Προς το περιεχόμενο

RME Multiface 1 με Audient ASP 008 ή με Steinberg MR816 X?


STAMAYOSHI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!  ;D

 

Εχω μια καρτα RME MULTIFACE 1 με τη pci 1 για pc και τη δουλευω σε CUBASE 3 με αμεση αναβαθμιση σε CUBASE 5

η RΜΕ εχει 18 εισοδους :

8 αναλογικες - 10 ψηφιακες (2 Ch - S/PDIF 24Bit/96Khz) - (ADAT Optical , 8 Ch - 24Bit/48Khz  ή  4 Ch σε 24Bit/96Khz).

Ο σκοπος μου, στο αμεσο μελλον, ειναι να βουλωσω και τις 18 εισοδους.

Θελω να μπορω , καποια στιγμη, να ηχογραφω και με τα 18 καναλια ταυτοχρονα (τυμπανα-κιθαρες-μπασα-ακουστικα οργανα...κτλ).

 

Εχω σταμπαρει και θελω να αγορασω μια απο τις 2 :

AUDIENT ASP 008 ADAT/AES96  (8Ch)    http://www.thomann.de/gr/audient_asp_008_adat.htm

για να τον χρησιμοποιησω με τις ψηφιακες του εξοδους.

και την καρτα ηχου STEINBERG MR816 X με ενσωματωμενους προενισχυτες.

http://www.thomann.de/gr/steinberg_mr816_x.htm

και τις 2 θα τις χρησιμοποιησω κυριως για τυμπανα.

φωνες και εγχορδα θα γραψω στις αναλογικες εισοδους της RME με πιο εξειδικευμενους προενισχυτες.

 

Tα αρνητικα και τα θετικα που αφορουν τον προβληματισμο μου :

AUDIENT ΘΕΤΙΚΑ :

1) εχει εξαιρετικες αχρωματιστες προενισχυσεις                

2) αναλογικες και ψηφιακες εξοδους μεσω adat

3) πιο σιγουρη συμβατοτητα με τα ψηφιακα και τους συγχρονισμους της RME (χωρις να ειμαι απολυτος βεβαια. αν καποιος εχει εμπειρια για συμβατοτητα του AUD να μου την αναφερει παρακαλω)

AUDIENT AΡNHTIKA :

1) (αρνητικο σε σχεση με την RME) ADAT Optical , 8 Ch - 24Bit/48Khz  ή  4 Ch σε 24Bit/96Khz .η RME με αναγκαζει να ηχογραφησω μονο 4 καναλια σε 96khz η 8 σε 48 khz και αυτο ειναι περιορισμος οσο να ναι.

2) η τιμη του (δεν ειναι πολλα γι αυτο που αποδιδει αλλα...1285Ε δεν ειναι και λιγα!)

 

STEINBERG ΘΕΤΙΚΑ:

1) εχει ενσωματωμενες προενισχυσεις και ειναι αρκετα καλες (οχι οπως του AUDIENT βεβαια)

2) αυτοματα εχω πολλες περισσοτερες εισοδους (μαζι με ψηφιακες)

3) η τιμη του 635Ε (η μιση του AUDIENT)

STEINBERG ΑΡΝΗΤΙΚΑ: 1) δεν γνωριζω την συμβατοτητα με την RME και τη συμπεριφορα του στο CUBASE. Αυτο ειναι και ενα απο τα πιο σημαντικα ερωτηματα μου!

 

Σιγουρα κλεινω προς τον STEINBERG λογω οικονομικων και οτι εχω περισσοτερες επιλογες σε καναλια, εξοδους ακουστικων, εφφε...κτλ.

θα μπορεσει ομως να χρησιμοποιηθει σαν 2η καρτα στο CUBASE (με πρωτη την RME)? θα μπορω να εχω κοινη εξοδο και απο τις 2 καρτες στα ηχεια μου?

θελω να μπορω να εχω ολες τις λειτουργιες της σαν καρτα ηχου και οχι σαν απλος προενισχυτης, ειναι εφικτο αυτο? θα συγχρονιζεται να μπορω να γραφω συγχρονως πολλα καναλια ταυτοχρονα ή θα εχω τρελο latency?.

Εχω ψαξει σε 53478 forum και δεν εχω βρει ακρη. Τι μου προτεινεται να κανω? ποια απο τις δυο να αγορασω και γιατι ?

Παρακαλω πολυ να μου απαντησουν αυτοι που εχουν πραγματικη εμπειρια στο θεμα ή οποιοι ειναι γνωστες και μπορουν να βοηθησουν. θα εκτιμουσα καθε βοηθεια γιατι εχω σαλταρει με το ψαξιμο.

 

ευχαριστω πολυ!  :)

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν εχει γνωση του πραγματος ?  ???

 

ουτε ενας ?  :'(

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STEINBERG ΑΡΝΗΤΙΚΑ: 1) δεν γνωριζω την συμβατοτητα με την RME και τη συμπεριφορα του στο CUBASE. Αυτο ειναι και ενα απο τα πιο σημαντικα ερωτηματα μου!

 

Δεν μπορώ να σου λύσω την απορία γιατί δεν έχω δουλέψει με την συγκεκριμένη κάρτα, όμως μπορώ να σε βοηθήσω λίγο λέγοντάς σου αυτό (χωρίς επίσης να βάζω το χέρι μου στην φωτιά):

Σχεδόν όλα τα studio στην βόρια (και όχι μόνο) Ευρώπη δουλεύουν με Cubase και τις RME (επίσης γερμανικές) κάρτες!! Όσο αφορά το Cubase με την Steinberg, το ότι είναι της ίδιας εταιρίας μάλλον καλη συνεργασία θα έχουν ;) ;)

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν εχει γνωση του πραγματος ?   ???

 

ουτε ενας ?  :'(

 

Είναι πολύ ειδικό αυτό που ρωτάς φίλε. Μόνο πληρώνοντας θα το μάθεις. Κατά βάθος το ξέρεις, και μάλιστα το γουστάρεις κιόλας, οπότε άσε τη φιλολογία...

 

Δηλαδή, άμα σου πω εγώ τώρα να πάρεις το πρώτο, θα με πιστέψεις; Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω...

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ειδικό αυτό που ρωτάς φίλε. Μόνο πληρώνοντας θα το μάθεις. Κατά βάθος το ξέρεις, και μάλιστα το γουστάρεις κιόλας, οπότε άσε τη φιλολογία...

 

Δηλαδή, άμα σου πω εγώ τώρα να πάρεις το πρώτο, θα με πιστέψεις; Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω...

 

:)

 

 

 

Κανε μου τη χαρη ρε φιλε και μην εισαι τοσο εξυπνακιας. Αμα θελεις να βοηθησεις σε κατι, απλα βοηθα. Αλλιως πες μου απλα ποσα παιρνεις εσυ για να μου απαντησεις και θα δω τι μπορω να κανω! Αμα ηξερα δε θα ρωταγα και νομιζω οτι ειμαι πολυ ξεκαθαρος στο τι ζηταω. Μαλλον δεν εισαι και πολυ μεγαλο παιδι για να απαντας ετσι!

 

Ευχαριστω πολυ Φωτη για το ενδιαφερον σου!

 

Κανενας αλλος βρε παιδια να βοηθησει?

 

 

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινω audient, χωρις να εχω ακουσει την MR816.

ΑΛΛΑ! Εχω κανει εναν δισκο με audient και εχω ακουσει και δουλειες συναδελφων με πολυ καλο αποτελεσμα.

Η διαφορα ειναι μεγαλη! Μιλαμε για πολυ καλες προενισχυσεις!

Οσο για τα 96Κ, μη τρελαινεσαι!

Σου δινω 1000 ευρω αν μου βρεις 10 ατομα εδω μεσα που θα καταλαβουν διαφορα.

Εννοω οτι ειναι τοσο καλες προενισχυσεις που δεν τρεχει τιποτα αν γραφεις στα 48Κ.

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανε μου τη χαρη ρε φιλε και μην εισαι τοσο εξυπνακιας. Αμα θελεις να βοηθησεις σε κατι, απλα βοηθα. Αλλιως πες μου απλα ποσα παιρνεις εσυ για να μου απαντησεις και θα δω τι μπορω να κανω! Αμα ηξερα δε θα ρωταγα και νομιζω οτι ειμαι πολυ ξεκαθαρος στο τι ζηταω. Μαλλον δεν εισαι και πολυ μεγαλο παιδι για να απαντας ετσι!

Πολύ επιθετικό σε βρίσκω με ανθρώπους που σου λένε την αλήθεια. Αν θες να ζήσεις κάποιο παραμύθι είναι δικό σου θέμα, αλλά όταν διαβάσεις ψύχραιμα θα καταλάβεις ότι δεν σου κανει τον έξυπνο ο Wow!. Αντιθέτως εγώ διαβάζω ότι θεωρεί ότι έχεις ερευνήσει αρκετά την σχετική αγορά και μόνο πληρώνοντας (αγοράζοντας την κάρτα δηλαδή) θα καταληξεις, όπως συμβαίνει συνήθως με ειδικές απαιτήσεις.

Αν θες να σου πεί καποιος υποκειμενικότατα, παρε το'να γιατί έμαθα ότι το έχουν στο Μέγαρο και άλλα αστήρικτα είναι δικό σου θέμα. Ο Wow! πάντως είναι τεκμηριωμένα ειδικός στο θέμα και καλά θα έκανες να μετρήσεις πολύ σοβαρα αυτό που σου γράφει.

 

Να προσθέσω εγώ λοιπόν επι του θέματος, ότι οι απορίες σου είναι εύλογες αλλά καθαρά δικές σου οι αποφάσεις.

Η Audient πουλάει τους προενισχυτές. Γι αυτό ξεχωρίζει.

Η Steinberg το πακέτο που συνεργάζεται άψογα με το Cubase.

It's your call.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SAME σ ευχαριστω πολυ. ητανε καλες οι πληροφοριες σου (το 1000 Ε σου περισσευουν δηλαδη? εγω θα σου βρω 10 ατομα (οχι μουσικους) εσυ θα μου τα δωσεις ?  ;D) 

 

YAMETH Δεν εχω κατι μαζι ουτε με κανενα αλλα Λυπαμαι που κι εσυ σαν Αdmin μου απαντας ετσι.

1ον δεν ειμαι επιθετικος χωρις λογο

2ον τα ξαναδιαβασα 300 φορες μηπως μου ξεφυγε κατι και η προταση ''ασε τις φιλολογιες" και ολο του το υφος , μονο ειρωνικο μου κανει οποτε δικαιολογειται η σταση μου και εξηγω και σε σενα οτι δε ζω καποιο παραμυθι.

Εχω ερευνησει τη σχετικη αγορα θεωρητικα οχι πρακτικα.

Αμα ητανε να δωσω τα χρηματα ετσι απλα τοτε δεν θα ανοιγα κανενα θεμα εδω στο Νοιζ.

Επι του θεματος ,προσπαθησα πολυ να ειμαι κατανοητος αλλα αμα εχω μπερδεψει καποιον με τις ερωτησεις μου φυσικα να εξηγησω καλυτερα. Δεν περιμενω καποιον απο το μεγαρο και αστηρικτα αλλα καποιον που εχει προσωπικη εμπειρια μ αυτο τον συνδιασμο δηλαδη : AUDIENT + RME σε CUBASE 3 ή STEINBERG + RME σε CUBASE 3.

ειναι ειδικος στο θεμα ή ειδικος στην ειρωνια ? για το θεμα παντως δε μου απαντησε τιποτα!

Δεν νομιζω οτι μπηκα προκλητικα για να τσακωθω αλλα ουτε οτι παρεξηγηθηκα χωρις λογο και αν μου εξηγησεις που εχω λαθος, ζηταω και συγγνωμη.

Σ ευχαριστω κι εσενα YAMETH για τις πληροφοριες σου!

 

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα κλεινω προς τον STEINBERG λογω οικονομικων και οτι εχω περισσοτερες επιλογες σε καναλια, εξοδους ακουστικων, εφφε...κτλ.

θα μπορεσει ομως να χρησιμοποιηθει σαν 2η καρτα στο CUBASE (με πρωτη την RME)? θα μπορω να εχω κοινη εξοδο και απο τις 2 καρτες στα ηχεια μου?

θελω να μπορω να εχω ολες τις λειτουργιες της σαν καρτα ηχου και οχι σαν απλος προενισχυτης, ειναι εφικτο αυτο? θα συγχρονιζεται να μπορω να γραφω συγχρονως πολλα καναλια ταυτοχρονα ή θα εχω τρελο latency?.

ευχαριστω πολυ!  :)

 

Κατ΄αρχήν η φιλοσοφία των προϊόντων που συγκρίνεις δεν είναι η ίδια ... πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει το ύφος του μελλοντικού σου studio ...  ::)

 

Και εξηγούμαι ... αν σκοπεύεις σύντομα να υπερβείς τα 18 κανάλια (πχ. να ηχογραφήσεις 24 κανάλια ταυτόχρονα) τότε η επιλογή σου είναι μονόδρομος (Steinberg, παρόλο που εγώ στη θέση σου δεν θα έπαιρνα 2η κάρτα … θα έπαιρνα απ’ ευθείας την RME 800 http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_800.htm με 56 συνολικά εισόδους, 4 προενισχυτές και λιγότερα χρήματα από την Audient)

Γενικά δεν συνιστώ δύο κάρτες ήχου και πιστεύω ότι είναι προβληματικές -κατ’ αρχήν στη διαχείρισή τους -αν δεν παρουσιάσουν κάποια άλλη περίεργη ασυμβατότητα και κλαις τα λεφτά σου.

 

Αν όχι, τότε κατά την ταπεινή μου άποψη ξέχνα τη Steinberg και επικεντρώσου σε συγκρίσεις προενισχυτών  … (πχ σύγκρινε τη AUDIENT  με Presonus ή με ότι άλλο θέλεις  http://www.thomann.de/gr/cat_PG_4.html?gf=preamps&oa=pra ) ακριβώς για να εκμεταλλευθείς τις ψηφιακές εισόδους της RME. Εδώ οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές (πχ. σκέψου ότι η ηχογράφιση τυμπάνων/drums δεν χρειάζεται τους καλύτερους και ακριβότερους προενισχυτές, αλλά μια καλή σειρά μικροφώνων ... ) και για να κρατήσεις ψηλά την ποιότητα και χαμηλά το κόστος ...  ;)

 

 

Πάντως, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, η συνολική ηχογράφηση σε πάνω από 18 κανάλια ταυτόχρονα θα αναδείξει άλλα προβλήματα … (π.χ. χρειάζεσαι αρκετά ποιοτικά μικρόφωνα, αρκετή επεξεργαστική ισχύ –ειδικά αν ηχογραφείς σε ψηλό bit rate, χώρος κλπ. Δηλαδή, το audio interface σου θα είναι μάλλον το μικρότερό σου πρόβλημα ότι κι αν επιλέξεις …)

 

/nEwBiE  8)

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε NEWBIE!

 

Σ ευχαριστω ειλικρινα για το χρονο σου.

Εισαι πραγματικα μεσα σε ολα  8) εκτος ,αυτο που λες, τ οτι δεν εχω ξεκαθαρισει το υφος του μελλοντικου μου studio. Ξερω ακριβως τι υφος θελω αλλα ψαχνω μια σχεση τιμης-αποδοσης-καλης λειτουργιας του καθε μηχανηματος που θ αγορασω. Τον εξοπλισμο μου τον φτιαχνω με τη λογικη ν αγοραζω πραγματα που δε θα τ αλλαξω ευκολα. Προτιμω να τα σκασω που λενε ,παρα να παρω φθηνα ποιοτικα πραγματα και μετα να τα σκοτωνω .Ηδη ο εξοπλισμος μου ειναι αριστος για το επιπεδο ηχογραφησης που ζηταω (με πολυ ιδρωτα βεβαια). Δεν προκειται να ξεπερασω τα 18 καναλια τουλαχιστο για τα επομενα 10 χρονια (καλα μωρε μπορει να ειναι και 9,5  ;D).

Οτι μου εχεις γραψει το εχω αντιληφθει με το ψαξιμο μου και με βαση τη λογικη αλλα μαζι σου τωρα τα διασταυρωνω και αυτο ειναι οτι πιο σημαντικο. Ξερεις, πολλες φορες μαθαινουμε πραγματα αλλα δεν ειμαστε σιγουροι και οταν τ ακουμε απο αλλους ολοκληρωνεται η σκεψη μας.

 

Πραγματικα, σ ευχαριστω και παλι!  :)

 

 

ΥΓ οι οκτακαναλοι PRESONUS DIGIMAX (D8-FS-LT-96K) με ψηφιακες εξοδους, αξιζουν για τυμπανα ? Εχεις καμια εμπειρια απο δαυτους ?

 

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου