Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση και Linux..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μια m-audio fast track usb, αλλά ελάχιστες φορές ηχογράφησα στο Ubuntu (αν κ μπορώ)

Τελευταία πάντως έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει άκυρα παράσιτα κατά την αναπαραγωγή μουσικής που στα xp για παράδειγμα δεν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

 

ακριβως το ιδιο μου κανει κι εμενα και δεν ειναι θεμα linux προσοχη...Κανει το ιδιο πραγμα οποτε επιχειρησα να εγκαταστησω διαφορετικους drivers απο αυτους που ειχε στο cd .Οταν λεω διαφορετικους εννοω νεες εκδοσεις απο το σαιτ της m-audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι!

Ακριβώς το ίδιο παίζει και σε εμένα!

Αλλά τους drivers τους έβαλα στα xp! Στο Ubuntu δεν έχω πειράξει τίποτα!

Εάν επέστρεψες στους drivers από το cd, επανήλθαν όλα στο φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενημέρωση μιας και επέστρεψα στους drivers που δίνει στο cd στα xp, φαίνεται να έχει διορθωθεί και το τυχόν πρόβλημα στο ubuntu.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά γενικά όπως φαίνεται το update της m-audio δεν είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να δω κάποιον επαγγελματία (κι όχι κανένα παιδάκι) να χρησιμοποιεί linux στο studio και να πεθάνω μια ώρα νωρίτερα.

 

Φιλε vitali, μην λες μεγαλα λογια, τσεκαρε το Mirror Image Recording Studios, η το Linux in the Professional Recording Studio by Steve Cook, αλλα μην πεθανεις κι'ολας   :P

 

Περα απο την πλακα, εκτος απο το Ubuntu studio, υπαρχει και το Studio 64, ειδικα για Linux και multimedia δουλεια.

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι σημερα μπορει κανεις να δουλεψει επαγγελματικα σε οποιαδηποτε πλατφορμα, αρκει να εξικοιωθει μαζι της.

Αλλα γιατι να περιοριζομαστε σε ενα λειτουργικο συστημα (XP/MacOSX), εαν μπορουμε να εχουμε και ενα δευτερο (Linux) η ακομα και ενα τριτο (BeOS) -δωρεαν- μαζι με ολα τα καλουδια που μας προσφερουν?

Aν μπορουσε το Atari τo '86 (TOS) σιγουρα μπορει και το linux σημερα.

 

 

Παρεπιπτοντως ενα PentiumIII/512mb με dmx fire δινει latency... 0.6 ΜS στο Studio 64! Στο ιδιο συστημα, μονο για να ανοιξουν τα XP και το SX χρειαζεται 9 λεπτα αναμονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως όσο γνωρίζω το ardour, τόσο πιο πολύ μένω εκπληκτος απο την ποιότητα των plugin του και γενικά του προγράμματος.

 

κανονικά χρησιμοποιώ Kubuntu, αλλά αυτες τις μέρες έβαλα και την ubuntu studio για να έχω real-time kernel

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως ενα PentiumIII/512mb με dmx fire δινει latency... 0.6 ΜS στο Studio 64!

 

Μια διορθωση

Το παραπανω συστημα εδωσε latency 6.4 ms kai oxi 0.6. Σε ενα E2200/3GB με dmx fire το latency κατεβηκε στα 0.6 Μs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν λες latency σε τι αναφερεσαι; Με ποια πολυκάναλη κάρτα ήχου; Σε τι προδιαγραφές;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth, μιλαω για το γνωστο latency, δηλαδη απο την στιγμη που πατας το πληκτρο στο midi κλαβιε μεχρι την στιγμη που ακους τον ηχο απο τα ηχεια.

Η καρτα ειναι η Terrateq dmx 6 fire. Ειναι pci καρτα με μπροστινη μοντουλα για το cdrom bay.

To distro ειναι το studio 64 τρεχει απο live cd.

To συστημα ειναι ενα pc E2200/4gb, τιποτα το ιδιεταιρο δηλαδη.

Το latency που αναφερει ειναι μικροτερο του 1ms, συγγεκριμενα 0.6ms.

Εκτος βεβαια εαν η παραπανω τιμη ειναι εικονικη.

Παρ'ολα αυτα, παιζοντας μου ειναι αδυνατον να καταλαβω την παραμικρη καθυστερηση, ενω πχ. τα δεκα ms στο Ableton μπορω να τα αντιλιφθω, χωρις ομως να γινονται ενοχλητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου