Προς το περιεχόμενο

Ηot rod deluxe - προβλημα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα..προσφατα εμαθα οτι ενας γνωστος μου πουλουσε εναν hot rod deluxe και ετσι μπηκα στο σκεπτικο να του τον αγορασω...ο ενισχυτης ηταν αγορασμενος το 2002 και αν και αρκετα πεγμενος αποτι μου ειπε ηταν σε αριστη κατασταση λειτουργικα και ηχητικα..μαλιστα μολις του ειχε κανει γενικο service και του ειχε αλλαξει και ολες τις λαμπες..ηταν τοσο προσφατο το service αποτι μου ειπε που και ο ιδιος δεν ειχε προλαβει να παιξει ακομα..ετσι λοιπον κανονισαμε να παω να τον ακουσω και στην ουσια να τον ακουσει και εκεινος..(γτ αυτος παιζει με αλλον ενισχυτη γιαυτο και δεν ασχοληθηκε μετα το service με τον συγκεκριμενο)..

 

οταν λοιπον βαλαμε να τον ακουσουμε παθαμε πλακα και οι 2 γτ ο ενισχυτης αρχιζε να παραμορφωνει και να βρωμιζει απο το 2,5...!!!

ακομα και στο 2 οταν τον ειχαμε δεν ηταν εντελως καθαρος....!!!

 

αμεσως μου ειπε οτι ο ενισχυτης εχει προβλημα και οτι θα τον πηγαινε ξανα σε αυτον που του εκανε το service και φυσικα ουτε λογος για να μου τον πουλησει...μου ειπε θα ξαναμιλησουμε οταν ο ενισχυτης θα ειναι οκ..

 

η γνωμη σας λοιπον ποια ειναι???τι μπορει να φταει???

και αν ο ενισχυτης ειναι οκ τελικα θα αξιζει να τον αγορασω??θα ειναι δηλ εστω και μετα απο επισκευη fender hot rod deluxe με τον ιδιο ηχο και την ιδια ποιοτητα που ειχς παλια η θα αλλοιωθει η υπαρχει περιπτωση να ειναι οκ και μετα απο λιγο να ξαναεμφανισει το προβλημα???

 

α ο ενισχυτης φορουσε vintage 30...

 

βοηθηστε γτ ειμαι πριν απο αγορα που μεχρι τωρα ελεγα οτι αξιζει πολυ και τωρα εχω αρκετους ενδιασμους και εκτος αυτου δεν γνωιζω και τπτ για τα ΄΄εσωτερικα΄΄ των ενισχυτων...δυστυχως δεν γνωριζω καμια αλλη λεπτομερια σχετικα με τον ενισχυτη..τι χρηση του εκανε δηλ ο τυπος και αν ειχε καποιο προβλημα πριν και γιαυτο του εκανε srvice..παντως η αγγελια ηταν καρφιτσωμενη σε πολυ γνωστο διαδυκτιακο μερος με ''ευκαιριες'' που ολοι κοιταμε συνεχεια..

 

sorry για την πολυλογια και ευχαριστω προκαταβολικα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για όλα αυτά, εξαρτάται απο τον μάστορα που θα κάνει την επισκευή! Είναι και μια καλή ευκαιρία να ζητήσεις καλύτερη τιμή!!  ;)

 

Ότι και να έχει ο ενισχυτής πάντως επισκευάζεται και αν γίνει η επισκευή με τα original υλικά θα είναι fender hot rod deluxe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εχεις δικιο αλλα χωρις να ξερω αμφιβαλλω λιγο γτ δοκιμασαμε και τα 2 crunch καναλια που ειχε και ο ηχος οντως ειχε περισοοτερο overdrive στα βρωμικα καναλια..αν ηταν ετσι οπως λες δεν θα επρεπε και στα καθαρα και στα βρωμικα να εχει περιπου το ιδιο overdrive? στο καθαρο καναλι ειχε λιγοτερο overdrive ενω αυξανοταν μολις εβαζες τα αλλα καναλια...δεν ξερω......παντως το σιγουρο ειναι οτι στο καθαρο καναλι δεν ειχε σχεδον καθολου καθαρα..μονο μεχρι το 1,5-2 kai meta...βρωμιζε ο τοπος...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως γνωριζετε καποιον σιγουρο/δοκιμασμενο/αξιοπιστο τεχνικο για να παει εκει ο ενισχυτης μπας και γινει καλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Χτες έφερε ο φίλος μου τον Hot Rod Deluxe του για επισκευή (σταμάτησε on stage) τελείως όμως.....

Το μυαλό μου πήγε σε καμμένη ασφάλεια, μεγάφωνο κλπ.

 

Μπήκε στην πρίζα και άναψαν οι λάμπες (άρα ασφάλεια δεν έχουμε καμμένη), η έξοδος κιχ στα μεγάφωνα παρα μόνο ένα ανεπαίσθητο ψιλοτσάφ από τα ελατήρια βάθους....

Λυχνίες προενίσχυσης μία μία έξω και αλλαγή με Mesa Boogie 12ΑΧ7, και κλατς -που λέει και ο Ρούλης- ο ενισχυτής επανήλθε....

10 Ετών ενισχυτής να θέλει λάμπες ??? κρίμα από το Θεό...

Ρε ο ανεκδιήγητος πέρσι του άλλαξα για πρώτη φορά 6L6 και φέτος 12ΑΧ7..... Μιλάμε για ενισχυτή που τα μισά του χρόνια δουλεύει 7 ώρες ημερησίως και τα υπόλοιπα Σ/Κ 7ώρες επίσης....

12600+3800=16400 περίπου ώρες λειτουργίας για τις προενισχύτριες

10200+3200=14000 περίπου ώρες λειτουργιας για τις τελικές.....

Καταξοδεύτηκε ο κολλητός μου.

Εν πάσει περιπτώσει ανοίγω το βάθος αρχίζει τα σφυρίγματα.... ρωτάω πόσο καιρό το κάνει αυτό μου λέει 5 χρόνια περίπου..... κάνω ένα καθαρισματάκι σε όλες τις επαφές και όπως το περίμενα έφτιαξε με την μία. Σπρέυ στα κουμπιά και στα ποτενσιόμετρα και νάτος ολόφρεσκος ο Hot Rod Deluxe..... Φαντάζομαι ότι ο Devile θα είναι καλύτερος (λόγω των 2 12") Αλλά κι αυτός εκτός από γλυκός ήταν και ελαφρύς.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω την αλήθεια, fender λαμπάτος που βρωμίζει από το 2,5 εμένα κάτι μου κάνει σε πολύ ωραίο ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έφερε ο φίλος μου τον Hot Rod Deluxe του για επισκευή (σταμάτησε on stage) τελείως όμως.....

Το μυαλό μου πήγε σε καμμένη ασφάλεια, μεγάφωνο κλπ.

 

Μπήκε στην πρίζα και άναψαν οι λάμπες (άρα ασφάλεια δεν έχουμε καμμένη), η έξοδος κιχ στα μεγάφωνα παρα μόνο ένα ανεπαίσθητο ψιλοτσάφ από τα ελατήρια βάθους....

Λυχνίες προενίσχυσης μία μία έξω και αλλαγή με Mesa Boogie 12ΑΧ7, και κλατς -που λέει και ο Ρούλης- ο ενισχυτής επανήλθε....

10 Ετών ενισχυτής να θέλει λάμπες ??? κρίμα από το Θεό...

Ρε ο ανεκδιήγητος πέρσι του άλλαξα για πρώτη φορά 6L6 και φέτος 12ΑΧ7..... Μιλάμε για ενισχυτή που τα μισά του χρόνια δουλεύει 7 ώρες ημερησίως και τα υπόλοιπα Σ/Κ 7ώρες επίσης....

12600+3800=16400 περίπου ώρες λειτουργίας για τις προενισχύτριες

10200+3200=14000 περίπου ώρες λειτουργιας για τις τελικές.....

Καταξοδεύτηκε ο κολλητός μου.

Εν πάσει περιπτώσει ανοίγω το βάθος αρχίζει τα σφυρίγματα.... ρωτάω πόσο καιρό το κάνει αυτό μου λέει 5 χρόνια περίπου..... κάνω ένα καθαρισματάκι σε όλες τις επαφές και όπως το περίμενα έφτιαξε με την μία. Σπρέυ στα κουμπιά και στα ποτενσιόμετρα και νάτος ολόφρεσκος ο Hot Rod Deluxe..... Φαντάζομαι ότι ο Devile θα είναι καλύτερος (λόγω των 2 12") Αλλά κι αυτός εκτός από γλυκός ήταν και ελαφρύς.

 

τωρα μας τα χαλας...ενισχυτης που ΔΕΝ ειναι point to point & δεν εχει χαλασει σε 3 ωρες?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?? ;D ;D

 

& πως θα πουλησουν τωρα ενισχυτες οι μπουτικαδες?ε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου