Προς το περιεχόμενο

High end picks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα να εκφρασω τα σεβη μου.Αν και διαβαζω το φορουμ εδω και 3 χρονια αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.Στο θεμα τωρα.Εχω δει απειρα ποστ στο ιντερνετ που αφορουν σε πεννες υψηλων προδιαγραφων των οποιων οι τιμες παιζουν απο 5 εως 30 ευρω,(δεν βαζω μεσα κατι φτιαγμενες απο χρυσο,ρουμπινια και κομματι απο τιμιο ξυλο..).Ενδεικτικα αναφερω τα ονοματα V-picks και red bear. Αναρωτιεμαι αν εχει παιξει κανενας απο εδω με τετοιες πεννες,αν πραγματικα αξιζουν τα λεφτα τους και αν τις φερνει καποιο μαγαζι στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθες psycho!

 

Λοιπόν, αν και δεν έχω δοκιμάσει καμία απ'αυτές που αναφέρεις (έχω την εντύπωση ότι έχω παίξει με μια v-pick αλλά δεν είμαι σίγουρος), προσωπικά δεν θα'δινα τόσα χρήματα για κάτι που μπορεί να μου φύγει απ'το χέρι και να μην το ξαναδώ! Οι κατασκευαστές λένε πως αντέχουν περισσότερο, βελτιώνουν τον τόνο ( ???) κλπ. ωραία, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τα πολυπιστεύω. Βέβαια όπως είπες αν λέμε για μεταλλικές, felt κλπ. είναι άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν θα'δινα τόσα χρήματα για κάτι που μπορεί να μου φύγει απ'το χέρι και να μην το ξαναδώ!

 

+1

και αμα ειναι να φαγωνονται ευκολα κριμα τα λεφτα που θα δωσεις....αμα θες να εχεις μια πενα που να μην φαγωνετε ευκολα δοκιμασε τις heavy-extra heavy (αν δεν κανω λαθος).

αλλο αμα τις θες για συλλογη..

οπος εγω ειχα παρει http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.hotpicks.de/Hot_Picks___Plektren/alchemy.gif&imgrefurl=http://www.hotpicks.de/Hot_Picks___Plektren/hot_picks___plektren.html&usg=__6py1_yWcNoyPDiHyWR_2VMQ0BSA=&h=315&w=507&sz=104&hl=el&start=14&um=1&tbnid=Hz_5rWMdnjQauM:&tbnh=81&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dhot%2Bpicks%26ndsp%3D18%26hl%3Del%26sa%3DN%26um%3D1

και καθε φορα που γυρναγα λιγο την πενα εσπαγε η χορδη επειδη ειναι μιτερές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα ειναι να φαγωνονται ευκολα κριμα τα λεφτα που θα δωσεις....αμα θες να εχεις μια πενα που να μην φαγωνετε ευκολα δοκιμασε τις heavy-extra heavy (αν δεν κανω λαθος).

 

Στο συγκεκριμένο θα διαφωνήσω. ΠΟΤΕ μην αλλάξεις απ'το gauge που σε βολεύει για ένα μεγαλύτερο gauge που φθείρεται δυσκολότερα (αν και η φθορα θεωρητικά είναι η ίδια). Αν έχεις βρεί κάτι που σε βολεύει μείνε σ'αυτό, το χέρι συνηθίζει πάρα πολύ σε συγκεκριμένα πράγματα όταν παίζουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο θα διαφωνήσω. ΠΟΤΕ μην αλλάξεις απ'το gauge που σε βολεύει για ένα μεγαλύτερο gauge που φθείρεται δυσκολότερα (αν και η φθορα θεωρητικά είναι η ίδια). Αν έχεις βρεί κάτι που σε βολεύει μείνε σ'αυτό, το χέρι συνηθίζει πάρα πολύ σε συγκεκριμένα πράγματα όταν παίζουμε.  :)

 

το λεω επειδη στην αρχη επερνα thin και εσπαγαν ;D μετα πηγα heavy και μετα extra heavy και απο τοτε τις συνηθισα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λεω επειδη στην αρχη επερνα thin και εσπαγαν ;D μετα πηγα heavy και μετα extra heavy και απο τοτε τις συνηθισα..

 

Παίζω μπάσσο με medium (μεταξύ άλλων) και δε σπάνε! Πως τα κατάφερες!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταιο βιντεακι του riff of the week του Dave Weinner στο youtube ( riff of the week οχι lick of the week του αγαπητου Ελληνα αντιγραφεα" λεει οτι ενω επαιζε χρονια με jazz3 μια φορα δοκιμασε τις redbear και ηταν αρκετη για να αλλαξει πεννες.Ρε λες να ειναι τοσο καλες και να χαραμιζομαστε τοσα χρονια ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D π.χ. οπως κανει vibrato ο dimebag στο cemetery gates στην αρχη... ετσι και εφυγε η μυτη ;D..τελος παντων ας μινουμε στο θεμα...εγω δεν νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους...εαν καποιος τις εχει δοκιμασεις ας μας πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρησιμοποιησει αρκετες του εμποριου αλλα και μερικες ακριβες.Αναμεσα τους και τις brossard και τις red bear.

Απο τις brossard εχω αγορασει και κοκκαλινες και ξυλινες.Οι ξυλινες εχουν πολυ ωραιο attack και ειναι και λαξεμενες ωστε να καθονται πολυ ανετα στο χερι ΑΛΛΑ τρωγονται πολυ γρηγορα . Η φθορα τους ειναι και αμεσα εμφανης. Αυτες απο κοκκαλο ειναι σαν να ξυνεις τα νυχια σου πανω σε πινακα !!! εχουν πολυ ανατριχιαστικο attack αν και ειναι σε καποιους μπορει να αρεσει. κατασκευαστικα ειναι αρτια απλα δεν αντεχεται να ακους το κοκκαλο να γραντζουναει τις χορδες.

 

Απο τοτε ομως που δοκιμασα τις red bear δυσκολα μπορω να παιξω με αλλη πενα , που ειναι και καλο και κακο.

Ειχα μαθει να παιζω με μεγεθος/σχημα του Ibanez Paul Gilbert που ειναι πιο φαρδυ στο πλατος απο τις κανονικες αλλα ηθελα να "κολλαει" πιο καλα πανω στις χορδες .Γιαυτο και την αγορασα σαν δοκιμη ( 20 ευρω παρακαλω) αλλα ειναι πραγματικη απιστευτη . Ειναι κατασκευασμενες απο ενα συνθετικο που φερνει σε καυκαλο χελωνας  :o . Δεν φθειρεται με τιποτα ! Μονο το logo εχει ξεθωριασει απο τον ιδρωτα αλλα κατα τα αλλα ειναι σαν καινουρια.

 

Το καλο ειναι οτι τις βγαζει σε πολλα μεγεθη και σε αρκετα πλατη.εχω προτιμησει τις b style με παχος 1,5 .

Αν την εχανα ( το μονο αρνητικο ειναι οτι μπορει να ειναι μπροστα σου και να μην την βλεπεις λογω οτι ειναι σχετικα διαφανη) ,σιγουρα θα τα εσκαγα για να παρω αλλη

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θεωρούσα την πένα ενα απο τα πολύ βασικά συστατικά του ήχου..

παίζω εδω και αρκετό καιρό με μια wegen...

 

Θέλει λίγες ώρες (ή και μέρες) για να την συνηθίσεις αλλά μετά κολλάς με δαύτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου