Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη σε συνδιασμο με tonelab le + ibanez js 1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα.

 

Εχω σκοπο να αγορασω πλεον εναν καλο ενισχυτη και θελω τη βοηθεια σας.

Εψαξα αρκετα στο forum και βρηκα καποια πραγματα αλλα στο τελος μπερδευτηκα και λιγο.

Εχουμε και λεμε λοιπον.

Κιθαρα εχω την IBANEZ JS 1000 και πεταλιερα την TONELAB LE.Αν χρειαστει μπορει να προστεθει και κανενα πεταλι στην πορεια αν κριθει απαραιτητο.Σχετικα με τον ενισχυτη λεω να παω σε κομπο λαμπα χωρις να ειναι αυτοσκοπος η λαμπα βεβαια μιας και μεχρι τωρα ειχα τον spider jam line 6.Αν βεβαια προτεινετε και καποιον solid state πολυ καλο δεκτο.Τα χρηματα μεχρι τα 800 euro.Ο ενισχυτης θα παιζει κατα 80% στο σπιτι αλλα να μπορει να με βγαλει και οταν παιζω με αλλους για το χαβαλε μιας και τα live εχουν κοπει προ πολλου λογο υποχρεωσεων.Θελω αν γινεται να ειναι ευελικτος γιατι παιζω διαφορα πραγματα με βαση ομως το hard rock - metal οταν ειμαι με τους υπολοιπους και μονος μου παιζω κυριως instrumentlal (satriani, vinnie moore, timmons και γενικα τα γυρω γυρω τους).Η μονη αποψη που εχω για λαμπατο και μου αρεσε ειναι ο marshall tsl 122 100w (πολλα τα βατ!!!).Τον βρηκα μαλιστα σε πολυ καλη τιμη μεταχειρισμενο αλλα απο τη μια ηταν πολλα τα βατ και απο την αλλη διαβασα καπου οτι υπηρχε προβλημα υπερθερμανσης στους συγκεκριμενους ενισχυτες και την φοβηθηκα τη δουλεια.Υποθετω ομως οτι και απο τα αλλα μοντελα marshall στα πιο λιγα βατ καποιο θα αξιζει εξισου.

Οι γνωμη σας θα βοηθησει πολυ γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να ακουσω πολλους.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω τον mesa boogie express 25 watts combo (θεικός και ο 50 watts)

κάνει αξιοπρεπώς τα πάντα. Πιθανώς να μην χρειαστείς την πεταλιέρα, ένα boost μπροστά από τον ενισχυτή κι ένα delay στο fx loop και καθάρισες τα πάντα.

Υπάρχουν πολλές ποιοτικές λύσιες βέβαια στα 1000ε - 1500ε αλλά ο express είναι ο σούπερ ελβετικός σουγιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε customidis, το budget ειναι μεχρι 800 ε. Ο ενισχυτης που προτεινεις εχει κοντα 1600 ο 25w και κοντα 1800 ο 50w.

 

Anyway, φιλε dimis στα 800 εχεις πολλες επιλογες, ειδικα σε μεταχειρισμενα πραγματα.

 

Τσεκαρε και στις αγγελιες εδω, ισως να βρεις κατι ;)

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koch Studiotone, πολύ κοντά στα λεφτά σου, ποιοτικότατη κατασκευή, 20άρης (ανεκτός στο σπίτι και βγάζει και πρόβα), δέχεται πολύ καλά πετάλια, πεταλιέρες κλπ.

 

Το gain του δεν κάνει για metal καταστάσεις (δεν είναι τόσο σφιχτό), αλλά αφού θα παίρνεις βρωμιά από την πεταλιέρα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί και τόσο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Engl Screamer..?

 

(Μόλις είδα οτι στον thomann έχει ~950...  :-[

Ίσως με λίγο ψάξιμο να μπορείς να τον βρείς φθηνότερα..)

 

Απο θέμα budget, βλέπω οτι απο engl υπάρχει ο thunder,

αλλά δεν τον έχω ακούσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

925 ευρώ κάνει ο Koch... αν και ο συνφορουμίτης δεν μας είπε αν τον ενδιαφέρουν μεταχειρισμένοι, και αν θέλει έναν καθαρό για την Του Λου ή να έχει και έξτρα κανάλια (πχ. ο Μάρσαλ που του άρεσε είναι έτσι). Δόξα τω Θεώ, πολλές και κλασσικές λύσεις. Θα πρότεινα κάποιο κόμπο σε λογικά βατ με ωραίο καθαρό κανάλι που να αναδεικνύει την πεταλιέρα, χωρίς πολλά έξτρα πέρα από αυτό μιας και ανεβάζουν την τιμή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ.

Θα τσεκαρω τις επιλογες και θα δω.

Οσο αφορα τη συνδεση της tonelab δεν ξερω ακομα πως θα την συνδεσω στον ενισχυτη.

Θα πειραματιστω και οπως μου βγει καλυτερα.Βεβαια θελω να εχει καλο καθαρο καναλι.

Ειδα στο ψαξιμο και αλλους 2.

Τον ENGL E 320 THUNDER 50W (829 EURO) και τον MARSHALL DSL 401 40W (829 EURO).

Το θεμα με τον marshall ειναι ενα προβλημα με τη θερμοκρασια που σε μια ωρα δεν μπορεις να πιασεις το panel.Ζεματαει λενε οσοι τον εχουν και αποτελει προβλημα γενικα για το μηχανημα.Ετσι τουλαχιστον διαβασα στα forum.Απλα με εβαλε και εμενα σε σκεψη οτι βρηκα 2 marshall tsl 122 100w μεταχειρισμενους απο 650 εως 800 euro και η τιμη τους καινουργε ειναι αρκετα μεγαλη για να πεσουν τοσο πολυ κατω.Δεν ξερω.Μπορει να λεω και βλακειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον marshall ίσως αξίζει τον κόπο να ψάξεις καμιά πατέντα, με πρόσθετη ψύκτρα  ή και ανεμιστηράκι στο σημείο όπου παράγεται η θερμότητα... βάζεις θερμοαγώγιμη πάστα και "κολλάς" την ψύκτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις σκεφτεί καθόλου τον πάμφθηνο

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm ?

 

έχει και fx loop για να βάζεις τα ντιλέυ της TL.

 

γενικά πάντως πρέπει να αποφασίσεις αν θες να έχει 1 κανάλι και να το χρησιμοποιείς καθαρό για να παίρνεις το ντραιβ της πεταλιέρας ή αν θες να'χει 2 ή περισσότερα κανάλια οπότε θα χρησιμοποιείς απο κει το ντραιβ.

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν χτυπας τις κλασσικες λυσεις

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe.htm

 

τον δευτερο τον εχω και εγω και βαζω επανω tonelab και ειναι μια χαρα....και απο καθαρο καναλι σουπερ.....αν και δεν προκειται να το ακουσεις ποτε στο σπιτι ...... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου