Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος σε καθαρο καναλι + παραμορφωση απο πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...εντάξει, οι τρανζιστοράτοι είναι μειοψηφία.

 

Αλλά από τον G. Benson με τους Polytone, το solo του "Sympathy for the Devil" και άλλα των Stones όπως και κάποιες ηχογραφήσεις των Beatles με τους τρανζιστοράτους Vox, ώς τις ηχογραφήσεις του Page στο "ΙΙ" και το tour του στην Αμερική με τους τρανζιστοράτους Rickenbacker, τον Greenwood των Radiohead με τον τρανζιστοράτο Fender και κάποιους μεταλλάδες όπως οι Pantera με τους τρανζιστοράτους Randall, υπήρξαν παραδείγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..εντάξει, οι τρανζιστοράτοι είναι μειοψηφία

 

διορθωση..ΤΡΑΓΙΚΗ μειοψηφια ;D (οι Beatles μαλιστα μονο ζωντανα τους χρησιμοποιησαν) & συνηθως για μια ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ περιοδο γιατι... τοτενες ;D ηταν το new thing το οποιο βεβαια σχεδον κατεστρεψε οικονομικα τη Φεντερ (η οποια εβαλε μυαλο και τους κατηργησε σχεδον 1 χρονο μετα την..εισβολη τους στον καταλογο της) και βεβαια κατεστρεψε ΤΕΛΕΙΩΣ την VOX.(η οποια....αντικατεστησε ολα τα μοντελλα της με τραντζιστορατους...) ;D

 

η χρηση των τραντζιστορατων στη τζαζ εχει κυριως να κανει με το χαμηλο βαρος τους και την ..απενταρια των τζαζιστων που δεν εχουν να πληρωνουν roadies ;D ,δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που θα τους προτιμουσαν απο τους λαμπατους αν μπορουσαν να εχουν...απολυτη ελευθερια στην  επιλογη τους;D ;D (αν και οι Polytone & Jazz Chorus ειναι classic στην ΜΟΝΤΕΡΝΑ τζαζ)

 

σιγουρα καποιοι τους εχουν χρησιμοποιησει για πολυ καιρο (π.χ ο BB King για το 1/4 της τεραστιας καριερας του) αλλα τελικα ολοι στη λυχνια γυρνανε...ακομα και ο μακαριτης ο Darrel  :'( (δεν εχω δει ποτε μου κιθαριστα να ..ονειρευεται να αποκτησει τον....μυθικο τραντζιστορατο ενισχυτη.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ok. Δεν διαφωνούμε κάπου. Το παληκάρι προηγουμένως είπε ότι υπήρξαν παραδείγματα χρήσης, του ζήτησες να αναφέρει, δεν ήξερε κι απάντησα εγώ...

 

Μόνο που κρίμα ρε γμτ ο κακομοίρης ο Benson και ο Greenwood να μην έχουν να αγοράσουν έναν λαμπάτο... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και ο μακαριτης ο Darrel  :'(

 

στα τελευταια του στους damageplan το ειχε γυρισει σε λαμπατους φιλε? κατι ειχε παρει το αυτι μου για μια συνεργασια με την krank.. αυτο εννοεις? γιατι ως τωρα ειχα τον dimebag(  :'(  )σαν τρανταχτη εξαιρεση στη 'λαμπατη' πλειοψηφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που κρίμα ρε γμτ ο κακομοίρης ο Benson και ο Greenwood να μην έχουν να αγοράσουν έναν λαμπάτο... Grin Grin

 

Καταρχήν ο Greenwood είναι...... Ο Greenwood ;D, από τους κιθαρίστες με τον πλέον πειραματικό ήχο.Προσπαθεί ,εξαιρετικά επιτυχημένα φυσικά :), να δημιουργήσει περίεργους για κάποιους πολύ ενδιαφέροντες για άλλους,συμπεριλαμβανομένου και εμένα :), ήχους.

Έτσι στην αλυσίδα  των μηχανημάτων που χρησιμοποιεί υπάρχει και ένας τραντζιστορ ενισχυτής , ΜΟΝΟ για τα βρώμικα τα οποία παλεύονται σε σχέση με τα καθαρά των τραντζιστορ, για τα καθαρά χρησιμοποιεί ,ως λογικός άνθρωπος, έναν AC 30.

 

Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείτε να ταχθείτε υπερ των τραντζιστορ ενισχυτών αφού το 99,9% των κιθαριστών χρησιμοποιεί ή θέλει να χρησιμοποιεί λαμπάτους ενισχυτές.

 

Ίσως το θέμα είναι υποκειμενικό αλλά δεν γνωρίζω κιθαρίστα που έπαιξε με Twin Reverb και μετά ζήτησε τον Marshall MG του πίσω γιατί είχε πιο λεπτομερή καθαρά ;D :P

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα υπαρχουν tube amps που εχουν απιστευτα γκαζια αλλα και καθαρα ....ειναι λιγο ακριβη αλλα κανουν μια χαρα την δουλεια τους...δεν τους βαζεις πεταλι για distortion για κανενα λογο....αν δεν μπορεις να βγαλεις καλο γκαζι για ολα τα γουστα απο εναν orange η εναν mesa(και διαφορους αλλους) τοτε αστο, παιζε με πεταλακια..........

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε όλοι τόσο μανιακοί υπέρ της λάμπας και αρνείστε να παραδεχτείτε ότι υπάρχουν και καταπληκτικοί τρανζιστοράτοι ενισχυτές. Κι εγώ με λαμπάτους παίζω, αλλά έχω δει υπέροχα πράγματα να ακούγονται από τρανζιστοράτους.

 

Ο ίδιος ο Holdsworth που έχει παίξει με τα πάντα εδώ και 40 χρόνια, και που τυχαίνει να είναι ένας κιθαρίστας που σε θέμα ήχου βάζει τους πάντες κάτω (και στα περισσότερα άλλα θέματα επίσης για την ακρίβεια :)), κυρίως χρησιμοποιούσε λαμπάτους στην πορεία του (και έχει πει ότι για τον ίδιο μάλλον ο καλύτερος ενισχυτής που υπήρξε είναι ο Mesa/Boogie Dual Rectifier των αρχών των 90's), αλλά για μια πολύ μεγάλη περίοδο μέσα στη δεκαετία που διανύουμε έπαιζε με τους DG-80 της Yamaha, και μάλιστα με εκπληκτικά αποτελέσματα... Αφήστε που, και τον εξοπλισμό του Edge και του Van Halen μαζί να αποκτήσει κάποιος, άμα τα δακτυλάκια δεν τραβάνε, τι να κάνει η λάμπα; Εν'ολίγοις ας κρίνουμε με τα αυτιά και όχι με ταμπέλες.

 

Και μια παρατήρηση για το τέλος... Εκτός από το ότι ο τρόπος που παίζει κάποιος αποτελεί το 90% του προσωπικού του ήχου, το υπόλοιπο 10% για το οποίο ευθύνεται ο εξοπλισμός του, προσδιορίζεται από κάποια πράγματα πολύ περισσότερο από ό,τι η ταυτότητα (λαμπάτος ή τρανζίστορ) του ενισχυτή. Τι εννοώ; Σκεφτείτε τον Eric Johnson να παίζει κανονικά με τους Marshall και τους Fender του, αλλά χωρίς τα tape echos του, και αντίστοιχα πάλι φανταστείτε τον να παίζει με τα tape echos του, αλλά με τρανζιστοράτους ενισχυτές αντί για τους λαμπάτους του. Ακόμα πιο ακραίο παράδειγμα, ο Edge με τα άπειρα delay του, ή ο Lukather με τα "μακρά" delay του... και η λίστα συνεχίζεται...

 

Αυτό απλά για να απομυθοποιήσουμε και λίγο την αξία της λάμπας... Πάνω από όλα είναι το παίξιμο, και μετά η φαντασία και η συνειδητοποίηση των πραγμάτων που μπορούμε να κάνουμε ώστε να ακουστούμε καλά (χωρίς να γελοιοποιούμαστε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν καταλαβες  σε τι ακριβως "αντιδρουμε" οσοι "εναντιονομαστε στα ..τραντζιστορ" ,ξαναδιαβασε προσεκτικα τα ποστ μας .

 

Γενικα διαβαζοντας το Thread αυτο για αλλη μια φορα διαπιστωνω οτι οι περισσοτεροι "απαντανε"  σε καποιους ΧΩΡΙΣ να διαβασουν τα ποστ τους.... ;D ;D

 

Για να ξεκαθαρισω & τη θεση μου μεσα στον γενικο ορυμαγδο εγω ειπα τα εξης:

 

1.EΛAXΙΣΤΟΙ κιθαριστες χρησιμοποιουσαν,χρησιμοποιουν και θα χρησιμοποιουν ss ενισχυτες,ακομα και αυτοι που λογω περιεργειας τους χρησιμοποιησαν στα late 60s γρηγορα σταματησαν,τωρα αν 2-3 μεταλλαδες ,ολοι οι αφρικανοι κιθαριστες & αρκετοι "μοντερνοι" τζαζιστες τους χρησιμοποιουν (για να ειμαστε και ακριβεις ΔΥΟ μονο τραντζιστορατους χρησιμοποιουν:Roland Jazz Chorus & Polytone) δεν τους κανει αυτοματα και "εκπληκτικους" ή "επιθυμητους", ειδικα για τα περισσοτερα ηδη που ενδιαφερουν τους περισσοτερους εδω μεσα (εκτος κι αν ειμαστε ολοι εδω μεσα απο τη Νιγηρια ή παιζουμε ....τζαζ... ;D) ενας αξιοπρεπης  λαμπατος ενισχυτης (και οχι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ) θα τους διευκολυνει να βγαλουν τον καλυτερο δυνατο ηχο που μπορουν να βγαλουν απο οτι ενας ss.

 

2.τους λαμπατους ενισχυτες ΔΕΝ τους αγοραζουν ολοι για τα..βρωμικα τους ,οσο παραξενο & να φαινεται σε καποιους ΔΕΝ παιζουν ΟΛΟΙ οι κιθαριστες Heavy Metal.

 

3.ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να βγαλεις "καλο" ηχο με εναν ss ενισχυτη ελα που ομως ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ οι πραματικα αξιολογοι ss ενισχυτες που δεν ανηκουν στην κατηγορια "παιχνιδι",ακομα και εγω που ειμαι..αρρωστος με το gear μονο  ΔΥΟ μπορω να αναφερω (Roland Jazz Chorus & Polytone).

 

4.Το ..πανκ ΔΕΝ γραφτηκε με τραντζιστορατους ενισχυτες.... ;D (με αλλα λογια τραντζιστορ οχι καλο για πανκ... ;D)

 

5.Α,επειδη καποιος αναφερε τον YAMAHA DG,αυτος δεν ειναι ss ενισχυτης αλλα modeling ενισχυτης (αλλου παππα ευαγγελιο)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα τελευταια του στους damageplan το ειχε γυρισει σε λαμπατους φιλε? κατι ειχε παρει το αυτι μου για μια συνεργασια με την krank.. αυτο εννοεις? γιατι ως τωρα ειχα τον dimebag(  :'(  )σαν τρανταχτη εξαιρεση στη 'λαμπατη' πλειοψηφια...

 

αν δεν κανω λαθος τη συνεργασια με την KRANK o Dime την ειχε ξεκινησει ακομη απο τις τελευταιες μερες των Pantera

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φαίει το ηχείο όπως λένε, ή το στραβό μου το κεφάλι (μάλλον αυτό θα πείτε οι λυχνιόφιλοι  Undecided), αλλά ο μόνος λόγος που δεν αγόρασα από αγγελία εναν deluxe reverb στα μισά λεφτά ήταν ότι με 3 ακριβά overdrive (όχι ταυτόχρονα  Smiley) δεν έβγαλα ήχο της προκοπής, δε μαζευότανε με τίποτα...

 

Εδω ΣΙΓΟΥΡΑ εκανες κατι λαθος μια και ο DR ειναι απο τους πλεον Pedal Friendly ενισχυτες που υπαρχουν (ισως και ο ΠΛΕΟΝ  Pedal Friendly ενισχυτης) τωρα αν περιμενες να παιξεις Slipknot με αυτον ε,τοτε εχεις δικιο...ΔΕΝ κανει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου