Προς το περιεχόμενο

Ο ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό;


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και τα σόλο άλμπουμ του Waters...χωρίς όμως τη μαγεία της κιθάρας του Gilmour.

Γι αυτό ανέφερα τους Floyd. Τους έχω ακούσει όλους ξεχωριστά...ΕΝΑΣ, ΕΝΑΣ, δεν κατόρθωσαν το αποτέλεσμα του συνόλου.

 

Αλλα με τη μαγεια του J. Beck (θα επρεπε να το ειχες προβλεψει αυτο  ;D ;D ;D ;D ;D)

 

Ξαναακουσε το amused to death (ειναι απειρως καλυτερο απ οτι εχει προσπαθησει να κανει ο Mr G  σολο η με τους floyd-γυαλαντζι)

 

Και επειδη βλεπω οτι το πραγμα αρχιζει να κλινει προς τον τομεα τεχνικη, αν κατι δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον τιτλο του thread ειναι η τεχνικη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tι να πω...

 

Πραγματα και θαματα ειδα και απο που να αρχισω...

 

Αν π.χ. εισαι ο Μalmsteem και εχεις βαλει την σταθμη της κιθαρας σου 2 και βαλε φορες πανω απο την σταθμη των μηδενικου γκουβαρισματος κρουστων, μπασσων και λοιπων γλαστρων, με τονους προσδιδομενης ευκρινειας, παρουσιας κλπ, ΛΟΓΙΚΟ ειναι να ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ τον ηχο του κομματιου.

 

Τωρα απο που να αρχισω... Βλεπω λατι "ο Μανζαρεκ ηταν οι Ντορς" η "ο "ταδε" ηταν οι "ταδε"" και φριττω...

 

Να ελαβα και ενα μηνυμα απο τον "ασημο" Krieger και το παραθετω μεταφρασμενο:

 

"Γεια σας Νοιζαδες, γεια σου Ελλαδα! Εμαθα απο εναν Ελληνοαμερικανο φιλο μου την συζητηση που εχετε ανοιξει στο σαιτ σας και ειπα να αποθεσω τις σκεψεις μου.

 

Προς μεγαλη μου θλιψη διαπιστωνω το μεγαλο δικιο που εχετε. Πλεον συνειδητοποιησα το ποσο τυχερος υπηρξα που καταφερα και εμεινα μεσα σε αυτο το συγκροτημα και εγινα και στο τελος γνωστος. Καταλαβαινω και συμπασχω με οσους μουσικους υπηρξαν σαν κι εμενα κορνιζες τετοιων προσωπικοτητων σαν του "πολυ" κυριου Μανζαρεκ.

Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια τον κυριο Μανζαρεκ που με κρατησε απο την αρχη ως την τελευταια ημερα σε αυτο το συγκροτημα, μαζι και τον Τζιμη και τον Γιαννακη, ενω θα μπορουσε καλλιστα να παιζει μονος του και να συνεχισει με το ονομα "Μανζαρεκ". Πραγματικα τον ευχαριστω εκ καρδιας.

 

Φυσικα και εσεις παιζετε πολυ καλυτερη κιθαρα απο εμενα, που ειχα την τυχη να βρεθω απλως στο ματι του κυκλωνα και να "πατησω" πανω σε αυτο το τεραστιο πνευμα, που με αυταπαρνηση εμφυσησε ελαχιστοτατο απο το ταλεντο του σε εμενα και τον Γιαννακη (ο Τζιμης ειχε πεσει πανω σε εναν ανεμοστροβιλο μικρος).

 

Ειμαι βεβαιος δε πως εν ετει 1967 οι μισοι τουλαχιστον κιθαριστες του Νοιζ θα ηταν τουλαχιστον 5 κλασσεις πιο επαγγελματιες απο εμενα, που αλλωστε ειχα ξεκινησει να παιζω μικρος κιθαρα επειδη μου αρεσε και οχι για να γινω γνωστος. Ο πιο αρχαριος ντραμμερ του Νοιζ μπορω να πω πλεον μετα βεβαιοτητας πως πολυ πιο γρηγορος ειναι απο τον Γιαννακη, και νιωθω θα ελεγα τυχερος που δεν υποπεσατε στην αντιληψη του Ακτινα νωριτερα και αναγκαστηκε ο ανθρωπος να συμβιβαστει με εμας. Επισης βεβαιος ειμαι πως θα ειχατε γραψει και τα περισσοτερα τραγουδια των "Μανζαρεκ'ς Ντορς", θα παιζατε καλυτερα στα λαιβ και αλλα πολλα.

 

Και το δυστυχημα ειναι οτι τα παραπανω δεν ισχυουν μονο για τους Ντορς, αλλα σχεδον για ΟΛΑ τα ροκ συγκροτηματα της Ιστοριας, που συνηθως το πριγκηποπουλο με την Θεια Χαρη αναγκαζεται να υποβασταζεται απο καθε λογης υποτακτικων.

 

Ευχαριστω τον Θεο που σημερα ενας μεγαλος σολιστας μουσικος της ταξης Manzarek η Knopfler μπορει να καθεται κατα βουλησιν κλεισμενος στο σπιτι του παρεα με τον υπολογιστη του, και στον οποιον μπορει και να γραφει και τα μερη των οργανων και των υπολοιπων (εικονικων) μουσικων.

Πραγματικα πιστευω οτι δεν μπορειτε να εκτιμησετε τις ιδανικες συνθηκες στις οποιες σημερα ζειτε. Ακουστε εμενα που ξερω, που παλια αναγκαζομουν συνεχως να μοιραζομαι το ιδιο δωματιο η την ιδια σκηνη πολλες φορες με κατωτερους μουσικους, ανεχομενος την οσμη τους, την ομιλια τους, το χαμογελο τους, την υπαρξη τους εν γενει!

Ενω σημερα πατατε ενα κουμπι και... τσουπ!!! Εχετε ΡΟΚ!!!

Χριστε μου ποσο απολιτιστοι ημασταν τοτε...

 

Σας ευχαριστω που πλεον απεκτησα ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.

 

 

Φιλια πολλα στην ηλιολουστη χωρα σας!!!

Γεια χαρα!!!"

 

                                                                                         

 

                                                                            (not flaming. teaching.)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω...

ε;

Τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

Καλα να μην τραγουδουσε τοσο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ο Knopfler θα σου λεγα ποιος θα τους ηξερε..... ;D

Επαρκώς θα έλεγα. Σχολή JJ Cale.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα, πλάκα τώρα, ένας πληκτράς leader, μπορεί να καθορίσει τον ήχο ενός συγκροτήματος? Γιατί τόση ώρα, αναφέρουμε κιθαρίστες και τραγουδιστές...και αυτοί αναγνωρίζονται πρωτίστως από τη χρειά του "ήχου" τους. Στους πληκτράδες μπορούμε να πούμε το ίδιο? Ας πούμε ο Jarret ή ο Korea, αναγνωρίζoνται από τον ήχο τους ή από τη χαρακτηριστική τους τεχνική?

 

Nαι! Οπως και ενας ντραμμερ κλπ. Για πληκτρα, ακου π.χ. τον δισκο The Crazy World Of Arthur Brown. Τα πληκτρα ειναι ΤΟ στοιχειο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=b5hs3IDETcg

 

http://www.youtube.com/watch?v=4QrwT1vbniY

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(not flaming. teaching.)

 

Γιες μάστερ. Εκπληκτική, σφαιρική και πολύ οξυδερκής καλολογική ανάλυση όλου του θρεντ. Κλασσικά βέβαια (και σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια) φτάσαμε στο σημείο G των παρόμοιων περιπτώσεων.

 

s640x480

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι! Οπως και ενας ντραμμερ κλπ. Για πληκτρα, ακου π.χ. τον δισκο The Crazy World Of Arthur Brown. Τα πληκτρα ειναι ΤΟ στοιχειο:

Ειδικά στο πρώτο βίντεο έχεις δίκιο. Το κυρίαρχο σημείο είναι τα πλήκτρα. Αν δεν ήταν αυτά ούτε που θα το παρατηρούσα το τραγούδι.

 

Not teaching. Smoking. Illegal.

 

Να ξαναδούμε λίιιιιγο τον τίτλο;

Λέω γω τώρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το χαλας... Απλα στο δευτερο κομματι σε αυτην την μιξη η φωνη ειναι πολυ μπροστα και τα πληκτρα πολυ πισω!!! Αλλα ακου τι παιζει!!! Ορχηστρα μονος του! Μου φαινεται πρεπει να ξεθαψω, να φτιαξω υπολογιστη, και να αρχιζω να ανεβαζω να ψυχεδελισει λιγο το τουμπ ;D ;D ;D

(Θες να πεις οτι αλλιως δεν θα παρατηρουσες τον... ARTHUR BROWN ???)

 

Ο τιτλος: Ο ηχος μιας μπαντας (μου θυμιζει μπαντα δηλαδη χαλκινα+τυμπανα+κυμβαλα και το αποφευγω κι εγω :P) μπορει να καθοριστει απο εναν μουσικο? ΔΗΛΑΔΗ:

Αν ριξω παραπανω αλατι στο φαγητο, μπορει να καθοριστει η γευση απο αυτο?

 

Απαντηση: Θα ΣΥΝκαθοριστει!!!

 

Το ποσο δε με νοιαζει καν να το βρω. Τοσοι παραγοντες παιζουν. Και στο τελος μουσικη ειναι ΠΑΝΤα μα ΠΑΝΤΑ αυτο που ακους και οχι αυτο που προσπαθεις να αναλυσεις και να ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

 

Κατι τετοια θρεντ απορω γιατι υπαρχουν.

Απλα: Συζητηση να γινεται.

Τωρα τι, ψαχνουμε να βρουμε απαντηση στο οπως προειπωθηκε αν εκανε η κοτα το αυγο η τουμπαλιν? You gotta beggin' me for mercy, no offense  :)

 

Παντως ειλικρινα τα προτιμω αυτα τα θεματα απο το 200ό που λεει "πως θα πετυχω 1,744 δευτερολεπτα sustain στην Λα χορδη της LP '59, ταστο 2ο, χορδες d'addario 9αρες του 1998, πενα δανλοπ 0.88?"

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πως θα πετυχω 1,744 δευτερολεπτα sustain στην Λα χορδη της LP '59, ταστο 2ο, χορδες d'addario 9αρες του 1998, πενα δανλοπ 0.88?"

Είναι απλό. Χτύπα την και άστην για 1,744 δεύτερα.

 

Στα απαντημένα παρακαλώ.............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες σωστα ομως και το επομενο "πληκτραδικο" δεν το γλιτωνεις!

Θα ψυχεδελιστεις και θα πεις και ενα... μαντρα!!!  ;D  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=yRrzrMNuDR4

 

TIIIIIIIIII? Ποιος κοροιδεψε εδω μεσα για λιντ(ελεος πια με αυτον τον διαχωρισμο! (για μενα σημαινει απλα "αυτο που φαινεται περισσοτερο! :)))) ντραμς??

http://www.youtube.com/watch?v=HkmltBJwcm4

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου