Προς το περιεχόμενο

High end picks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης διαβασα οτι τις redbear δεν πρεπει να τις βαζεις στην τσεπη σου μη γρατζουνιστουν κτλ..Πσιλο κλαιν μαιν μου ακουγεται,φοβομαστε για την κιθαρα τον ενισχυτη και τα πεταλακια,ε μην ανησυχουμε και για την πεννα.Αυτες που θα με ενδιεφερε να παρω ειναι οι V picks οι οποιες ειναι απο σκληρο πλαστικο.Υπαρχει καποιο μαγαζι στην Ελλαδα η θα αναγκαστω να παιζω μια ζωη με jazz 3 ultex ?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα 13€ που εδωσα για καλη πενα, όπως εχω ξαναγραψει, ηταν τα πιο well spent για ηχο. Ετυχε να ειναι wegen, δεν εχω παιξει με καποια αλλη (δοκιμασα τις προαλλες κατι κοκκαλινες στην ιδια κατηγορια τιμης, αλλα δεν με κερδισαν), αλλα αν δε δοκιμασει κανεις δεν μπορει να καταλαβει ποσο βελτιωνει τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ιδιαίτερο δηλαδή έχουν οι πένες Wegen ρε παιδιά;

 

Aπιστευτο grip για αρχη το οποιο μεταφραζεται σε πολυ καλο ελεγχο του δεξιου χεριου (οχι οτι εσυ το εχεις αναγκη  :-*) . Ειναι σκληρες και βαριές, αλλα με τη μιση δυναμη απο αυτη που θα εβαζες σε μια απλη πενα, ακους διπλασιο ηχο σε τονο και σε ενταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια vpick, νομίζω σαν αυτή αλλά Lite:

http://www.thomann.de/gr/v_picks_medium_lite_pointed.htm

κάπου εδώ μέσα :)

4122928718_ddf7170d79_o.jpg

καλά παίζει, έχει λίγο κλινγκι-κλινγκι, όχι σαν τη stubby όμως.

 

Φτηνή είναι, και δε χαλάει ποτέ. έχει και 3 μύτες οπότε είναι σαν 3 πένες :)

Αλλά είναι διαφανής, άμα σου πέσει στο λάιβ την έκατσες ;)

 

Για ηλεκτρική δεν παίζει και πολύ ρόλο, αυτοί που παίζουν Gypsy πίνουν νερό στις wegen...

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ιδιαίτερο δηλαδή έχουν οι πένες Wegen ρε παιδιά;

Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι το πολύ καλό grip και η μεγάλη αντοχή στη φθορά. Ηχητικά, βγάζουν μία "μεσαιίλα" (κυρίως λόγω πάχους και σχήματος) που ταιριάζει πολύ σε κάποια στυλ παιξίματος (αλλά δεν μου αρέσει καθόλου σε άλλα στυλ).

 

Για παράδειγμα, για τη Gypsy jazz οι πένες τύπου Wegen είναι σχεδόν απαραίτητες για να βγει ο "σωστός"¨ήχος (ειδικά όταν παίζεις με την παραδοσιακή τεχνική του ιδιώματος αυτού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοτωνει να εχεις πεννα απο μετεωριτη..Ειναι καλυτερο απο το να εχεις κιθαρα απο παλαιομενο ξυλο...Τελικα υπαρχει κανα μαγαζι στην Αθηνα που να φερνει "πσαγμενες" πεννες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπιστευτο grip για αρχη το οποιο μεταφραζεται σε πολυ καλο ελεγχο του δεξιου χεριου (οχι οτι εσυ το εχεις αναγκη  :-*) . Ειναι σκληρες και βαριές, αλλα με τη μιση δυναμη απο αυτη που θα εβαζες σε μια απλη πενα, ακους διπλασιο ηχο σε τονο και σε ενταση

 

τις εχεις δοκιμασει μονο σε ακουστικη η και σε ηλεκτρικη ?

Εχω δοκιμασει τυπου wegen,δηλαδη τις dunlop primetone που ειναι ουσιαστικα οι ιδιες πενες, αλλα σε ηλεκτρικη και με distortion δεν ταιριαζει τετοιου τυπου πενα γιατι χανει την σαφηνεια της η "πενια".

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου