Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος σε καθαρο καναλι + παραμορφωση απο πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μισό τραντζιστορικό ενισχυτή (KMD με 2 X 6L6 στην έξοδο) και ούτε τον βόμβο των μονοπήνιων δεν μπορώ να ανεχτώ κι ας παίζει κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά.....

Έχω άλλους 8 λαμπάτους που ο καθένας του έχει και κάτι το ξεχωριστό, κάτι το ιδιαίτερο.

Αν και οι προσομειωτές είναι πολύ τις μόδας το Real thing είναι πάντα διαφορετικό.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και οι προσομειωτές είναι πολύ τις μόδας το Real thing είναι πάντα διαφορετικό.

Ετσι είναι,μπορεί να καταφέρανε με τους αλγόριθμους να βγάζουν ωραίους High-Gain ήχους,καλά εφέ καμπίνες μικρόφωνα,προενισχυτές κλπ.

Για να πλησιάσουν τον καθαρό vintage fender ήχο θα χρειαστούν αρκετούς αλγόριθμους,

και ποιό ισχυρά μηχανάκια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα πω την δικη μου εμπειρια.......την tonelab σε οποιον λαμπατο και να την βαλω.......μιλαμε ομως να ειναι σε αξιοπρεπη κατασταση το ηχειο κλπ...θα βγαλει ηχο...αντιθετα σε οτι solid state και να την εχω βαλει ......ο ηχος ειναι μαπα........αυτο και μονο κατι λεει........ασε που το καθαρο καναλι...ενος λαμπτου απλα δεν συγκρινεται με τιποτα.......τωρα οσων αφορα την παραμορφωση του λαμπατου εκει δυσκολευει το πραγμα αφου θελει καποιες προυποθεσεις για να ακουστει αυτο που πρεπει.....και οφειλω να ομολογησω οτι δεν εχω ακουσει κανεναν πανακριβο λαμπατο ενισχυτη που μετα να ειπα εδω ειμαστε....ισως γιατι η ενταση ηταν τετοια που δεν το επετρεπε........ή δεν ασχοληθηκα πολυ μαζι του (μαλλον αυτο εφταιγε)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου το βασικό πρόβλημα των τρανζιστοράτων ενισχυτών είναι ότι είναι φτηνοί :) Οι ακριβοί τρανζιστοράτοι ενισχυτές έχουν και αυτοί υπέροχα καθαρά και σε ορισμένα είδη (jazz) είναι τρομερά διαδεδομένοι.

 

Τώρα όσον αφορά τα βρωμικα: μερικοί ενισχυτές με τρομερά καθαρά υστερούν πολύ στη βρώμα. Τα βρώμικα του Koch studiotone είναι άλλη κλάση, σε σχέση με τα εκπληκτικά καθαρά του...

 

Δεν ξέρω αν φαίει το ηχείο όπως λένε, ή το στραβό μου το κεφάλι (μάλλον αυτό θα πείτε οι λυχνιόφιλοι  :-\), αλλά ο μόνος λόγος που δεν αγόρασα από αγγελία εναν deluxe reverb στα μισά λεφτά ήταν ότι με 3 ακριβά overdrive (όχι ταυτόχρονα  :)) δεν έβγαλα ήχο της προκοπής, δε μαζευότανε με τίποτα...

 

Άσε που όταν βάζω μπροστά από τις λάμπες μερικά τρανζίστορ που κλιπάρουν (= πετάλι) δεν έχω ακριβώς λαμπάτο ήχο, έτσι δεν είναι;  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ωραίο άρθρο περί tube vs solid state, είναι αυτό

http://howard.davis2.home.att.net/Tubesvs.SolidState.htm

 

το βρήκα μέσω ενός λινκ που είχε παραθέσει ο bloody sunday σε άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που όταν βάζω μπροστά από τις λάμπες μερικά τρανζίστορ που κλιπάρουν (= πετάλι) δεν έχω ακριβώς λαμπάτο ήχο, έτσι δεν είναι;   ;)

 

Mια χαρά λαμπάτο ήχο έχεις... με αυτή τη λογική εδώ και τουλάχιστον σαρανταπέντε χρόνια οι κιθαρίστες "τρανζιστοράρουν" ανελέητα τον ήχο τους με κάθε λογής πετάλια! Ακούς εσύ κανένα πρόβλημα?  ;)  Σημασία έχει το πού οδηγείται αυτός ο ήχος, και πώς ενισχύεται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά λαμπάτο ήχο έχεις... με αυτή τη λογική εδώ και τουλάχιστον σαρανταπέντε χρόνια οι κιθαρίστες "τρανζιστοράρουν" ανελέητα τον ήχο τους με κάθε λογής πετάλια!

 

αν λαμπάτος ήχος σημαίνει πως όλα τα ενεργά στοιχεία του κυκλώματος από κιθάρα ως ηχείο είναι λυχνίες, τότε ναι, αυτό ακριβώς κάνουν

 

διαφορετικά και ο δικός μου ο valvetronix που έχει στο τελικό στάδιο μια λυχνία, δεν είναι υβριδικός  αλλά λαμπάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε psycho969 υπαρχουν καποιοι λογοι για τους οποιους μπορει καποιος να επιλεξει να χρησιμοποιει παραμορφωση απο πεταλι και οχι απο ενισχυτη.

Πρωτα απ'ολα δεν ισχυει οτι ολοι οι λαμπατοι ενισχυτες εχουν καλο drive. Ειναι δυσκολο(η πολυ ακριβο) να βρεις τον ενισχυτη που σε ικανοποιει πληρως ως προς τα καθαρα και τα βρωμικα συγχρονως. Ετσι, αναλογα τι ενδιαφερει καποιον περισσοτερο, αλλοι επιλεγουν τον ενισχυτη που τους δινει τα καθαρα που θελουν(και αναγκαστικα βρισκουν το καταλληλο overdrive-distortion pedal για τα βρωμικα τους) και αλλοι επιλεγουν τον ενισχυτη που τους δινει τα βρωμικα που θελουν(αυτοι δεν εχουν πολλες επιλογες σημαντικης βελτιωσης των καθαρων).

Επισης υπαρχει θεμα με τα live. Ακομα και να εχεις βρει τον παραπανω ενισχυτη, ειναι λιγο δυσκολο να τον κουβαλας για πολυ καιρο στα διαφορα live που πιθανον να εχεις κλεισει. Θα το κανεις τις πρωτες φορες αλλα μετα το πιο πιθανο ειναι να κουραστεις(ειδικα αν ειναι βαρυς ο ενισχυτης). Ετσι, κουβαλας απλα το πεταλι σου, για να εισαι σιγουρος οτι τουλαχιστον θα εχεις το δικο σου gain, αφου δεν ξερεις τι ενισχυτη θα σου εχουν εκει, τι gain θα εχει και αν θα εχει gain. Συνηθως τα μεγαλα κεντρα εχουν εναν ενισχυτη με καλα καθαρα(twin reverb, hot rod κ.α.) και ετσι βολευεσαι μια χαρα.

Τελος, υπαρχουν τοσα διαφορετικα ειδη παραμορφωσης που αν θελει καποιος μεγαλη ποικιλια, ειναι αδυνατον να του την προσφερει ο ενισχυτης. Ετσι τα πεταλια και παλι ειναι αναγκαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια, όπως προσπάθησα να σημειώσω παραπάνω και δεν έγινε αντιληπτό, ορισμένοι ήχοι (και πολύ διάσημοι και διαχρονικοί, βέβαια) ΔΕΝ βγαίνουν σε καμία περίπτωση χωρίς τα απαραίτητα... σολιντστεϊτάτα πετάλια (ή έστω τις μοντέρνες και συχνά άριστες ψηφιακές υλοποιήσεις τους). Παραδείγματα? Άφθονα, και όχι μόνο για τις πιο καρατρανταχτές περιπτώσεις (tubescreamers, fuzzes κλπ) αλλά και για άλλες όπως τα univibes, chorus, phasers, analog delays...  

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά λαμπάτο ήχο έχεις... με αυτή τη λογική εδώ και τουλάχιστον σαρανταπέντε χρόνια οι κιθαρίστες "τρανζιστοράρουν" ανελέητα τον ήχο τους με κάθε λογής πετάλια! Ακούς εσύ κανένα πρόβλημα?  ;)  Σημασία έχει το πού οδηγείται αυτός ο ήχος, και πώς ενισχύεται.

 

άλλο το ένα άλλο το άλλο. μια χαρά ήχο έχω, αλλά όχι ακριβώς λαμπάτο :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου