Προς το περιεχόμενο

Κόντρα Μπάσο vs Άταστο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έρχονται Χριστούγεννα και λέω να επενδύσω σε ένα οργανάκι (να πιάσει τόπο και το δώρο...) Θα ήθελα να πάω σε άταστο. Αλλά εκεί που κοίταζα τον κατάλογο στον Thomann είδα αυτή την ομορφιά

http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_111.htm

Και λέω... Στα λεφτά που θα διαθέσω είναι, γουστάρω τέτοιες φάσεις (rockabilly κλπ)... Γιατί όχι? Από την άλλη όμως μήπως είναι too much? Θα μπορώ να το παίρνω σε πρόβες? Θα μάθω από το πουθενά σε κόντρα μπάσο? Θα παίζει? (τα αντίστοιχα 4/4 που δεν είναι μάρκα thomann ξεκινάνε στη διπλάσια τιμή)... Το ότι είναι 3/4 μάλλον με βολεύει καθότι ούτε ψηλός είμαι ούτε έχω τα τεράστια δάχτυλα... Αλλά το ερώτημα παραμένει... Κόντρα μπάσο ή άταστο? Για άταστο σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/cort_curbow4_flmic.htm

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ότι είναι εντελώς άλλη η φιλοσοφία στα δυο όργανα, νομίζω ότι σε ένα κοντραμπάσο, καλύτερα να πάρεις κάτι αξιοπρεπές.

Εγώ λέω πάρε άταστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κοντραμπάσσο καθαρά για γούστα go ahead, αν και ομολογώ πως δεν γνωρίζω και πολλά περί των κοντραμπάσσων του θωμά. Βέβαια να'σαι σίγουρος ότι ακόμα και το 3/4 δεν είναι ότι πιο εύκολο να κουβαλάς σε πρόβες και θα πρέπει να το προσέχεις σαν τα μάτια σου. Άσε που οι θήκες της προκοπής κοστίζουν όσο και το μπάσσο!  ;D

 

Από την άλλη μπορείς να εξομοιώσεις τον ήχο του κοντραμπάσσου με οποιοδήποτε σχεδόν ηλεκτρικό (κατά προτίμηση precision) απλά βάζοντας ένα κομματάκι αφρολέξ κάτω από τις χορδές, κοντά στη γέφυρα.

 

Γενικά καλό το κοντραμπάσσο, κι εγώ θα'θελα ένα αλλά η ψήφος μου πάει στο άταστο. Το curbow που έβαλες είναι αρκετά καλό μπάσσο για τα λεφτά του αλλά επειδή το είχα (σε ενταστο) δεν θα το ξαναπροτιμούσα. Κάπως "αδύναμοι" μαγνήτες και το μόνο πραγματικό ξύλο πάνω στο μπάσσο είναι το μανίκι, και με όλα τα άλλα "συνθετικά" δεν μου καθόταν καλά. Βέβαια θα σ'αρέσει σίγουρα επειδή το μπράτσο είναι πολύ λεπτό!  ;D

Τσέκαρε πάντως για άταστο και το άλλο Cort, το artisan B4. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπάσσο, είχα κι αυτό (επίσης ενταστο) και πραγματικά ήταν απ'τα καλύτερα μπάσσα που έχω πιάσει με απίστευτα άνετο μανίκΗ. Η άταστη έκδοσή του απλά κελαηδάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_modified_jazz_fl.htm

 

Βάλτου μια καλή γέφυρα, κάντου ένα καλο setup (επίσης πάρε ένα καλό σετ μαγνήτες, αλλά όχι απαραιτητα) και είσαι έτοιμος

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω παίξει με κοντραμπάσο του "θωμά", στο οποίο είχε αντικατασταθεί η ταστιέρα του με εβένινη, ένα έχω να σου πω.

Αν θες όργανο αξιοπρεπές, πρέπει να δώσεις λεφτά.

Το όργανο ήταν απλά μαθητικό-ερασιτεχνικό.

Βέβαια, εξαρτάται και από τις απαιτήσεις σου.

Δεν ήταν κακό όργανο αλλά σαν κατασκευή και σαν ήχος ήταν "φτωχό".

 

Τσέκαρε πάντως για άταστο και το άλλο Cort, το artisan B4. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπάσσο, είχα κι αυτό (επίσης ενταστο) και πραγματικά ήταν απ'τα καλύτερα μπάσσα που έχω πιάσει με απίστευτα άνετο μανίκΗ. Η άταστη έκδοσή του απλά κελαηδάει!

 

Επειδή επίσης τυχαίνει να έχω το παραπάνω άταστο, συμφωνώ απόλυτα με τον X-minor.

Είναι το καλύτερο μπάσο που έπαιξα για αυτά τα λεφτά.

Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (σε συνδυασμό με τον roland cube30).

 

Συμπέρασμα:

Αν θες κόντρα, πρέπει να πληρώσεις  ;).

Αν θες άταστο, το B4 είναι πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου