Προς το περιεχόμενο

seymour duncan sh-8 or emg 81?


yohan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Εδώ και κάποιες μέρες σκέφτομαι να αλλάξω το seymour duncan jb για περισσότερο γκάζι. Είμαι μεταξύ emg 81 & seymour duncan invader. Τα ακούσματα μου ειναι thrash, old school death metal Σουηδια και Φιλανδια μερια, Crossover, N.Y. hardcore And some times I got the blues  ;D :P Περιμένω τις γνώμες σας αν θα πρεπε να αλλαξω τη γέφυρα η όχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εξαρταται απο πολλα πραγματα...καταρχας θα ητανε καλη φαση να μας πεις τι κιθαρα εχεις και να δεις αν εχει χωρο για σκαψιμο καθως ο emg 81 ειναι active  και θα χρειαστει μπαταριουλα 9βολτη duracel για να κανει ντριγκι ντραγκα :P...ο Invader ειναι σουπερ ντουπερ high gain κ αυτος και θα σε καλυπτε κατα την αποψη μου για τα ηδη που θες να παιξεις,γλυτωνοντας τα σκαψιματα κ τις ιστοριες...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως θα έχεις χώρο για την μπαταρία. Δες και τον 81-x (ο οποίος υποτίθεται πως ακούγεται σαν τον 81 στα 18volt, μία μόντα που πραγματικά αξίζει). Ή τους blackout.

Αν και αν αλλάξεις σε active, νομίζω θα πρέπει να αλλάξεις και τον neck (...).

Έχεις τον jazz? Και γαμώ τους μαγνήτες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ibanez που ειχα εβγαλα τον invader και εβαλα τον jb για καλυτερο τονο.Ενω ο JB εχει πολυ σφιχτα μεσαια και ειναι πολυ καλος μαγνητης ο invader μου αρεσε εξισου.Διαφορα σε output δεν ειδα τιποτα τραγικο.Για μενα αν θες πιο πολυ distortion δεν αξιζει αλλαγη απο jb σε invader.Tωρα οσον αφορα στον emg 81 εχει τρελο sustain και output αλλα ειναι λιγο αδειος σε σχεση με τον jb και τον invader.Η λυση ειναι για μενα emg85 σε bridge και μαλιστα με διπλη μπαταρια.Σε κιθαρα που αλλαξα τον emg81 με τον emg85 επαθα πλακα με τον ηχο.Ειχε την δυναμη του 81 αλλα ηταν πιο γεματος και πιο σολιστικος.Ειλικρινα απορω γιατι ο πιο πολυς κοσμος βαζει emg81 για bridge..Επισης εχω κανει τεστακι gibson explorer με jb εναντιων Bc Rich της κακιας ωρας με emg85 και ο emg βγηκε γενικος νικητης για πλακα..   \m/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχω κανει τεστακι gibson explorer με jb εναντιων Bc Rich της κακιας ωρας με emg85 και ο emg βγηκε γενικος νικητης για πλακα..  \m/

 

 

 

emg θα ελεγα αν εχεις χωρο απο πισω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα απορω γιατι ο πιο πολυς κοσμος βαζει emg81 για bridge..

 

είχα και εγώ αυτήν την απορία, αλλά τελικά εξαρτάται από την κιθάρα. Αν έχει αρκετά μεσαίο χαρακτήρα, ο 85 θα μπουκώσει. Σε solid Les Paul, κατέληξα στον 81, ενώ σε chambered έχω τον 85 (πάντα με 18v).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! Ο τυπάς στο youtube ήταν αρκετά κατατοπιστικός...θα μείνω στον jb :P

 

περιμενα να πεις οτι θα πας στον emg ;D αλλα αν ακουγετε καλα σε εσενα αυτο μετράει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει nick σε μια κιθάρα δεν θα τα έχεις ολα...απο κει και μπρος υπάρχει και η χρήση των πεταλιών η της πεταλιέρας αμα θες κάτι επιπλέον στον ήχο σου...εαν πχ βαλω emg οκ θα έχω το τέλειο γκάζι αλλα αμα κάποια στιγμή χρειαστεί να παίξω καθαρά καλά...δεν θα παίζω μια ζωή με παραμόρφωση :D :P θα χρειαστώ μια δεύτερη κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου