Προς το περιεχόμενο

1.000.000 $ θα κοστιζει αυτη η κιθαρα σε μερικα χρονια...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Superfunk

Επειδή δεν έχω καμμιά vintage κιθάρα 35ετίας και  δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται να έχει αλλάχτει σε μια τόσο παλιά κιθάρα. Αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν μια κιθάρα που παίζετε το λιγότερο 30 χρόνια δεν έχει χρειαστεί να αλλάξει μετα από τόσα χρόνια χρήσης μαγνήτες, καλώδια, κλειδιά, ποτενσιόμετρα κτλ. Δεν λέω να έχουν αλλάχτει όλα αυτά αλλά κάποια απο αυτά σε μια κιθάρα 50 χρονών η οποία χρησιμοποιείται. Δλδ μετά από τόσα χρόνια χρήσης δεν χρειάζεται τίποτα αντικατάσταση; Εγω πιστεύω πως ναι αλλά διατηρώ κάπιες επιφυλάξεις γιατί δεν έχω ο ίδιος ΄τετοια κιθάρα. Αν όμως έχουν αλλάχτεί κάποια από αυτά τα πράγματα σε μια κιθαρα δεν έχει πέσει η αξία μεταπωλησής της γιατί τα υλικά που αντικατέστησαν τα original δεν είναι από το 59; Άρα αναρωτιέμαι γίνεται μια les paul του 59 να παίζετε για 50 χρόνια, να είναι ακόμα playable, και να έχουν αλλάχτεί μόνο τάστα και χόρδες; Άρα να είναι ακόμα όσο το δυνατόν πιο κοντα όπως βγήκε το 59 δηλαδή με τα ίδια πράγματα πάνω της;

Όσον αφορά τις vintage κιθάρες εσύ τις ορίζεις αυστηρά χρονολογικά ενώ εγώ θεωρώ πως προσομοιώνουν έναν τύπο κιθαρας που υπήρχε στα 50s, 60s. Καθώς δεν γίνεται μια lp ή μια tele σήμερα να είναι όπως ακριβώς ήταν μια lp ή tele στα 50s, 60s. Και με αυτή την έννοια κατασκευάζονται και σημερα τετοιες κιθάρες ενώ με τον δικό σου ορισμό δεν κατασκευάζονται πια.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να το κάνω αν κοστολογείται μία κιθάρα 1.000.0000$? αγοραστή θα βρώ? ΟΧΙ.

Όπως κάτι φίλοι που έχουν σπάνια βινύλλια και τα πουλάνε 200 ευρώ το ένα... μπορεί όντως να είναι έτσι... αγοραστή όμως... θα βρούνε?

 

άλλο η αντικειμενική αξία και άλλο η υποκειμενική. κι εδώ μιλάμε για υποκειμενική κατά 90%...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω αν κοστολογείται μία κιθάρα 1.000.0000$? αγοραστή θα βρώ? ΟΧΙ.,

Μην κρίνεις (πάντα) με κριτήριο τον εαυτό σου ή όλους εμάς. Προφανώς και δεν χρειάζονται πολλοί αγοραστές σε μια τέτοια τιμή. Χρειάζεται μόνο ένας.

Και υπάρχουν πάρα πολλοί (που εμείς αγνοούμε), που μπορούν να δώσουν 1.000.0000$ για μία κιθάρα. Εκεί που συμφωνώ είναι ότι αυτοί, δεν θα την αγοράσουν από το Ebay...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω αν κοστολογείται μία κιθάρα 1.000.0000$? αγοραστή θα βρώ? ΟΧΙ.

Όπως κάτι φίλοι που έχουν σπάνια βινύλλια και τα πουλάνε 200 ευρώ το ένα... μπορεί όντως να είναι έτσι... αγοραστή όμως... θα βρούνε?

 

Έχουμε ξαναπεί πως η αγορά αυτή ακολουθεί ακριβώς τους ίδιους κανόνες που διέπουν όλες τις αγορές παλαιών συλλεκτικών ειδών, από ρολόγια Ρόλεξ και γραμματόσημα μέχρι κάρτες του μπέιζμπολ, σπάνια κόμιξ ή έργα τέχνης. Ο αγοραστής θα βρεθεί από τη στιγμή που προτίθεται να δώσει τα χρήματα που ζητάς. Και πληροφοριακά μιας και το ανέφερες, έχω βινύλια που έχουν πωληθεί σε δημοπρασίες 300 ευρώ, και αν θέλω αγοραστή βρίσκω σε χρόνο dt.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω αν κοστολογείται μία κιθάρα 1.000.0000$? αγοραστή θα βρώ? ΟΧΙ.

 

Δε ξέρω αν θα βρεις στην Ελλάδα, αλλά στην Αμερική υπάρχουν πολλοί με μεγάλη οικονομική επιφάνεια που είναι συλλέκτες vintage κιθαρών και όχι μόνο. Και θα έδιναν αυτά τα χρήματα για πλάκα.

 

Απλώς κάποιοι έχουν τόσο χρήμα και σε τέτοια ποσότητα, που οι περισσότεροι από εμάς ούτε το φανταζόμαστε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα... δείτε λίγο αυτό...

 

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?catid=6421&subid=2&tag=8034&pubid=1293503

 

και η κιθάρα είναι κιθάρα... όχι αυτοκίνητο. έχουμε δει πολλούς μεγιστάνες με συλλογές από αυτοκίνητα πολυτελείας. Αλλά η κιθάρα απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό. Λάβετε υπ'όψει σας ότι τις ακριβές κιθάρες χιλιάδων δολλαρίων συνήθως τις αγοράζουν καταστήματα (πχ Hard Rock Cafe) για exhibition. Και αν θυμάστε, ακόμα απούλητη είναι η πρώτη κιθάρα του Clapton...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ μετά από τόσα χρόνια χρήσης δεν χρειάζεται τίποτα αντικατάσταση;

 

OXI δεν "χρειαζεται" απλα πολλοι εχουν ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ την αξια των κιθαρων τους "βελτιωνοντας" τες με αηδιες οπως μοντερνα κλειδια,καυτους μαγνητες και αλλες μπουρδες.

 

Σου ξαναλεω οτι ΤΙΠΟΤΑ σημαντικο για τον ηχο της κιθαρας δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να .."χαλασει"  (αντε να μη δουλευουν τα κλειδια σωστα οποτε βαζεις vintage replacement που ειναι ακριβως τα ιδια (και καλυτερα)

 

Το σημαντικοτερο ολων βεβαια ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ ,αν τους "χασεις" αυτους εχεις φυσικα "χασει" και την κιθαρα  .

 

Τι να το κάνω αν κοστολογείται μία κιθάρα 1.000.0000$? αγοραστή θα βρώ? ΟΧΙ.

 

Καλα βρες μου εσυ αυθεντικη 59αρα burst & σου βρισκω εγω οσους αγοραστες θελεις (σε πολιτισμενες χωρες βεβαια οχι εδω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα... δείτε λίγο αυτό...

 

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?catid=6421&subid=2&tag=8034&pubid=1293503

 

και η κιθάρα είναι κιθάρα... όχι αυτοκίνητο. έχουμε δει πολλούς μεγιστάνες με συλλογές από αυτοκίνητα πολυτελείας. Αλλά η κιθάρα απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό. Λάβετε υπ'όψει σας ότι τις ακριβές κιθάρες χιλιάδων δολλαρίων συνήθως τις αγοράζουν καταστήματα (πχ Hard Rock Cafe) για exhibition. Και αν θυμάστε, ακόμα απούλητη είναι η πρώτη κιθάρα του Clapton...

 

 

Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Και το άρθρο πολύ ωραία εξηγεί και το λόγο.

 

Γιατί να πάρει κάποιος 3 εκ. δίσκους; Είναι πολύ λογικό να ψάχνει π.χ. συγκεκριμένο "bootleg" κάποιου καλλιτέχνη, αλλά 3 εκ. δίσκους;;; από τόσα διαφορετικά είδη μουσικής;;

 

Aκόμα και τα γραμματόσημα ή κάποια  συλλογή με.....πεταλούδες  ;D έχουν περισσότερο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου