Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Home Studio! Τελείως Αρχάριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω καταρχάς που πατήσατε το θέμα μου! Σκέφτομαι να αγοράσω μια e-mu 0404 η οποία απ' οτι εχω ακουσει ειναι αξιοπρεπέστατη σχετικά με την αξία της.

Πρωτον! Εχω μετριο pc (3.0ghz 1giga ram). θα μπορώ να ηχογραφώ άνετα?

Δεύτερον! Μπορω να ηχογραφω αυτόματα μονο μεσω απο τα πετάλια μου? ή χρειαζομαι ενισχυτη, μικροφωνο, κοκ?

Τριτον! Χρειαζομαι και κονσολα?

Τεταρτον! Και καποιο προγραμμα? Ποιο προτείνετε? και αν γινεται να το βρω δωρεαν!

ευχαριστω, ελπιζω να καταλαβαίνετε εναν αρχαριο που ψήνεται να κανει μουσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για την e-mu 0404 δεν ξέρω αλλά κάνε αναζήτηση στο noiz και θα δεις πολλά θέματα!

1. Ανετότατα!κατέβασε και το asio4all(αν δεν έχεις άλλη κάρτα ήχου)

2.Φυσικά και μπορείς!(τι πετάλια έχεις?)

3.Αν θες να περνάς μόνο μια κιθάρα την κάθε φορά που ηχογραφείς(&όχι πχ κιθάρα και φωνή ταυτόχρονα) δεν χρειάζεσαι κονσόλα...

4. http://www.reaper.fm/download.php,αξιοπρεπέστατο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Αν θες να περνάς μόνο μια κιθάρα την κάθε φορά που ηχογραφείς(&όχι πχ κιθάρα και φωνή ταυτόχρονα) δεν χρειάζεσαι κονσόλα...

 

Σε καμία περιπτωση δεν χρειάζεται κονσόλα.

Και 6-7 όργανα ταυτόχρονα να ήθελε να ηχογραφεί , μια πολυκάναλη κάρτα ήχου θα χρειάζοταν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περιπτωση δεν χρειάζεται κονσόλα.

Και 6-7 όργανα ταυτόχρονα να ήθελε να ηχογραφεί , μια πολυκάναλη κάρτα ήχου θα χρειάζοταν.

 

Ναι ρε φίλε αλλά η κονσολίτσα θα του μείνει...

Και εγώ που θέλω κάρτα ήχου το ίδιο ρωτάω (αν και έχω κονσόλα)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε αλλά η κονσολίτσα θα του μείνει...

Και εγώ που θέλω κάρτα ήχου το ίδιο ρωτάω (αν και έχω κονσόλα)....

Ενώ η κάρτα ήχου θα του φύγει ????

Δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μεγάλε εννοώ θα φανεί χρήσιμη και σε άλλα πράγματα όπως σε ένα οικιακό ζωντανό ή ως πρόσθεση καναλιών σε μια μεγαλύτερη κονσόλα... λάθος διατύπωση οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο rippedkit τώρα ξεκινά την ενασχόληση του με την ηχογράφηση μεσω PC προσπαθώντας να δημιουργήσει το δικό του home studio που θα του επιτρεπει να ηχογραφεί με μια αξιοπρεπη ποιότητα το όποιο υλικό του.

Δεν ανέφερε πουθενά την ανάγκη για live ή πρόβα με μπάντα στο post του.

Είναι μια γενικά λανθασμένη εντύπωση που έχω δει πολλές φορές σε άτομα που ξεκινούν την ενασχόληση τους με το άθλημα ότι όποιος ξεκινά να φτιάξει ενα home studio πρέπει να πάρει και μια κονσόλα. Να την κάνει τι? Αφού θα μιξάρει στο PC. Ας πάρει καλύτερα έναν Controller αν θέλει να μιξάρει με analog feel. Το πιό πιθανό είναι να την κοιτάει και να γουστάρει ή αν την χρησιμοποιήσει στο  signal chain να του υποβαθμίσει την ποιότητα ηχογράφησης (προφανώς στα μεγέθη που μιλάμε για κονσόλες phonic - behringer κτλ). Ο μόνος λόγος ύπαρξης της κονσόλας σε τέτοιου είδους home studio είναι ή χρήση της σε πρόβα ή live με μπάντα.

 

ρε μεγάλε εννοώ θα φανεί χρήσιμη και σε άλλα πράγματα όπως σε ένα οικιακό ζωντανό

Οκ αλλά χωρίς το και.

 

ή ως πρόσθεση καναλιών σε μια μεγαλύτερη κονσόλα.

Εδώ συγνώμη αλλά πάλι δε σε καταλαβαίνω.Τι νόημα θα έχει αυτό. Να την κρατήσει έτσι ώστε όταν πάρει μεγαλύτερη κονσόλα αργότερα να μπορεί να μιξάρει 4, 5, 8 κανάλια και να τα στέλνει στην μεγαλύτερη και να κερδίσει τι? γιατι να μην πάρει λιγο πιο μεγάλη "μεγαλύτερη" κονσόλα και την άλλη να την στείλει. Γιατί να την πάρει εξαρχής?

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί  να κάνω λάθος αλλά βοήθα με!

Πες ότι θέλει να ηχογραφήσει ένα ντραμ σετ με 4 μικρόφωνα! θα πρέπει να χει πολυκάναλη κάρτα κατ'αρχάς στο οποίο συμφωνώ....

 

αλλά! με την κονσόλα παρ'ολο που τώρα δεν παίζει ζωντανά ή οτιδήποτε που να την χρειάζεται-επειδή είμαστε διορατικοί (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι συγγνώμη κ. Μπαμπινιώτη :D ) και θέλουμε να κάνουμε έξυπνες αγορές αφού δεν είμαστε εταιρία και δεν έχουμε χορηγούς-στο μέλλον μπορεί, για να μην πω σίγουρα αφου κάνει ηχογραφίσεις θα την χρειαστεί!

 

όσο για την πρόσθεση καναλιών σε κονσόλα....

εχω μια 14κάναλη αυτοενισχυόμενη και στην γιορτή του σχολείου θα συνόδευε την μπάντα μας η χορωδία! λοιπόν??? έπρεπε να χω 22κανάλια??? έβαλα στο line in ένα μικρό μίκτη και φόρτωσα την χορωδία!

 

ακουγόταν τέλεια... δεν ξέρω αν με βοήθησε κάτι άλλο που ο φίλος δεν θα το χει αλλά λειτούργησε...

That's all  ;D

όπως είπα είμαι σχετικά άπειρος οπότε διόρθωσε με....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου