Προς το περιεχόμενο

fender tele vs NS guitar workshop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους συνforumίτες..Ψάχνοντας τη μουσική,γενικότερα,κατάλαβα πως ο ήχος που ψάχνω,εκφράζεται καλύτερα μέσω μιας tele.Το ερώτημα που βασανίζει,όμως, την σκέψη μου είναι πως με budget γύρω στα 800 ευρώ να αγοράσω μια fender ή οι custom κιθάρες του NS workshop είναι σαφώς καλύτερα όργανα σε αυτήν την οικονομική κλίμακα;

Να τονίσω πως δε με ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμένου στη δεδομένη στιγμή..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πηγαινα σε custom made κιθαρα δεδομενου ομως οτι θα ειχα καταληξει με ακριβεια στα specs που θα ηθελα να εχει. Ειναι πιο ιδιαιτερο και πιο προσωπικο το εγχειρημα ετσι κατα τη γνωμη μου. Και απο τον Ντουκα στα Γιαννενα η ποιοτητα ειναι εγγυημενη  :)

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πηγαινα σε custom made κιθαρα δεδομενου ομως οτι θα ειχα καταληξει με ακριβεια στα specs που θα ηθελα να εχει. Ειναι πιο ιδιαιτερο και πιο προσωπικο το εγχειρημα ετσι κατα τη γνωμη μου. Και απο τον Ντουκα στα Γιαννενα η ποιοτητα ειναι εγγυημενη  :)

 

+1.Μονο αν εχεις συγκεκριμενο στο μυαλο σου

+ αλλο 1.Ο Ντουκας κανει παρα πολυ καλη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τελευταία έχω αναλάβει να ηχογραφώ/βιντεοσκοπώ μερικά videoclips για τις partscasters του Σταύρου Ντούκα, μπορώ να σου πω ότι όλες οι tele* που έχω παίξει ήταν πραγματικά ΠΟΛΥ καλές και επιπέδου τουλάχιστον αμερικάνικης Fender (και καλύτερες).

 

Η αγαπημένη μου δε, ήταν αυτή:

 

*Προφανώς και οι strat ήταν πολύ καλές, απλά αναφέρω τις tele, μιας και για τέτοια ενδιαφέρεσαι ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις partscasters του Σταύρου Ντούκα,..

Nα ρωτήσω κάτι, επειδή έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τον Κο Ντούκα. Ο μάστορας δεν κατασκευάζει σώματα, μπράτσα κλπ αλλά συναρμολογεί και σετάρει partscasters. Έχω καταλάβει σωστά?

Επίσης τις πέρνει έτοιμες βαμένες ή τις βάφει στα Γιάννενα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα εξαρτωνται απο το αν θες/δεν θες καποια στιγμη να την μεταπωλησεις,αν ΘΕΣ να την μεταπωλησεις παρε Φεντερ αν ΔΕΝ θες (μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να την πουλησεις περισσοτερο απο το 50% της αξιας της) παρε/φτιαξε  Partscaster (αφου βεβαια κατασταλαξεις σε αυτο που θελεις)

 

Να τονίσω πως δε με ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμένου στη δεδομένη στιγμή..

 

ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος το να αποφευγεις τις "μεταχειρισμενες" κιθαρες,χανεις μεγαλες ευκαιριες ετσι,προσωπικα και υστερα απο....30 χρονια ενασχολησης με το αθλημα αποφευγω τις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ κιθαρες πλεον.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι, επειδή έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τον Κο Ντούκα. Ο μάστορας δεν κατασκευάζει σώματα, μπράτσα κλπ αλλά συναρμολογεί και σετάρει partscasters. Έχω καταλάβει σωστά?

Επίσης τις πέρνει έτοιμες βαμένες ή τις βάφει στα Γιάννενα?

 

Ναι προκειται για partcaster ουσιαστικα. Αναλαμβανει ομως και τυχον μετατροπες οπως σκαψιματα κλπ. Οσο για τις βαφες, υπαρχουν ετοιμα βαμενα σωματα αλλα εχω δει και καποια σωματα που τα εχει βαψει ο ιδιος. Επισης καποια σωματα (απο rosewood πχ) δε ξερω αν τα προμηθευεται απο εξω ή αν τα φτιαχνει ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι, επειδή έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τον Κο Ντούκα. Ο μάστορας δεν κατασκευάζει σώματα, μπράτσα κλπ αλλά συναρμολογεί και σετάρει partscasters. Έχω καταλάβει σωστά?

Επίσης τις πέρνει έτοιμες βαμένες ή τις βάφει στα Γιάννενα?

 

Δεν κατασκευάζει ο ίδιος αλλά σε συγκεκριμένες παραγγελίες κάνει custom δουλειές (ρουταρίσματα για μαγνήτες, special pickguards κλπ).

Επίσης, ανάλογα με την παραγγελία, βάφει και σώματα.

 

Πχ δες αυτή την tele:

001.jpg

008.jpg

03.jpg

04.jpg

08.jpg

10.jpg

 

 

και αυτή την  strat:

01.jpg

03.jpg

11.jpg

 

οι βαφές είναι δικές του.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου