Προς το περιεχόμενο

Ο ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό;


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως αυτό που λέμε "ήχος των πλήκτρων του τάδε" και "παίξιμο ντραμς του δείνα" είναι προϊόν της ίδιας του στης συμμετοχής στη μπάντα. Ή το ότι έχει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ πλέον ως "ήχος Μουσικάρογλου", μήπως είναι επειδή έχουμε λιώσει τα κομμάτια μιας μπάντας  ???

 

egg-brown.jpg

 

Ή

 

237295_f260.jpg

 

 

;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν τα θυμάμαι εγώ... Ο φίλος μου είναι το θέμα... Και πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα έλλειψης μνήμης.

 

Όχι. Το θέμα είναι "Ο ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό;"

 

Αν ο μουσικός πλαισιώνεται απλώς από μία μπάντα (π.χ. BB King), ναι

Αν ο μουσικός αποτελεί μέλος / μέρος μίας μπάντας, πιστεύω όχι μόνο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω τις παρατηρήσεις μου σε αυτό. Γενικά σε μια μπάντα, ένας μουσικός που ξεχωρίζει παικτικά μπορεί να καθορίσει τον ήχο και να είναι τι θα προσέξει ο καθένας.

Πχ σκεφτόμουν τις προάλλες τους Faith No More, όπου πραγματικά για μένα FNM = bass και πλήκτρα. Η φωνή όμως δεν είναι καθοριστική; Φυσικά και είναι, απλά αυτά ξεχωρίζω εγώ.

 

Σε λάιβ από άγνωστες μπάντες, πολύ συχνά ένας δυο μουσικοί δίνουν αλήθεια το στίγμα τους α) με το πόσο καλά παίζουν, β) με την όλη τους παρουσία επι σκηνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απαντηση ειναι απλη. Υπαρχουν καποιοι ελαχιστοι μουσικοι οι οποιοι ειναι larger than life και ναι μπορουν να καθορισουν μονοι τους τον ηχο μιας μπαντας....τα παραδειγματα παμπολλα (οσο για το υγιες.....πειτε στον J. Hendrix οτι δεν ηταν υγιες αυτο που εκανε, η μηπως οι D Straits δεν ηταν ΕΝΑΣ ανθρωπος?). Το οτι σε καποια σχηματα 2-3 τετοιοι μουσικοι μπορει απο καθαρη τυχη να συναντηθουν ειναι added bonus για εμας.

 

Η δευτερη περιπτωση προσωπικα μου φαινεται πολυ πιο ενδιαφερουσα οσον αφορα στο πως, μεσα απο τα διαφορα τεραστια ego που συνηθως εχουν οι ταλενταρες αυτες, απο τις διαφορες μουσικες παραστασεις που κουβαλαει ο καθενας  και μεσα απο συγκρουσεις, διαμορφωνεται το αποτελεσμα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Διονύση, το πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζεις το θέμα σαν μουσικός.  ;) Σε διαβεβαιώ ότι ο μέσος ακροατής χέσ**κε για το ποιο από τα μέλη "καθορίζει τον ήχο της μπάντας".  ;) Το 99% αυτών, θα επικεντρωθούν στη φωνή του τραγουδιστή.

 

Στις περισσότερες μπάντες τώρα, κακά τα ψέμματα, ένας ή δύο έχουν τον κυρίαρχο ρόλο συνθετικά και στιχουργικά. Αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι κομπάρσοι, γιατί, όπως ανέφερες και από το δικό σου παράδειγμα, η χημεία μεταξύ των μουσικών είναι που "φτιάχνει" μια μπάντα. Να δεχτούμε σαν συνθήκη, ότι η αξία μιας μπάντας οφείλει να είναι μεγαλύτερη από το άθροισμα της αξίας των μελών της. Διαφορετικά κάτι δεν πάει καθόλου καλά, και τα αποτελέσματα φαίνονται αργά ή γρήγορα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Διονύση, το πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζεις το θέμα σαν μουσικός.  ;) Σε διαβεβαιώ ότι ο μέσος ακροατής χέσ**κε για το ποιο από τα μέλη "καθορίζει τον ήχο της μπάντας".  ;) Το 99% αυτών, θα επικεντρωθούν στη φωνή του τραγουδιστή.

Να πούμε όμως και του στραβού (ή κουφού) το δίκαιο, ότι μια εξαιρετική, δεμένη μπάντα, με μάπα τραγουδιστή δε θα λέει τίποτα, αλλά μια όχι κ άσχημη μπάντα απογειώνεται με μια ωραία φωνή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δευτερη περιπτωση προσωπικα μου φαινεται πολυ πιο ενδιαφερουσα οσον αφορα στο πως, μεσα απο τα διαφορα τεραστια ego που συνηθως εχουν οι ταλενταρες αυτες, απο τις διαφορες μουσικες παραστασεις που κουβαλαει ο καθενας  και μεσα απο συγκρουσεις, διαμορφωνεται το αποτελεσμα.

Κλασσικό παράδειγμα (νομίζω), είναι οι Pink Floyd. Kαλοί και ωραίοι οι ατομικοί δίσκοι του καθενός, αλλά πόσοι από εμάς τους θυμούνται?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οσο για το υγιες.....πειτε στον J. Hendrix οτι δεν ηταν υγιες αυτο που εκανε, η μηπως οι D Straits δεν ηταν ΕΝΑΣ ανθρωπος?).

 

Για την πρώτη περίπτωση δεν συμφωνώ. Ήταν πλαισιακή μπάντα (όπως σύμβαση ας πούμε)

Για την δεύτερη περίπτωση έχεις απόλυτο δίκιο και με αναγκάζει να ανακαλέσω προηγούμενη τοποθέτησή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου