Προς το περιεχόμενο

Stella by starlight


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφασισα κι εγω να ανεβασω κατι. Δεν ειναι βεβαια δικο μου, ειναι το γνωστο standard ''Stella by starlight'' του Victor Young (εγω το πρωτοακουσα απο Miles Davis). Ενα backing track που βρηκα με το πρωτο search στο google, μια telecaster στην καρτα ηχου(ηθελα να χρησιμοποιησω την LP αλλα την εχω στο studio), και το cubase με guitar rig. Ειναι προχειρη δοκιμη αλλα δε βαριεσαι... ετσι κι αλλιως σε τετοιες μουσικες μετραει αυτο που θα παιξεις με τη μια και οχι το δουλεμενο!Τρεις κυκλοι:

1ος: Θεμα. 2ος: Αυτοσχεδιασμος. 3ος: Chord melody

Καθε θετικη κριτικη δεκτη :P (Εννοειται οτι αστειευομαι)

 

(Ελπιζω οτι κανω σωστα την επισυναψη αρχειου. Θα δειξει...)

Stella.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίο το βρήκα και καλοπαιγμένο.

Το άκουσα και το ξανάκουσα προσπαθώντας να βρω κάτι λάθος ή που να μου χτυπάει κάπως, και καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω που το ακουσες και που σχολιασες! Ναι δεν εχει καποιο τραγικο λαθος, απλα καποια πραγματα μου βγηκαν λιγο μετρια. Πχ καποιες νοτες βγηκαν καταλαθος muted με αποτελεσμα να χαθει η διαρκεια τους και τετοια πραγματα. Κλασσικος τεμπελης εγω, σιγα μη κατσω να το διορθωσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικος. Δεν θα μπορουσα να σχολιασω τιποτα πανω στο παιξιμο αυτο, γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτα που μπορω να καταλαβω. Απλα θα προτιμουσα να το ακουσω σε ενα πιο μινιμαλ backing, ισως μονο με μπασο-τυμπανα, τουλαχιστον στο μερος του chord solo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικος. Δεν θα μπορουσα να σχολιασω τιποτα πανω στο παιξιμο αυτο, γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτα που μπορω να καταλαβω. Απλα θα προτιμουσα να το ακουσω σε ενα πιο μινιμαλ backing, ισως μονο με μπασο-τυμπανα, τουλαχιστον στο μερος του chord solo.

Σ'ευχαριστω πολυ, για το υπεροχο σχολιο! Οσον αφορα το backing track και ιδιαιτερα στο σημειο του chord melody εχεις απολυτο δικιο. Οντως ''μπλεκεται'' το πιανο με την κιθαρα. Ηταν το πρωτο backing track που βρηκα, και επισης δεν ειμαι και ο καλυτερος στο mixing. Καποτε ειχα φτιαξει ενα στο band in a box, ετσι ακριβως οπως το ειπες(μπασο-τυμπανα) αλλα μετα απο format του σκληρου το εχασα, ενω το band in a box το εχω δανεισει σε φιλο. Και παλι ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους πολυ :). Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει τοσα ωραια clips εδω μεσα απο διαφορα μελη! Ναι συντομα θα ξαναπροσπαθησω να γραψω και να ανεβασω κατι.

@Blue δωσε μου μερικα λεπτα για να ανεβασω το chord solo. (Για την ακριβεια ειναι το θεμα του κομματιου με chord melody)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου