Προς το περιεχόμενο

Nighttrain VS AC15 CC1X VS Tiny Terror VS Handsome Devil


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύω να αγοράσω καινούριο ενισχυτή και όπως φαίνεται και απ'τον τίτλο οι επιλογές μου είναι :

  • Vox Nighttrain
  • Vox AC15 CC1X
  • Orange Tiny Terror
  • Blackheart Handsome Devil

 

Όλοι head-cabinet εκτός απ'τον ac15. Με ενδιαφέρει κυρίως το καθαρό κανάλι,επίσης είμαι ενα κλικ πιο κοντά στο head για να μπορώ να τον μεταφέρω εύκολα στούντιο. Απο ήχο δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα,θα προτιμούσα τον πιο all around, απλα δε θα ήθελα να μάθω οτι τελικά ήταν ο ιδανικός ενισχυτής για classic/poser rock. Αν δεν είχε αυτό το τόσα-πλήρωσες-τέτοιο-eq-θα-πάρεις tone ο tiny terror θα ήταν ίσως η πρώτη μου επιλογή,αφού βρίσκεται και σε εκπληκτική τιμή (289 λίρες). Πείτε καμία γνώμη,θα χαρώ πολύ να μου πεί κάποιος που τους έχει ακούσει όλους  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

εγω αυτον θα επαιρνα (εχει εξαιρετικο ΚΑΘΑΡΟ ηχο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας ακουσει μονο το night train και τον tiny terror απλα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις και απο τους 2.

 

ειμαι φιλος του παλιου ηχου που σημαινει οτι και οι 2 ΔΕΝ κανουν για μεταλ ποζερ και οτι αλλο πιο μοντερνο.

 

ο ΒΟΞ εχει λιγοτερο "χρωματισμενο " ισοσταθμιστη και χωρις πολυ εμφανες ευρος συχνοτητων ειναι λιγοτερο σκληρος απο τον tiny ο οποιος ειναι φονεας!!!

 

θα ηθελα και τους 2 και ισως τους λειπει ενα καλο spring reverb!!

ψαξε ομως και τη περιπτωση TINY TERROR MADE IN UK HANDWIRED POINT TO POINT ΠΕΡΙΠΟΥ 700 ΕΥΡΩ ΤΟΜΑΝ διοτε εχω πειρα απο τετοια τεχνικη κατασκευης και ισως αξιζει περισσοτερο το χρημα.

 

αυτα

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Nightrain το έχω εδω και κανα 3μηνο και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι το καθαρό του κανάλι είναι σούπερ.

"Μπροστά" του έχω βάλει το Nova system και το crunch box και τα δέχεται μια χαρά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για classic/poser rock θες καλή παραμόρφωση. Αυτή μπορείς να την πάρεις από τον Tiny Terror και τον Νight Train. Aυτή του Blackheart δεν μου αρέσει, ενώ του AC δεν... κολλάει. Καθαρά έχουν όλοι (εκτός ίσως από τον Tiny Terror που είναι crunch machine), επομένως αρχίζεις τότε να ψάχνεις για πετάλια... χωρίς να πάμε προς τα εκεί, και αναζητώντας μια μεμονωμένη και ολοκληρωμένη λύση, προτείνω Nighttrain δαγκωτό. Ο TT έχει ηχόχρωμα με αρκετά από τα διάσημα Orange glam μεσουψηλά που είτε το αγαπάς είτε το μισείς, ο Blackheart είναι λίγο "σκληρός" και "άγαρμπος" στο αυτί μου, ο Vox αν και δεν φτάνει την έκδοση Heritage ή παλιά μοντέλα είναι ο κλασσικός 15ρης Vox...

 

εγω αυτον θα επαιρνα (εχει εξαιρετικο ΚΑΘΑΡΟ ηχο)

 

Ξέρεις ποιος συνεργάστηκε με τη Vox στον σχεδιασμό του? Ο Tony Bruno!  ;)  (βάλτε τον SF να σας διηγηθεί το σοκ του όταν πρωτοάκουσε τον Cowtipper...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για classic/poser rock θες καλή παραμόρφωση.
Αυτό το genre είναι που ΔΕΝ θέλω  ;D

Ποιος απο αυτούς πιστεύετε τα πηγαίνει καλύτερα με πετάλια; (οπου θα στηρίξω και αποκλειστικά τη διαμόρφωση του ήχου). Επίσης μόνο για το hype της υπόθεσης(ντροπή  ;D) σκέφτομαι το ενδεχόμενο Nighttrain head/Orange 112 cabinet, κακή ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει κυρίως το καθαρό κανάλι,επίσης είμαι ενα κλικ πιο κοντά στο head για να μπορώ να τον μεταφέρω εύκολα στούντιο. Απο ήχο δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα,θα προτιμούσα τον πιο all around, απλα δε θα ήθελα να μάθω οτι τελικά ήταν ο ιδανικός ενισχυτής για classic/poser rock.

 

Αυτά παθαίνεις όταν κάνεις δέκα δουλειές ταυτόχρονα...  :(  Σόρι για το λάθος μου. Πάντως ο Nighttrain εξακολουθεί πιστεύω να είναι ο ωραιότερος ηχητικά και ο πιο all around (επομένως δεν έγινα εντελώς ρεζίλι!!)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα και τους 2 και ισως τους λειπει ενα καλο spring reverb!!

ψαξε ομως και τη περιπτωση TINY TERROR MADE IN UK HANDWIRED POINT TO POINT ΠΕΡΙΠΟΥ 700 ΕΥΡΩ ΤΟΜΑΝ διοτε εχω πειρα απο τετοια τεχνικη κατασκευης και ισως αξιζει περισσοτερο το χρημα.

Αφού έχεις πείρα μάλλον θα έλεγα ότι ζητάνε πολλά για κεφαλή με κλασσική διάταξη el84 / 12AX7. Ούτε καν λαμπάτη ανόρθωση (που αυξάνει το κόστος) και η κατασκευή, just basic.

 

Συμφωνώ για το reverb αλλά σε τέτοιες μικρές κεφαλές δεν μπορείς να το ζητάς.

 

Προσοχή !! Δεν μιλάω για τον ήχο.

 

Γιατί εκεί .........

..... ο Nighttrain εξακολουθεί πιστεύω να είναι ο ωραιότερος ηχητικά και ο πιο all around .....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο μεσημερι ..  αλλο ενα καλο κεφαλι στην κατηγορια μινι ειναι και αυτο παρακατω κατα την προσωπικη μου αποψη λιγο καλυτερο...

 

 

παροτι και ο οραντζ αλλα και ο βοξ ειναι οι αγαπημενοι μου , αυτος ο εγκνατερ απλα σπερνει ...

   

καλη αγορα οποια επιλογη και να κανεις !!

thank you sir..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου