Προς το περιεχόμενο

seymour duncan sh-8 or emg 81?


yohan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...κοιτα ....για εμενα πολυ ευελιτκο σετακι ειναι αυτο που φοραει ο lukather στην signature του

 

http://www.emginc.com/artists/featuredArtist/34..

απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε τοσο extremeκαταστασεις με active μαγνητες........εαν ειδικα το κανεις για περισσοτερο ογκο-distortion ...πιστευω με τα μηχανηματα που κυκλοφορουν μπορεις ανετα να το καταφερεις.......γενικα δεν ειμαι και πολυ υπερ....ειδικα εαν χρειαζεται να ταλαιπωρησεις το οργανο για να τοποθετηθουν......υπαρχουν τοσοι πολλοι passive που μπορουν να ανταπεξελθουνε εστω και στο 80% αυτου που θα εκανε ενας active....ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις.....και φυσικα ποτε δεν θα διαλεγα κιθαρα με active....τους θεωρω λιγο.....περιοριστικους.....αλλα αλλος μπορει να τους θεωρει ταμαμ οποτε no problem.....λεφτακια να υπαρχουνε να ξοδευουμε και ολα καλα ;)και σου μιαλει καποιος που εχει δοκιμασει 5 μαγνητες bridge για την ibanez του και ευτυχως πετυχε ο 5ος....γιατι ακομα θα αλλαζα.....

 

p.s thanks ΒΑΣΙΛΗ

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι πάθατε όλοι ξάφνικα και βάζετε emg 85 στη γέφυρα? Καινούργια μόδα είναι αυτή???? Εγώ και πάλι εαν έβαζα emg θα βαζα 81-60 by the way...Παίδες άκουσα και τον invader από κοντά και δεν τρελάθηκα για να πώ και την αλήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι Fun, των low-medium output μαγνητών για πολλούς λειτουργικόυς λόγους ευελιξίας, μπορώ να πω οτι ο συνδιασμός με EMG 85-85 είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε active μαγνήτες, όντας κάτοχος ενός "ταύρου" με 2 85άρηδες δεν με έχει περιορίσει ποτέ στο θέμα του ήχου και ούτε είχα ποτέ προβλήματα με μπουκώματα ή κομπρεσσαρίσματα, ακόμα και σε high gain ήχους.

Αντίθετα, πριν απο 5 χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένας 81 και τον έβαλα δοκιμαστικά στη γέφυρα. Το αποτέλεσμα ήταν, ότι δεν είχα με τους 85, μπούκωμα, κομπρεσσάρισμα και έλλειψη καθαρών. Αναφορικά το preset που έπαιζε καθαρά ο 85, ο 81 έβγαζε cruchy ήχο.

Προσωπικά δεν πιστεύω οτι για να βγάλεις πολύ γκάζι πρέπει οι μαγνήτες να είναι ντε και καλά high output, υπάρχουν και άλλοι τρόποι που μπορείς να βγάλεις, thrash-black-death-νεκρομπούρμπουρουμ ήχο, βλ. ενισχυτές και πετάλια-πεταλιέρες.

 

p.s thanks ΒΑΣΙΛΗ

Παρακαλώ ignantie, πάντα στη διάθεσή σου! (και συμφωνό με το σετάκι του Lukather).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85/85 kai 18v κι έλα να μου πείς για καθαρά μετά.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για του λόγου το αληθές, ένα γρήγορο one take με το SG στο V-Amp Pro και "Καρφί" στην κάρτα ήχου. (Αν είχα τον ενισχυτή εδώ θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά τον έχω στο μαγαζί.)

SG-EMG-Test1.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να ακουσεις και τον 89..δεν εχω ακουσει τους αλλους γτ γενικα δεν ξερω πολλα και δεν ασχολουμαι και πολυ με τους active αλλα ο συγκεκριμενος που ειναι στην bridge θεση μιας κιθαρας μου με καλυπτει αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

μπορειτε να ακουσετε ενα invader σε alder body και καθωτι η jackson του παιδιου αρχικα εχει alder θα ακουγετε νομιζω καπωσ ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείραμα:

Συγκριναμε ESP LTD M-1000 (EMG 81 set) με την Ibanez RG 350 ex bk (Invader σε Bridge) σε 2 Line 6 Spider III 15W ταυτόχρονα και άλλη στιγμή σε ENGL Fireball 60W.

Συμπεράσματα:

Α) Ο Invader είχε μεγαλύτερo sustain

B) Ο Emg πιο ψηφιακός-κομπρεσαρισμένος, ενώ ο Invader πιο "αληθινός". Ο τελευταίος λίγο πιο ογκώδες.

C) O Emg έδειχνε λιγο πιο δυνατός στις ίδιες εντάσεις.

D) Τα καθαρά ήταν μακράν καλύτερα στον Emg. Ο Invader σα να μην μπορούσε να συγκρατήσει το High Output του.

Παιξήματα αφορούσα κυρίως το Death Metal ρεπερτόριο.

 

... Δεν μηδενίζω τον EMG 81 γενικά (είναι αρκετά καλός, εξού και οι 100άδες artists που τον χρησιμοποιούν), δίνω απλά τα αποτελέσματα (και προσωπικά γούστα)

... Στα συμπεράσματα συμφώνησε και ο ιδιοκτήτης της M-1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια μια ενσταση στο οτι χρησιμοποιησατε 2 διαφορετικες κιθαρες για να συγκρινετε διαφορετικους μαγνητες (ειδικα για το sustain δεν μπορεις να ξερεις) αλλα ενταξει μια γενικη εικονα την εχεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, αλλά περισσότερο sustain ΔΕΝ θα είχε η κιθάρα με τους Invaders επ ουδενί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου