Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση και Linux..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εγώ σπίτι μου έχω XP επειδή όσες φορές προσπάθησα να βάλω Linux απέτυχα να κάνω αυτά που ήθελα διότι ήθελε πολύ ψάξιμο... Στον ερασιτεχνικό σταθμό που συμμετέχω πάντως έχουμε Linux γιατί επειδή είναι και ιντερνετικός είχαμε πήξει στους ιούς και με τον κάθε παραγωγό να φέρνει την μουσική σε στικάκι (πάνε οι καλές εποχές του βινυλίου άντε του CD!!!) η κατάσταση έγινε χειρότερη οπότε εφαρμόσαμε τη λύση Linux και σωθήκαμε (ειλικρινά όμως...) Παρ'όλα αυτά αναγκαστήκαμε επειδή το Linux δεν υποστηρίζει κάποια Plugin του Winamp για να εκπέμπουμε να τρέχουμε μία παράλληλη πλατφόρμα ώστε να τρέχει το winamp με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι μικροκαθυστερήσεις στο σύστημα και πολλές φορές να βγαίνει τελείως off και να χρειάζεται επανεκκίνηση.. Οπότε είμαι 50-50 για Linux όσον αφορά το θέμα ήχου (ακόμα)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν εγώ σπίτι μου έχω XP επειδή όσες φορές προσπάθησα να βάλω Linux απέτυχα να κάνω αυτά που ήθελα διότι ήθελε πολύ ψάξιμο... Στον ερασιτεχνικό σταθμό που συμμετέχω πάντως έχουμε Linux γιατί επειδή είναι και ιντερνετικός είχαμε πήξει στους ιούς και με τον κάθε παραγωγό να φέρνει την μουσική σε στικάκι (πάνε οι καλές εποχές του βινυλίου άντε του CD!!!) η κατάσταση έγινε χειρότερη οπότε εφαρμόσαμε τη λύση Linux και σωθήκαμε (ειλικρινά όμως...) Παρ'όλα αυτά αναγκαστήκαμε επειδή το Linux δεν υποστηρίζει κάποια Plugin του Winamp για να εκπέμπουμε να τρέχουμε μία παράλληλη πλατφόρμα ώστε να τρέχει το winamp με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι μικροκαθυστερήσεις στο σύστημα και πολλές φορές να βγαίνει τελείως off και να χρειάζεται επανεκκίνηση.. Οπότε είμαι 50-50 για Linux όσον αφορά το θέμα ήχου (ακόμα)...

 

Δεν ξέρω πολλά σχετικά με τις εξελίξεις στο audio/linux, αλλά υπάρχει τρόπος να στέλνεις τον ήχο από το xmms2 (με winamp skin) στο jack και από εκεί να τρέχεις realtime plugins. To xmms2 έχει ενσωματωμένο interface για να στέλνεις ήχο στο jack για να το επεξεργάζεσαι αν θέλεις.

 

http://jackaudio.org/applications

 

http://jack-rack.sourceforge.net/

 

 

Για broadcast:

http://www.rivendellaudio.org/

http://www.onlymeok.nildram.co.uk/

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα έκδοση (9.10) βελτίωσε πάρα πολύ την αναπαραγωγή βίντεο που μικροκολληματάκια τα είχε, αλλά τώρα βλέπω στην αναπαραγωγή ήχου.

 

τι εννοείς μικροπροβληματάκια? οι εφαρμογές αναπαραγωγής multimedia του linux για μένα ειναι πιο μπροστά απο οτιδήποτε έχω δοκιμάσει ως τώρα. Φυσικά, το windows media player των windows xp απλά δεν υπάρχει καν, κατα την άποψη μου μπροστά σε προγράμματα όπως το amarok, smplayer, vlc (υπαρχει κ για win)

και τα παραπάνω τα έλεγα ήδη και απο την (k)ubuntu 8.04

 

το http://ardour.org/ το δοκιμασες?

 

το xp ......... είναι οτι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει και θα το έχεις μπροστά σου για αρκετά χρόνια ακόμα (τουλάχιστον 5)

 

δεν βλέπω να ασχολείται κανείς με το linux σοβαρά

έχει guitar rig και cubase? κανένα παιχνίδι για διάλυμα?

 

πραγματικά αφού υπήρξα χρηστης των xp για πολλά χρόνια, δε μπορεις να με πεισεις με τετοιο τρόπο οτι τα XP ειναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μεχρι τώρα. Πραγματικά, τα xp εξαντλήσαν την υπομονή μου τόσο πολύ ωστε να δοκιμάζω να βάλω λινουξ, τότε που το λινουξ ήταν γεμάτο bugs και απίστευτα εχθρικό προς το χρήστη.

 

το γεγονός οτι θα τα βλέπουμε μπροστά μας δεν έχει να κάνει με το πόσο καλά είναι, αλλά με τις συμφωνίες που μπορεί να κάνει η microsoft για να τα εξαπλώσει.

 

είχα βαρεθεί κάθε 2 μήνες να κάνω format+επανεγκατάσταση, να βάζω 15 cd με drivers, να ξαναεγκαθιστώ άπειρα προγραμματακια και εφαρμογούλες

 

χώρια που για να έχεις έναν ασφαλή υπολογιστή στα XP, αλλά και για όλα τα προγράμματα (απο διαφορετικές εταιρίες, που χρησιμοποιουν τις δικές τους βιβλιοθηκες χωριστά και δεν συνεργάζονται) που θα χρειαστείς και τα windows δεν έχουν, θα πρεπει να πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου, και πάλι σταθερό συστημα δε θα έχεις.

 

όσο για παιχνιδάκια φυσικά και έχει! και πολύ περισσότερα απο την πασιέντζα και το ναρκαλιευτή.

 

 

εν κατακλείδει να πώ πως είναι προφανές οτι το λίνουξ ποτέ δεν είχε τις ευκαιρίες να αναδειχθεί λόγω του οτι οι εταιρείες δίσταζαν να δώσουν πληροφορίες για το hardware ή να παρεχουν ανοιχτό τον κώδικα των προγραμμάτων τους, επομένως η δουλεια των προγραμματιστών γινεται πάρα πολύ πιο δύσκολη. πλέον όμως πολλες εταιρείες έχουν αρχίσει να δίνουν drivers και να υποστηρίζουν τους πελάτες τους που χρησιμοποιούν λίνουξ.

Για λογισμικά που δεν υπάρχουν για linux, μπορουν να χρησιμοποιηθουν λύσεις όπως το wine ή virtual box που τρεχουν τα ίδια τα windows μεσα στο λινουξ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναί, χρειάζομαστε έναν να μας τραβάει το αυτί για να υιοθετήσουμε ενδεδειγμένες πρακτικές χρήσης του υπολογιστή, ειδικά για περιπτώσεις όπως linux: χωρίς να το ξέρουμε.

 

Μή ρίχνουμε τόσο εύκολα το βάρος στο λειτουργικό για να αποποιηθούμε το δικό μας μερίδιο ευθύνης.

 

Χρειαζόμαστε την τροχαία για να μην πάμε με 150 σε στροφές ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Χέρκουλα, η δικιά μου άποψη είναι οτι, ειδικά εκείνη την εποχή που λες οτι άλλαξες σε linux, το να δουλέψεις πλήρως το οποιοδήποτε linux distro ήθελες γνώσεις μετρίου και άνω. Σε κείνη την περίπτωση τα XP θα έπρεπε να ήταν παιχνιδάκι στα χέρια σου.

 

Μήπως απλά δεν γούσταρες εξαρχής τα XP?

 

Δεν είναι κάτι κακό σε τελική ανάλυση. Απλά μου κάνει εντύπωση κάποιος να έχει ενα σεβαστό επίπεδο γνώσης (για να δουλέψει τα Linux τότε) και να μην βγάζει άκρη με τα xp...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως να μαι ειλικρινής προτίμησα το Ubuntu ακριβώς επειδή αρκούσε να ξέρεις πολύ βασικά πράγματα για να το λειτουργήσεις, και σίγουρα δεν έχω την υπομονή να εμβαθύνω πλέον στο κάθε λειτουργικό.

Από αυτή την άποψη, xp just works.

Και το ότι το έψαξα έστω στο Ubuntu είναι μεγάλο θέμα για μένα  :)

 

τι εννοείς μικροπροβληματάκια? οι εφαρμογές αναπαραγωγής multimedia του linux για μένα ειναι πιο μπροστά απο οτιδήποτε έχω δοκιμάσει ως τώρα.

 

Δεν το έχω βάλει ακόμα το ardour θα σου πω, απλά συνήθως μπορεί να μην άνοιγαν πότε το ένα βίντεο, πότε να έλειπε το άλλο codec, πότε να έτρεχε αλλά να κόλλαγε, πότε το ένα πότε το άλλο, και καθόμουν να ψάξω το τι μπορεί να έχει κάθε φορά. Θα μου πεις και σε xp δεν έχει γίνει αυτό; Ναι έχει γίνει, απλά τελικά βρήκα την άκρη, στο Ubuntu όχι ιδιαίτερα :P

 

Μη με κρίνεις αυστηρά, γενικά δεν είμαι με την καμία advanced user και δεν έχω ιδέα από τις διάφορες εντολές που μου αραδιάζουν σε linux. Και δεν έχω και τη διάθεση να εμβαθύνω και τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λέω παραπάνω πως αναγκάστηκα να βάλω λίνουξ εννούσα (κακώς δε διευκρίνισα) οτι εφτιαξα ενα παρτισιον για να δοκιμάζω διανομές. Θυμάμαι μάλιστα πως τότε ειρωνευόμουν τη δυσχρηστία του λίνουξ και την έλλειψη υποστήριξης. Τελικά όμως όσο περνούσε ο καιρός οι διανομές γινντουσαν όλο και πιο καλές και απο το PCLinuxOS και μετά (Kubuntu 7+) το λινουξ με έχει καλύψει πλήρως

 

η αλήθεια είναι οτι δε γουσταρα τα XP για πολλούς λόγους όπως οι διαφημίσεις, τα buy full version, τα "there are unusued icons on your desktop", τα τρομοκρατικα "your computer might be at risk!" και γενικά όλα αυτά που "πετάγονται" και σου σπάνε τα νεύρα. Το linux μου δινει την εντύπωση πως με σέβεται σαν χρήστη περισσότερο.

 

 

Εύη, γενικά η εποχή με τις εντολές στο λίνουξ αρχίζει να φτάνει στο τέλος της. ένα search στο ubuntuforums και βρίσκεις το πακέτο που χρειάζεσαι στο synaptic και τελειωσες! Συμφωνώ οτι το λινουξ θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή, αλλα όταν το φτιάξεις όπως το θες, ησυχάζεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, τα xp εξαντλήσαν την υπομονή μου τόσο πολύ ωστε να δοκιμάζω να βάλω λινουξ, τότε που το λινουξ ήταν γεμάτο bugs και απίστευτα εχθρικό προς το χρήστη.

 

μια ενστασούλα:

 

το linux ήταν σε αυτή τη φάση όταν τα ΧΡ δεν υπήρχαν, ούτε τα 2000, ούτε τα 98, ούτε τα 95   ;)

 

από την άλλη, αν θες να παίζουν με τη μία ΟΛΕΣ οι συσκευές σε linux, θα περιμένεις επ' άπειρο, δεν γίνεται γιατί κάποιοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να γίνεται

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη, γενικά η εποχή με τις εντολές στο λίνουξ αρχίζει να φτάνει στο τέλος της. ένα search στο ubuntuforums και βρίσκεις το πακέτο που χρειάζεσαι στο synaptic και τελειωσες! Συμφωνώ οτι το λινουξ θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή, αλλα όταν το φτιάξεις όπως το θες, ησυχάζεις

 

Και πάλι όμως, για να είσαι χρήστης που ξέρει τι κάνει και αν πάει κάτι στραβά θες να ξέρεις 5 6 πραγματάκια κ απ' αυτά.

Όπως πχ στα xp δε με χάλασε ότι ξεκίνησα από DOS, 2 3 πραγματάκια τα έκανα είτε έτσι είτε αλλιώς.

 

Δε με χαλάει το Ubuntu αντίθετα το χρησιμοποιώ ακόμα, και δε νομίζω να το βγάλω άμεσα, απλά μιας και η μουσική με ενδιαφέρει κατά τι παραπάνω, όσο έχω έναν υπολογιστή με αρκετά περιορισμένο χώρο, μάλλον πρέπει να απαρνηθώ τις OS αναζητήσεις σύντομα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ενστασούλα:

 

το linux ήταν σε αυτή τη φάση όταν τα ΧΡ δεν υπήρχαν, ούτε τα 2000, ούτε τα 98, ούτε τα 95   ;)

 

μάλλον αναφέρεσαι σε πολύ ...πρώιμη εποχή, εγώ το λίνουξ το γνώρισα στο 1ο έτος, το 2004 δηλαδή, και τότε ακόμα δε μπορούσα να το έχω για κύριο λειτουργικό.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου