Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γκρίνια και ο ξερολισμός των αντικαπνιστών είναι που μ ενοχλούν! Υπήρξα κι εγώ ένας για 4 χρόνια και σας καταλαβαίνω αλλά υπάρχουν όρια!

Ποιος ξερολισμός ρε συ;

Το ότι δε μας αρέσει το τσιγάρο;

Εμένα προσωπικά μου βρωμάει, μου καίει τα μάτια και το λαιμό και το βρίσκω και ηλίθιο σαν συνήθεια (πριν με πιάσετε περί χαλάρωσης κ του οτιδήποτε άλλο, να τονίσω το σαν συνήθεια. Δηλαδή αν κάνεις ένα δυο δε σου φτάνει; Πρέπει να κάνεις πακέτο ολόκληρο να το ευχαριστηθείς; Και ωραία οκ, εσύ έτσι θες κάντο, απλά κάντο κάπου που να μην ενοχλεί εμένα και όλοι θα μαστε ευτυχείς.)

 

Αυτή η κουβέντα την έχω κάνει ξανά και ξανά.

Τα επιχειρήματα των καπνιστών είναι πάντα του τύπου, έτσι γουστάρω και να πάτε να ****θείτε.

Με τέτοια νοοτροπία σόρυ κιόλας, και ήρεμη είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν χρειάζεται παράπονα. Βλέπετε κάποιον που καπνίζει σε χώρο μη καπνιζόντων? Καθίστε δίπλα του και...

 

 

y174782011373487.jpg

 

 

Μάλλον θα το πιάσει το νόημα!  ;D

 

 

Καλά, πέραν της πλάκας, κι εγώ καπνιστής είμαι και δυστυχώς καπνίζω αρκετά, αλλά πρέπει κι οι καπνιστές λίγο να καταλαβαίνουν ότι σε χώρους μη καπνιζόντων όντως ο άλλος δεν γουστάρει/μπορεί/θέλει/αντέχει να εισπνέει τον καπνό μας. Θα ΕΠΡΕΠΕ να τηρείται το μέτρο, αλλά εδώ που ζούμε δεν υπάρχει σεβασμός για τον συνάνθρωπο σε ΚΑΝΕΝΑ επίπεδο, και το να κυνηγήσεις το δίκιο σου είναι σχεδόν αδύνατον. Welcome to the jungle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω!

 

Ολλανδία! Μετά τις 11-12 στα περισσότερα μπαρ ανάβει ο μπαρμαν δίνει το σύνθημα και ακολουθούν και άλλοι!

Αυστρία! Στα περισσότερα μπαρ που πήγα κάπνιζαν στη φάση κανονικά δεν επιτρέπετε αλλά έλα μωρέ!

Βέλγιο! Καπνίζουν σε όλα τα μπαρ, τουλάχιστον όπου βρέθηκα εγώ.

 

Στα ΜΠΑΡ οχι ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.

 

Υπαρχει διαφορα νομιζω.

 

Παντως προσωπικα φανατικος αντικαπνιστης δεν ειμαι (μαλιστα το πουρακι μου θα το καπνισω παντα το Σ/Κ μετα το φαγητο, ΕΞΩ βεβαια...οχι μεσα,μια & οπως ειπα και παραπανω ειναι οντως ωραιο το ατιμο....αλλα δεν μου φταινε σε τιποτα οι υπολοιποι που δεν καπνιζουν... )

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιμείνω.

Είμαι καπνιστής (πακέτο -25άρι - ανά τρεις μέρες αλλά σταθερά καπνιστής).

Σέβομαι απόλυτα την ανάγκη/δικαίωμα των μη καπνιστών να διαφυλάξουν την υγεία τους.

Συμφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους. Οταν δεν υφίσταται, δεν παριστάνω τον άγιο, το ομολογώ.

 

Αρνούμαι όμως εμφατικά οιαδήποτε προσβολή για τις προσωπικές νόμιμες επιλογές απόλαυσης όταν αυτές δεν ενοχλούν.

 

ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ αλλοιως ειμαστε ΖΩΑ.Αυτα.

Στα ΜΠΑΡ οχι ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.

Τα μπαρ είναι κλειστοί χώροι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήσουν άνδρας θα έτρωγες και ξύλο από τους "μάγκες"...

 

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι η μαγκιά δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα. Αν είσαι λαλάκας εκ φύσεως θα είσαι είτε καπνίζεις είτε όχι.

 

Τελικά είδατε ότι τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Καλώς ή κακώς καταλήξαμε πάλι σε συζήτηση που δεν έχει ένα σίγουρο σωστό ή λάθος.

 

Η γκρίνια και ο ξερολισμός των αντικαπνιστών είναι που μ ενοχλούν! Υπήρξα κι εγώ ένας για 4 χρόνια και σας καταλαβαίνω αλλά υπάρχουν όρια!

 

Τι είναι πιο ενοχλητικό, η γκρίνια ή να αναπνέω με το ζόρι τον καπνό του άλλου;

 

Αλλά για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είναι όλοι οι καπνιστές κάφροι, οι περισσότεροι κατανοούν το σωστό. Ούτε όλοι οι αντικαπνιστές είναι εκ πεποιθήσεως γκρινιάρηδες (αν και οι περισσότεροι έλληνες μάλλον είναι).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η γκρίνια και ο ξερολισμός των αντικαπνιστών είναι που μ ενοχλούν! Υπήρξα κι εγώ ένας για 4 χρόνια και σας καταλαβαίνω αλλά υπάρχουν όρια!

Ποιό είναι το όριο; Να μην μπορώ να βγω με τα παιδιά μου για να φάμε έξω, γιατί το κάθε καθίκι δεν ακολουθεί ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ;;; :o

 

Όσον αφορά το θέμα του δωσίματος κλπ, ομολογώ ότι και πάλι δε καταλαβαίνω. Να είμαστε ανεκτικοί σε όσουν καταχράσονται, κάνουν παπαριές, παρανομίες, κλέβουν, και ότι άλλο; Να τους ανεχτούμε, γιατι... δεν είμαστε καρφιά; Γιατί έχουμε κι εμείς λερωμένη τη φωλιά μας; Κάποια στιγμή δε πρέπει να σταματήσει αυτό και εμείς οι ίδιοι να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους; Ή θα αφήσουμε τους καπνιστές να καπνίζουν στα μούτρα μας ενώ είναι παράνομο, θα αφήσουμε τα αυτοκίνητα σε πεζοδρόμια και σε θέσεις για αναπήρους;

 

Ως πατέρας έχω πάρει το καροτσάκι στο ΔΡΟΜΟ (και όχι στο πεζοδρόμιο) και έχω πηδήξει, βρίσει, σκυλομετανίωσει που βγήκα με το καροτσάκι.

 

Ο theoctapus έχει δίκιο: Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, ούτε όλοι οι καπνιστές. Αλλά αυτοί που έχουν "την εξουδία" (πχ οι μαγαζάτορες) στα χέρια τους, ΑΥΤΟΙ είναι που καταστρέφουν τα πράγματα! Λίγο σεβασμός ρε, αν όχι λίγο νομοτέλεια!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαρ είναι κλειστοί χώροι.

Εννοεί στο μπαρ, τη μπάρα τέλοσπάντων, όπου εκεί θεωρητικά θα πρέπει να έχουν εγκατεστημένο κάποιο καλό εξαερισμό. Θεωρητικά πάντα :)

 

Όσον αφορά το θέμα του δωσίματος κλπ, ομολογώ ότι και πάλι δε καταλαβαίνω. Να είμαστε ανεκτικοί σε όσουν καταχράσονται, κάνουν παπαριές, παρανομίες, κλέβουν, και ότι άλλο; Να τους ανεχτούμε, γιατι... δεν είμαστε καρφιά; Γιατί έχουμε κι εμείς λερωμένη τη φωλιά μας; Κάποια στιγμή δε πρέπει να σταματήσει αυτό και εμείς οι ίδιοι να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους; Ή θα αφήσουμε τους καπνιστές να καπνίζουν στα μούτρα μας ενώ είναι παράνομο, θα αφήσουμε τα αυτοκίνητα σε πεζοδρόμια και σε θέσεις για αναπήρους;

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα μπαρ είναι κλειστοί χώροι.

Ναι, αλλά τα μπάρ συνοδεύονται απαραιτήτως απο ποτό. Στα μπάρ δε μπαίνουν (θεωρητικά) μικρά παιδιά και στο μπάρ δεν είναι ψιλοαναγκαίο να πας (για να φας, πχ). Συν του ότι όλη η κάπνα πέφτει στο φαϊ σου, αλλά στο ποτό είναι λιγότερο το ποσοστό...

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη να καπνίσει ο άλλος στο μπαρ, αλλά δεν το ανέχομαι στο φαγητό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τύπος/μαγαζί είναι γαϊδούρι και νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει, θα με έχει μπροστά του (ή τέλος πάντων τον Δημήτρη Χατζιπαπάρα... Γιατί μου πήγε άσχημα να πω Νικόλας... ξέρω κι εγώ γιατι...  ;D)

εμ, φίλε νικόλα, εδώ είναι το θέμα..δεν θα το ενέκρινα, αλλά θα το κατανοούσα αν έκανες επώνυμη καταγγελία..η ανώνυμη ή ψευδώνυμη καταγγελία

1) δεν υποστηρίζει τα πιστεύω σου..κοινωνικο-ψυχολογικά το άτομο (νικόλας) δεν παίρνει θέση σε ένα κοινωνικό ζήτημα, αποποιούμενο ένα κομμάτι του λεγόμενου ιδεολογικού εαυτού, μεταθέτοντας την ευθύνη μιας καταγγελίας δηλ.μιας μη κοινωνικά αποδεκτής πράξης (κανείς δεν αγαπάει τους ρουφιάνους ;D) σε φανταστικό πρόσωπο..

2)όμως ο κύριος χατζιπαπάρας είναι ένα κομμάτι του εαυτού σου..για το οποίο τί? ντρέπεσαι? φοβάσαι? αυτό εγείρει θέματα αυτοεικόνας και αυτοεκτίμησης σε ψυχολογικό πάντα επίπεδο

3)αν το δούμε κοινωνιολογικά, ζούμε σε μια εποχή που ο κάθε πολίτης κρύβεται πίσω από γενικευμένους κοινωνικούς ρόλους, επιβεβλημένες άνωθεν πολιτικές, μασκαρεμένες και σερβιρισμένες ως επιστημονικοφανώς βασισμένες ιδεολογίες (το τσιγάρο βλάπτει κτλ) με αποτέλεσμα να "αποπροσωποποιεί" τον εαυτό του ώστε να κάνει πράξεις που το "εγώ" του (όταν δηλώνει τα στοιχεία της ταυτότητάς του) κατακρίνει..με λίγα λόγια, δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, το ρίσκο ή τα εύσημα μιας πράξης που ο ίδιος έκανε..μιλώ δηλαδή για πράξεις "απρόσωπης βίας" πίσω από ένα ψευδώνυμο, κουκούλα ή κράνος..διευκρινίζω ότι η στάση του μαγαζιού είναι μια πράξη αλητείας και η στάση του κυρίου χατζιπαπάρα μια πράξη "απρόσωπης βίας", αφού εξαιτίας της ανωνυμίας και μόνο στερείται ιδεολογικού υπόβαθρου..

4) μια ψευδώνυμη καταγγελία καταπατά βασικά δικαιώματα του καταγγελθέντος, αφού το ποινικό δίκαιο της χώρας δηλώνει ρητά ότι ο καταγγελόμενος έχει δικαίωμα να γνωρίζει τα στοιχεία του καταγγέλοντος, ώστε να μπορεί να κινηθεί προς υπεράσπισή του, στα πλαίσια του νόμου

5) χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε, η προσωπική μας στάση και συμπεριφορά υποθάλπτει και αναγεννά μια κοινωνική πραγματικότητα, που ως σύνολο πιά καταγγέλουμε, μόνο που δεν είμαστε σταγόνες μέσα στον ωκεανό αλλά άτομα που η δράση μας μπορεί να επιφέρει μικροκοινωνικού μεγέθους αλλαγές, παθητικά να ακολουθεί την ροή των πραγμάτων ή υποσυνείδητα να την υποδαυλίζει..

 

υ.γ εγώ ο allobarr ή δημήτρης κοφοδήμος δεν κάνω προσωπική επίθεση στον νικόλα τον οποίον με κείνα και με τούτα έχω συμπαθήσει, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να συζητήσω ένα κοινωνικο-ψυχολογικό φαινόμενο, πολύ μεγαλύτερο, σημαντικότερο και επικίνδυνο από την απαγόρευση του καπνίσματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τα μπάρ συνοδεύονται απαραιτήτως απο ποτό. Στα μπάρ δε μπαίνουν (θεωρητικά) μικρά παιδιά και στο μπάρ δεν είναι ψιλοαναγκαίο να πας (για να φας, πχ). Συν του ότι όλη η κάπνα πέφτει στο φαϊ σου, αλλά στο ποτό είναι λιγότερο το ποσοστό...

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη να καπνίσει ο άλλος στο μπαρ, αλλά δεν το ανέχομαι στο φαγητό!

 

+100

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου