Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος σε καθαρο καναλι + παραμορφωση απο πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ΣΙΓΟΥΡΑ εκανες κατι λαθος μια και ο DR ειναι απο τους πλεον Pedal Friendly ενισχυτες που υπαρχουν (ισως και ο ΠΛΕΟΝ  Pedal Friendly ενισχυτης) τωρα αν περιμενες να παιξεις Slipknot με αυτον ε,τοτε εχεις δικιο...ΔΕΝ κανει... ;D

 

για να καταλάβεις πόση σέση έχω με τους slipknot, πήγα στη wikipedia για να δω τι εννοείς  ;D. Καμία σχέση, λίγο drive ήθελα, μιλάμε για overdrive πετάλια κάτω με το gain κάτω από το μισό:) το λάθος είναι που τα έβαλα στο dr ;) αντί να πάρω κανα mesa 8)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατι λαθος θα εκανες παντως... ;D

 

 

ολοι οι sf & bf Fender με tube rectifiers ειναι ...τρελλες πεταλομηχανες ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι sf & bf Fender με tube rectifiers ειναι ...τρελλες πεταλομηχανες ;)

Δεν είναι για όλα τα γούστα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο να λεγεται...περι ορεξεως.... ;D

 

αλλο ομως "δεν μου αρεσουν εμενα πως παιζουν με τα πεταλια" & αλλο το "δεν παιζουν με πεταλια".

 

φυσικα οταν μιλαμε για "συνεργασια" ενισχυτη & πεταλιων πρεπει να γνωριζουμε οτι δεν ταιριαζουν ολα τα πεταλια με ολους τους ενισχυτες ...

 

γενικα μιλωντας πολλοι κιθαριστες παρασυρονται απο διαφορες "δοξασιες" του τυπου "δεν ταιριαζουν τα πεταλια με ....twin reverb" (ενω το...μισο πεταλοροκ με αυτους εχει γραφτει ;D) ,"oι..Marshall δεν εχουν καλα καθαρα" (καλα Hendrix δεν εχουν ακουσει ποτε τους? ;D ),"οι Boogie ειναι μονο για metal" (ο Σκοφιλντ ποτε εβγαλε μεταλ δισκο? ;D)  και αλλα τετοια και χανουν πολλες "ομορφιες" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.τους λαμπατους ενισχυτες ΔΕΝ τους αγοραζουν ολοι για τα..βρωμικα τους ,οσο παραξενο & να φαινεται σε καποιους ΔΕΝ παιζουν ΟΛΟΙ οι κιθαριστες Heavy Metal.

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Άσε που γενικώς πάντα καλό είναι να ξεκινάμε από το καθαρό κανάλι...

 

5.Α,επειδη καποιος αναφερε τον YAMAHA DG,αυτος δεν ειναι ss ενισχυτης αλλα modeling ενισχυτης (αλλου παππα ευαγγελιο)

 

Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα εδώ. Πάντως καλό είναι να πούμε ότι και οι modelling ενισχυτές έχουν αποτελέσει επιλογή για πάρα πολλούς κιθαρίστες, και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά (τρανό παράδειγμα ο Holdsworth που είπα πριν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό ακριβώς λέω κι εγώ

η δοξασία "ο dr είναι πεταλομηχανή" στα δικά μου αυτιά δε στέκει :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπαρχει τετοια δοξασια... ;D ;D

 

Αλλωστε το βιντεο νομιζω το αποδεικνυει.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ολα αυτα αλλα εγω που παιζω ροκ και μεταλ και εχω ενα PODXT LIVE αξιζει να παρω εναν λαμπατο ενισχυτη και να αντικαταστησω τον ss fender65r τον οποιο χρησιμοποιω μονο στο καθαρο καναλι ? Θα δω βελτιωση στον ηχο μου ? Θα γινει η παραμορφωση μου πιο brutal ? Θα εχω καλυτερη ανταποκριση δυναμικων ? Η θα εχω το ιδιο αποτελεσμα με πριν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω βελτιωση στον ηχο μου ?

 

ναι

 

Θα γινει η παραμορφωση μου πιο brutal ?

 

οχι.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk καταρχας αν σου εξηγησω τι εννοω γιατι ηταν μαλλον γενικο το ερωτημα.Ακους για παραδειγμα το you shook me all night long και ακομα και οταν δεν ειναι full distortion ο ενισχυτης βγαζει ενα γρεζι.Ετσι οπως το ακουω εγω ειναι σαν να ειναι πιο πλουσιος ηχος.Το podxt βγαζει "br00tal" παραμορφωσεις αλλα ειναι ολες σαν κακης συμπιεσης mp3 σε σχεση me to να ακουω το cd.Λογικα αυτο που ακουω ειναι περισσοτερες αρμονικες τις οποιες κοβει το pod .Εννοω τις αρμονικες που λειπουν απο τον μετασχηματισμο του σηματος σε αθροισμα αρμονικων.Αν συνδεσω το pod με εναν λαμπατο το σημα που θα πηγαινει στον λαμπατο θα ειναι ηδη συμπιεσμενο και θα του λειπουν αρμονικες τις οποιες δεν θα μπορει να αναπληρωσει ο λαμπατος ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου