Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό είναι το όριο; Να μην μπορώ να βγω με τα παιδιά μου για να φάμε έξω, γιατί το κάθε καθίκι δεν ακολουθεί ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ;;; :o

 

Η παρουσία παιδιών είναι η μόνη προϋπόθεση που με κάνει Ταλιμπάν ακόμα και όταν είμαι φιλοξενούμενος σε σπίτια γνωστών που καπνίζουν στο σπίτι τους με τα παιδιά μέσα.

 

Ασυζητητί.

 

Φίλε Νικόλα (επειδή έχω φάει στη μάπα την άσκηση "καρότσι(α) στη Κυψέλη" το πράγμα δεν παλεύεται. Η Ελλάδα δεν είναι για ειδικές ανάγκες. Αν δεν έχεις ανακλαστικά κομάντο ή πλήρη α(γ)νοια, δεν έχεις ελπίδες πολλές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

ΜΠΡΑΒΟ! Ένα ποστ άξιότατο!

 

εμ, φίλε νικόλα, εδώ είναι το θέμα..δεν θα το ενέκρινα, αλλά θα το κατανοούσα αν έκανες επώνυμη καταγγελία..η ανώνυμη ή ψευδώνυμη καταγγελία

1) δεν υποστηρίζει τα πιστεύω σου..κοινωνικο-ψυχολογικά το άτομο (νικόλας) δεν παίρνει θέση σε ένα κοινωνικό ζήτημα, αποποιούμενο ένα κομμάτι του λεγόμενου ιδεολογικού εαυτού, μεταθέτοντας την ευθύνη μιας καταγγελίας δηλ.μιας μη κοινωνικά αποδεκτής πράξης (κανείς δεν αγαπάει τους ρουφιάνους ;D) σε φανταστικό πρόσωπο...

Τα πιστεύω μου τα υποστηρίζω με τις πράξεις μου (ποδήλατο, δε καπνίζω, είμαι υποστηρικτής διαφόρων ομάδων (οχι αθλητικών), είμαι αιμοδότης, κλπ, κλπ... Επίσης καταγγέλω κατα καιρόυς (δεν το έχω κάνει σπορ) πράγματα που μου σπάνε τα νεύρα.

 

2)όμως ο κύριος χατζιπαπάρας είναι ένα κομμάτι του εαυτού σου..για το οποίο τί? ντρέπεσαι? φοβάσαι? αυτό εγείρει θέματα αυτοεικόνας και αυτοεκτίμησης σε ψυχολογικό πάντα επίπεδο

3)αν το δούμε κοινωνιολογικά, ζούμε σε μια εποχή που ο κάθε πολίτης κρύβεται πίσω από γενικευμένους κοινωνικούς ρόλους, επιβεβλημένες άνωθεν πολιτικές, μασκαρεμένες και σερβιρισμένες ως επιστημονικοφανώς βασισμένες ιδεολογίες (το τσιγάρο βλάπτει κτλ) με αποτέλεσμα να "αποπροσωποποιεί" τον εαυτό του ώστε να κάνει πράξεις που το "εγώ" του (όταν δηλώνει τα στοιχεία της ταυτότητάς του) κατακρίνει..με λίγα λόγια, δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, το ρίσκο ή τα εύσημα μιας πράξης που ο ίδιος έκανε..μιλώ δηλαδή για πράξεις "απρόσωπης βίας" πίσω από ένα ψευδώνυμο, κουκούλα ή κράνος..διευκρινίζω ότι η στάση του μαγαζιού είναι μια πράξη αλητείας και η στάση του κυρίου χατζιπαπάρα μια πράξη "απρόσωπης βίας", αφού εξαιτίας της ανωνυμίας και μόνο στερείται ιδεολογικού υπόβαθρου...

Μα απλά πράγματα...

 

Δίνω το όνομά μου το οποίο (πρόσεξε τώρα ->) την ώρα που πάει η ομάδα ελέγχου ΤΟ ΕΧΕΙ μαζί της, άρα με 100 ευρώ ο μαγαζάτορας έχει το όνομα μου, το τηλέφωνό μου, κλπ. Πώς ακριβώς να εμπιστευτώ εγώ οποιονδήποτε κάτι τέτοιο; Δε το βάζω στο facebook να με τρελάνουν στις φάρσες, αν όχι σε τίποτα χειρότερα; Δεν έιναι προσωπικό δεδομένο; Να τα δώσω σε κάποιον που έχει κάθε λόγο να θέλει να με βλάψει, να με απειλήσει, κλπ;

 

4) μια ψευδώνυμη καταγγελία καταπατά βασικά δικαιώματα του καταγγελθέντος, αφού το ποινικό δίκαιο της χώρας δηλώνει ρητά ότι ο καταγγελόμενος έχει δικαίωμα να γνωρίζει τα στοιχεία του καταγγέλοντος, ώστε να μπορεί να κινηθεί προς υπεράσπισή του, στα πλαίσια του νόμου
σωστά, αλλά στα πλαίσια της απλής λογικής, ο ίδιος ο νόμος δεν αρκεί για να προστατέψει αυτόν που καταγγέλει. Είναι εντελώς παράλογο!

 

5) χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε, η προσωπική μας στάση και συμπεριφορά υποθάλπτει και αναγεννά μια κοινωνική πραγματικότητα, που ως σύνολο πιά καταγγέλουμε, μόνο που δεν είμαστε σταγόνες μέσα στον ωκεανό αλλά άτομα που η δράση μας μπορεί να επιφέρει μικροκοινωνικού μεγέθους αλλαγές, παθητικά να ακολουθεί την ροή των πραγμάτων ή υποσυνείδητα να την υποδαυλίζει..
Φυσικά και για αυτό και αυτή η συζήτηση! Αλλιώς θα το είχα βουλώσει! ;)

 

Ελπίζω σε μία τέτοια πράξη!

 

Και αν δεν είχα οικογένεια, θα ήταν επώνυμη η καταγγελία, αλλά... Νομίζω πώς είναι λογικό.

 

υ.γ εγώ ο allobarr ή δημήτρης κοφοδήμος δεν κάνω προσωπική επίθεση στον νικόλα τον οποίον με κείνα και με τούτα έχω συμπαθήσει, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να συζητήσω ένα κοινωνικο-ψυχολογικό φαινόμενο, πολύ μεγαλύτερο, σημαντικότερο και επικίνδυνο από την απαγόρευση του καπνίσματος..

θένξ! ;) Απλά υπάρχουν και άλλες συνισταμένες (που ανέφερα παραπάνω), που με σπρώξαν στην ανώνυμη καταγγελεία. Και να σου πω και κάτι; Επειδή είμαι αθώος και ρομαντικός (έχει ειπωθεί πολλές φορές εδω μέσα), αν στο τηλέφωνο μου έλεγαν ότι τα στοιχεία μου ΔΕΝ τα παίρνει η ομάδα ελέγχου, θα ήταν επώνυμη η καταγγελία! Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα... (και ΕΧΕΙΣ δίκιο, ότι έτσι στερείται το δικαίωμα του μαγαζάτορα να αντιδράσει και καλά...).

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν αρχίσω και βγάζω φωτογραφίες απο μαγαζιά και κάνω τον κανονικό ρουφιάνο, θα είναι καλύτερα; Να έχω και φωτο proof?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν υπάρχει προστασία προσωπικών δεδομένων του καταγγέλοντος, αρνούμαι να γίνω βορά στις ενίοτε εγκληματικές (ναι, με την βαρύτητα αυτής της λέξης) διαθέσεις του κάθε υπανθρώπου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν υπάρχει προστασία προσωπικών δεδομένων του καταγγέλοντος, αρνούμαι να γίνω βορά στις ενίοτε εγκληματικές (ναι, με την βαρύτητα αυτής της λέξης) διαθέσεις του κάθε υπανθρώπου.

+1000

 

Παρεπιπτόντως, το ότι το κάπνισμα βλάπτει την υγεία δεν είναι μια σαχλαμάρα στηριζόμενη από επιστημονικοφανείς δηλώσεις.

 

επιβεβλημένες άνωθεν πολιτικές, μασκαρεμένες και σερβιρισμένες ως επιστημονικοφανώς βασισμένες ιδεολογίες (το τσιγάρο βλάπτει κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν υπάρχει προστασία προσωπικών δεδομένων του καταγγέλοντος, αρνούμαι να γίνω βορά στις ενίοτε εγκληματικές (ναι, με την βαρύτητα αυτής της λέξης) διαθέσεις του κάθε υπανθρώπου.

συμφωνώ απόλυτα..αλλά γιατί να συχνάζει κάποιος σε μαγαζιά υπανθρώπων?

η παράβαση των νόμων από τους οικονομικά ισχυρούς και η ανώνυνες καταγγελίες των απλών ανθρώπων, είναι ένας φαύλος κύκλος..αν πραγματικά ενδιαφέρουν κάποιον αυτά τα ζητήματα, είτε καταγγέλει επώνυμα και αναλαμβάνει την ευθύνη της πράξης του, είτε δεν στηρίζει τέτοιους ανθρώπους..

εσείς ζείτε και αθήνα και ίσως είναι αλλιώς τα πράγματα, αλλά εγώ στην λάρισα σε 2-3 μαγαζιά.. πηγαίνω, που τους έμαθα και προσωπικά και τους στηρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, το ότι το κάπνισμα βλάπτει την υγεία δεν είναι μια σαχλαμάρα στηριζόμενη από επιστημονικοφανείς δηλώσεις.

καμιά επιστημονική θεωρία δεν υποστηρίζει ότι κάπνισμα = καρκίνος..υποστηρίζουν ότι το κάπνισμα μπορεί να συνδέεται έμμεσα με τον καρκίνο, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά επιστημονική θεωρία δεν υποστηρίζει ότι κάπνισμα = καρκίνος..υποστηρίζουν ότι το κάπνισμα μπορεί να συνδέεται έμμεσα με τον καρκίνο, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα..

Μα ο καρκίνος είναι μια ασθένεια που ακόμα μελετάται.

Πάντως υπάρχουν απτές όχι θεωρίες αλλά αποδείξεις για την αντίδραση του πνεύμονα σε βομβαρδισμό από στερεά στοιχεία που προσλαμβάνονται κατά την αναπνοή.

 

συμφωνώ απόλυτα..αλλά γιατί να συχνάζει κάποιος σε μαγαζιά υπανθρώπων?

 

+1 κατά 90% δηλώνω ξενέρωτη και δεν πολυβγαίνω, ή γκρινιάζω και φεύγω νωρίς. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι οι μη-καπνιζοντες εχουν μια τρελη επιθυμια να συχναζουν σε μαγαζια που ανεκαθεν ηταν τεκεδες.

 

Γιατι απλα δεν επιλεγετε μερη οπου ο νομος ισχυει, αυτος ειναι κ ο μονος σοβαρος τροπος να δειξετε τη προτιμηση σας κ μαλιστα να ΕΝΘΑΡΥΝΕΤΕ κ τα υπολοιπα μαγαζια να ακολουθησουν αυτο το παραδειγμα.

 

Αλλιως κ ο μαγαζατορας χαζος ειναι να βαλει σε εφαρμογη το νομο απ τη στιγμη που οι μη-καπνιζοντες κανουν τα στραβα ματια κ τελικα του τα ακουμπανε κ αυτοι????

 

Λετε να κανετε κατι, σε στυλ αντιδρασης κ το μυαλο σας το χετε στους καυγαδες κ στις καταγγελειες..!!

 

φιλικα μιλαω ετσι!!!!!!!!!

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας λέει συγκεκριμένα ότι βρέθηκε σε μαγαζί που θα ΕΠΡΕΠΕ να τηρείτε ο νόμος. Όχι ένα μπαράκι τρύπα που γίνεται ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με την σειρα μου θελω να πω οτι ημουν πολλα χρονια καπνιστης και το εχω κοψει εδαω και 5 χρονια .Πραγματικα Σαν πιτσιρικας ,και ντροπη μου βεβαια, δεν σκεφτηκα ποτε οτι μπορει να ενοχλω τους αλλους με τον καπνο μου,και το χειροτερο ειναι οτι δεν κα;ταλαβαινα ποσο ενοχλητικό είναι για τον αλλο που δεν καπνιζει.Μυριζω καπνο και μου βρωμαει σαν σ@#@ .Στο θεμα καταγγελια κι εγω ποτε δεν εχω κανει καποια κινηση μεχρι περυσι που μου γραψανε λαθος δοσολογια σε φαρμακο και εγινε της που.......Απο τοτε ορκιστηκα οτι κανενας και για τιποτα δεν θα μου καταπατήσει τα δικαιωματα μου σαν πολιτης και εδιωξα απο μεσα μου τον ωχ-αδερφισμο που μεχρι τοτε είχα.Βεβαια εχουν περασει 11 μηνες και απαντηση δεν εχω λαβει αλλα αυτο είναι αλλο καπέλο.Καποιοα στιγμη ομως θα λάβω και θα πληρωσουν αυτοι που πρεπει να πληρωσουν. Δεν λεω να ειμαστε με το παραμικρο στα δικαστηρια αλλα δεν πρεπει να αδιαφορουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου