιστών είναι που μ ενοχλούν! Υπήρξα κι εγώ ένας για 4 χρόνια και σας καταλαβαίνω αλλά υπάρχουν όρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει επανειλημμένα. Αντιμετωπίστηκα με ειρωνία ή με άμεση επίθεση.

 

μα τι άλλο περίμενες να γίνει...   λες να μην ξέρουν πως είναι φάουλ;

 

αν ήσουν άνδρας θα έτρωγες και ξύλο από τους "μάγκες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου