Προς το περιεχόμενο

latency λεγεται αυτό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά

 

Καταρχάς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τι σημαίνει ο όρος latency. Μήπως σημαίνει ότι όταν πατάω το πλήκτρο απο το keaboard μου ακούω τοn midi ήχο καθυστερημένα? Αν σημαίνει αυτό τότε δεν έχω πρόβλημα. Πάτημα πλήκτρου και ήχος μου είναι οκ. Το πρόβλημα μου είναι αλλο .

όταν ηχογραφώ midi και πάω να ακούσω αυτό που έγραψα μου ακούγεται με κάποια καθυστέρηση. Δλδ παίζω με τη κιθάρα μου μια ακορντοσειρά , πάω να γράψω midi μπάσο από πάνω και ενώ το παίζω μια χαρά στο χρόνο του  στη συνέχεια όταν ακούω το playback το μπάσο μου μου ακούγεται με καθυστέρηση

 

Τι πρέπει να ρυθμίσω για να μη συμβαίνει αυτό

Η κάρτα μου είναι μια emu 0202

 

Ευχαριστώ για την υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Με τι ηχογραφείς? Πρόγραμμα εννοώ (ίσως να άλλαζες πρόγραμμα)

 

2) Βεβαιώσου ότι το κάθε κανάλι που γράφεις το γράφεις στα ίδια Khz (44.1-48Khz)

 

Ελπίζω να βοήθησα  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις πατημένο το auto quantize; (δεν θυμάμαι αν το λέει έτσι αλλά είναι στο transport με το γράμμα q).

Αν δεν είναι αυτό μια πιθανή λύση στο πρόβλημά σου (αν το κατάλαβα καλά) μπορεί να βρίσκεται στο παρακάτω θέμα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159318.0

 

Για δοκίμασε και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To timestamp μπορει να βοηθησει σε περιπτωση που χρησημοποιεις windows midi (ως πηγη ηχου... το midi δε μεταφερει ηχο.. υποψη). Αν παρολα αυτα εχεις το ιδιο προβλημα και με τα VST instruments τοτε αυτο που πρεπει να κοιταξεις εινει το buffer size...

 

Ποιο buffersize και που??

1) Στο μενου devices->vst audiobay.... check αρε οτι εχει ενεργο τον asio driver της καρτας σου και στην συνεχεια στην ιδια καρτελα εχει 2 κουμπακια οπου ενα απο τα 2 σε πηγαινει στις ρυθμισεις της καρτας σου...

2) στις ρυθμισεις της καρτας σου κοιτα να δεις αν εχει audio buffer και σκετο buffer... καποιες καρτες το εχουν ξεχωριστα αυτο.. καποιες παλι οχι... κατεβαζοντας το buffer size μικραινει και το latency και δυστυχως ανεβαινει η χρηση του cpu... οποτε κανε καπου ενα συμβιβασμο...

3)αν δεν πιασει τπτ απο ολα αυτα... ASIO4ALL... κατεβασε το.. ειναι free... και ξανα κανε τα παραπανω βηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο buffersize και που??

1) Στο μενου devices->vst audiobay.... check αρε οτι εχει ενεργο τον asio driver της καρτας σου και στην συνεχεια στην ιδια καρτελα εχει 2 κουμπακια οπου ενα απο τα 2 σε πηγαινει στις ρυθμισεις της καρτας σου...

2) στις ρυθμισεις της καρτας σου κοιτα να δεις αν εχει audio buffer και σκετο buffer... καποιες καρτες το εχουν ξεχωριστα αυτο.. καποιες παλι οχι... κατεβαζοντας το buffer size μικραινει και το latency και δυστυχως ανεβαινει η χρηση του cpu... οποτε κανε καπου ενα συμβιβασμο...

3)αν δεν πιασει τπτ απο ολα αυτα... ASIO4ALL... κατεβασε το.. ειναι free... και ξανα κανε τα παραπανω βηματα...

 

Μήπως σημαίνει ότι όταν πατάω το πλήκτρο απο το keaboard μου ακούω τοn midi ήχο καθυστερημένα? Αν σημαίνει αυτό τότε δεν έχω πρόβλημα. Πάτημα πλήκτρου και ήχος μου είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου