Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση και Linux..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IraklisZS τα 9 στα 10 απ τα επιχειρήματα σου δεν στέκουν. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου τα απαντήσω ένα ένα άλλα αν θέλεις μπορώ να τραβήξω μερικά

videos με το κινητό σε παλιό υπολογιστή (PIII) για να δεις πως "πετάει" το VLC στα XP την ώρα που το ίδιο VLC στον ίδιο υπολογιστή "σέρνεται" στο Κubuntu 8.04.

Είμαι σίγουρος οτι δεν έχεις δουλέψει XP και είσαι απ την αρχή αρνητικός.

Δουλεύω linux πολλά χρονιά τώρα (πάντα παράλληλα πχ win 98se-mandrake 9, win2k-suse 10, XP-ubuntu) και κρίνω αντικειμενικά. Σε μερικά πράγματα τα linux είναι

χροοοοοονια μπροστά άλλα σε μερικά άλλα αιώνες (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) πίσω!

 

Ωραία η πλάκα με την πασιέντζα άλλα εγώ εννοούσα παιχνίδια  ;)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε συ watcmen, τουλάχιστον εγώ κάνω τον κόπο να γράψω κάτι και να προσπαθησω να το τεκμηριώσω.

 

το να μου λες οτι 9 στα 10 απτα επιχειρηματα μου δεν στεκουν, ακόμα και λήθεια να είναι, δε προσφέρει τίποτα σ'αυτους που διαβάζουν το θέμα

 

οτι είμαι απο την αρχήγ αρνητικός το παραδέχτηκα ο ίδιος

η αλήθεια είναι οτι δε γουσταρα τα XP για πολλούς λόγους όπως οι διαφημίσεις, τα buy full version, τα "there are unusued icons on your desktop", τα τρομοκρατικα "your computer might be at risk!" και γενικά όλα αυτά που "πετάγονται" και σου σπάνε τα νεύρα. Το linux μου δινει την εντύπωση πως με σέβεται σαν χρήστη περισσότερο.

 

επίσης, για να μιλήσουμε για σχετικά βαριες εφαρμογές, το world of warcraft παίζει μια χαρά στο λίνουξ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to linux αξιοποιεί πόρους και κάνει multitasking πολύ καλύτερα από τα οποιαδήποτε windows

 

έχει κανείς κάθε συμφέρον να επιδιώξει να τρέξει βαριές και πολλές εφαρμογές σ' αυτό

 

και καθώς το linux εξελίσσεται  δεν βαραίνει όπως βαραίνουν τα windows, που θέλουν όλο και περισσότερη μνήμη/CPU απλά για να σηκωθούν, πριν καν ανοίξει κανείς την πρώτη του εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

 

Το 2003 για μένα το linux (slackware 9 base install και όλα τα υπόλοιπα compiled τοπικά) έκανε σε desktop και networking πολύ άνετα αυτά που ήθελα. Δυστυχώς όμως για ήχο έπρεπε να κάνω reboot στα Windows.

 

Θα συμφωνήσω με το μέλος Evilnye, χρειάζεται χρόνος για διάβασμα για να παίξουν όλα και μερικές φορές δεν υπάρχουν όλα αυτά και τα υπόλοιπα για τον καθένα διαθέσιμα.

 

th_slackOCT2003.jpg

 

[offtopic]

 

EDIT: Ωραία, yet another linux vs windows flame war. Στα όπλα !

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον... η καλητερη λυση ειναι να εχεις τα linux σε ολον σου τον σκληρο και να κανεις ενα virtual pc μεσα απο αυτο και να περασεις τα ΧΡ τα 7 η οτι αλλο λειτουργικο θες να εχεις.... και ετσι μπορεις να εισαι πληρος καλημενος!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω κάποιον επαγγελματία (κι όχι κανένα παιδάκι) να χρησιμοποιεί linux στο studio και να πεθάνω μια ώρα νωρίτερα.

 

Εν τέλει, ψαχνόμαστε για να είναι πιο εύκολα και γρήγορα τα πράγματα. Αν είναι να κάτσουμε να ψαχτούμε άπειρες ώρες για κάτι που δουλεύει ήδη σωστά, είμαστε άπειρα τυφλοί.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχουμε τίποτε άλλο να πούμε περί Linux και ηχογράφησης ή να το κόψουμε εδώ και να γυρίσουμε στο παλιό, καλό flame war όπως σωστά σημείωσε ο ghen;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχουμε τίποτε άλλο να πούμε περί Linux και ηχογράφησης ή να το κόψουμε εδώ και να γυρίσουμε στο παλιό, καλό flame war όπως σωστά σημείωσε ο ghen;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_audio_software#Recording_and_editing

 

/thread

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ watcmen, τουλάχιστον εγώ κάνω τον κόπο να γράψω κάτι και να προσπαθησω να το τεκμηριώσω.

 

το να μου λες οτι 9 στα 10 απτα επιχειρηματα μου δεν στεκουν, ακόμα και λήθεια να είναι, δε προσφέρει τίποτα σ'αυτους που διαβάζουν το θέμα

 

ε τι να απαντήσω τώρα εγώ? είναι αστεία αυτά τα πραγματα:

there are unusued icons on your desktop

αν σε προβλημάτισε αυτό και δεν έμαθες μέσα σε 2" πως απενεργοποιείτε τότε πως κρίνεις

ένα λογισμικό χωρίς να το ξέρεις?

 

σορι κιόλας ΔΕΝ έχω σκοπό να σε μειώσω. ΜΑΚΑΡΙ  σύντομα τα linux να γίνουν τόσο καλά ώστε να μπορώ με ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ να ξεφορτωθώ τα παραθύρια (αλλα sf  ;D)

 

πάρτε και το παραθυρ 99 να γελάσετε (βλέπε συνημμένα, κάντε το αποσυμπίεση, και παρουσίαση με το power point)

 

τέλος flame war, συνεχίστε με το audacity ( :P)

Βλάχικα.zip

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου