Προς το περιεχόμενο

fender tele vs NS guitar workshop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παντα εξαρτωνται απο το αν θες/δεν θες καποια στιγμη να την μεταπωλησεις,αν ΘΕΣ να την μεταπωλησεις παρε Φεντερ αν ΔΕΝ θες (μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να την πουλησεις περισσοτερο απο το 50% της αξιας της) παρε/φτιαξε  Partscaster (αφου βεβαια κατασταλαξεις σε αυτο που θελεις)

 

ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος το να αποφευγεις τις "μεταχειρισμενες" κιθαρες,χανεις μεγαλες ευκαιριες ετσι,προσωπικα και υστερα απο....30 χρονια ενασχολησης με το αθλημα αποφευγω τις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ κιθαρες πλεον.... ;D

 

+1000

Για να φτιαξεις partscaster κιθαρα,πρεπει να εχεις παιξει με αλλες πρωτα,να εχεις καταληξει ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες και τι σε βολευει, και βαση εμπειριας, να διαλεξεις ΕΣΥ πως θα ειναι...γιατι θα την "παντρευτεις"

Μονο αν εισαι σιγουρος πως θα την κρατησεις για παντα αξιζει η partscaster....εκτος αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση της partcaster (αν ξέρεις ακριβώς τί θέλεις) καθόλου μα καθόλου άσχημη δεν είναι...

Το μόνο αρνητικό που της βρίσκω (που δυστυχώς όμως είναι dealbreaker για αρκετούς) είναι οτι δεν μπορείς να ακούσεις προκαταβολικά το όργανο να παίζει πριν το..."παντρευτείς".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ είμαι εν αναμονή μιας NS Custom tele ήθελα να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες μου από την μέχρι στιγμής συνεργασία μου με τον Σταύρο (Ντούκα). Είμαι ήδη κάτοχος μιας CIJ Fender Telecaster '72 Thinline. Ήθελα μια ακόμα tele και ενώ ομολογουμένως θα μπορούσα να αγοράσω μια Fender tele από την οποία θα έχανα λιγότερα από την μεταπωλητική αξία, ακολούθησα τον δρόμο της κατασκευής μιας custom. Αυτό που με συναρπάζει είναι η αίσθηση πως είμαι μέρος της όλης διαδικασίας και ο Σταύρος σίγουρα σε κάνει συμμέτοχο σε αυτή. Ασχέτως της απόστασης, λαμβάνω φωτογραφίες με τα στάδια της συναρμολόγησης. 'Εχω δώσει σχέδια για ένα ιδιαίτερο decal που το έχει αναλάβει ο ίδιος και η επκοινωνια μας είναι σχεδόν καθημερινή.

Η tele που περιμένω είναι μια surf green custom (double binding), με μπράτσο maple και rosewood fingerboard, 12'' radius, medium jumbo frets, special wiring κλπ. Όταν ετοιμαστεί, θα κάνω post περισσότερα! Για εμένα το όλο θέμα είναι να φτιάξω την κιθάρα που θα κρατήσω για πάντα ασχέτως με το αν λέει Fender στο headstock ή όχι.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..Μάλλον κατάλαβα πως εφόσον θα είναι η πρώτη μου tele,θα είναι προτιμότερο να πάω στις δοκιμασμένες συνταγές της fender προτού κάνω δικιά μου σύνθεση.

Όσον αφορά την "αντιπάθειά" μου απέναντι στις μεταχειρισμένες κιθάρες,αυτό έχει να κάνει με τη δική μου απειρία και έλλειψη τεχνικών γνώσεων.Εύκολα,δηλαδή,μπορώ να φάω τον παπά,αφου δε ξέρω τι να προσέξω σε μια κιθάρα,εκτός από τα βασικά.

Και λίγο off topic,τώρα.Σε πολλά theads του noiz εξυμνείται η

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_tele_50s.htm

Είναι τόσο καλή κιθάρα(σε ένα topic κάποος τη θεωρούσε καλύτερη από αρκετά ακριβότερες της fender) ή μήπως είναι καλή για τα λεφτά της και τίποτα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ είμαι εν αναμονή μιας NS Custom tele ήθελα να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες μου από την μέχρι στιγμής συνεργασία μου με τον Σταύρο (Ντούκα). Είμαι ήδη κάτοχος μιας CIJ Fender Telecaster '72 Thinline. Ήθελα μια ακόμα tele και ενώ ομολογουμένως θα μπορούσα να αγοράσω μια Fender tele από την οποία θα έχανα λιγότερα από την μεταπωλητική αξία, ακολούθησα τον δρόμο της κατασκευής μιας custom. Αυτό που με συναρπάζει είναι η αίσθηση πως είμαι μέρος της όλης διαδικασίας και ο Σταύρος σίγουρα σε κάνει συμμέτοχο σε αυτή. Ασχέτως της απόστασης, λαμβάνω φωτογραφίες με τα στάδια της συναρμολόγησης. 'Εχω δώσει σχέδια για ένα ιδιαίτερο decal που το έχει αναλάβει ο ίδιος και η επκοινωνια μας είναι σχεδόν καθημερινή.

Η tele που περιμένω είναι μια surf green custom (double binding), με μπράτσο maple και rosewood fingerboard, 12'' radius, medium jumbo frets, special wiring κλπ. Όταν ετοιμαστεί, θα κάνω post περισσότερα! Για εμένα το όλο θέμα είναι να φτιάξω την κιθάρα που θα κρατήσω για πάντα ασχέτως με το αν λέει Fender στο headstock ή όχι.

 

Εξαιρετικά καλόγουστο φαντάζει το project! Αναμένουμε!

 

(MONO Mint pickguard) ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος το να αποφευγεις τις "μεταχειρισμενες" κιθαρες,χανεις μεγαλες ευκαιριες ετσι,προσωπικα και υστερα απο....30 χρονια ενασχολησης με το αθλημα αποφευγω τις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ κιθαρες πλεον.... ;D

 

Δεν αγόρασα ούτε θα αγοράσω ποτέ  καινούργια  κιθάρα ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγο off topic,τώρα.Σε πολλά theads του noiz εξυμνείται η

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_tele_50s.htm

Είναι τόσο καλή κιθάρα(σε ένα topic κάποος τη θεωρούσε καλύτερη από αρκετά ακριβότερες της fender) ή μήπως είναι καλή για τα λεφτά της και τίποτα παραπάνω?

 

Είναι ΠΟΛΥ καλή για τα λεφτά της. Καλύτερη από Fender? Από ποια Fender?  ;) Αν ψάχνεις μια κιθάρα εισαγωγική στον "κόσμο της Tele" είναι θαυμάσια επιλογή, αν έχεις να δώσεις 2 κατοστάρικα περισσότερα, η Baja είναι σαφώς ασφαλέστερη επιλογή.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κι από μένα.

 

Αν και δεν είμαι κάτοχος πολλών κιθάρων (έχω μια Takamine acoustic & μια epiphone les paul special 2) επέλεξα την κατασκευή μια telecaster plus στον Σταύρο Ντούκα. Πραγματικά η επικοινωνία είναι εξαιρετική. Όντως σε κάνει συμμέτοχο στην κατασκευή όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω.

Είναι πράγματι αρνητικό το γεγονός ότι δεν μπορείς να δοκιμάσεις από πριν το όργανο που θα κατασκευάσεις αλλά ο Ντούκας σου εγγυάται (αν του δώσεις να καταλάβει τον ήχο που θέλεις) ότι θα είναι αυτός που θες. Εγώ είχα είδη τους μαγνήτες που θα φορέσει η τελε και είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Για τα ξύλα και τα ηλεκτρονικά έχω πάρει τις εγγυήσεις μου.

Μέχρι το τέλος του μήνα θα την έχω παραλλάβει. Θα ανεβάσω φωτογραφίες (αν μου πει κάποιος με ποιό πρόγραμμα γίνεται αυτό γιατί δεν γνωρίζω).

 

Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης των ήχων τελε και δεν ξέρω αν θα γίνω και ποτέ. Νομίζω ότι για να μάθεις μια κιθάρα (με ότι συνεπάγεται αυτό) δεν αρκεί μόνο μια δοκιμή σε ένα μαγαζί (αν και από το καθόλου είναι φυσικά προτιμότερο). Θέλει αρκετό χρόνο στο σπίτι ή σε προβάδικο ανάλογα με τον ενισχυτή που έχεις τον εξοπλισμό κλπ.

 

Με λίγα λόγια αν το ψάξεις λίγο περισσότερο και δεν την χρειάζεσαι άμεσα εγώ θα σου πρότεινα την επιλογή της κατασκευής.

 

Η απόφαση πάντα δική σου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το τέλος του μήνα θα την έχω παραλλάβει. Θα ανεβάσω φωτογραφίες (αν μου πει κάποιος με ποιό πρόγραμμα γίνεται αυτό γιατί δεν γνωρίζω).

περιμένουμε εναγωνίως :)

ή κάνεις ότι λεει εδω:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152986.0

ή αν τις έχεις σε flickr, imageshack, κλπ

πατάς το κομβίο "εισαγωγή εικόνας" πάνω από τα smileys και δίνεις το url της εικόνας

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου