Προς το περιεχόμενο

Nighttrain VS AC15 CC1X VS Tiny Terror VS Handsome Devil


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω τον ac15cc1, οχι αυτόν με το μπλε ηχείο. Εχω τις εξής παρατηρήσεις, έχει πολύ όμορφα και γλυκά καθαρά και συνεργάζεται άψογα με πολλάαα πετάλια.Επίσης τέλειο reverb. Μεγάλο πλεονέκτημα η ένταση( προβάρω και δίνω και live με αυτόν ) και το headroom της καμπίνας του. Μειονέκτημα το βάρος.

O tiny terror είναι άλλης λογικής.Είναι περισσότεο prug n play.Είναι σχεδιασμένος να ακούει στα volume-tone της κιθάρας. Σαφως πιο  ''σκληρός'' .Επίσης ο προενισχυτής του ντραιβάρει γρήγορα με αποτέλεσμα δύσκολα να έχει τελείως καθαρα σε μεγάλες σχετικά εντάσεις. Αλλο μειονέκτημα είναι το οτι δεν εχει eq και reverb.

Να προσθέσω πως αν πας για κεφαλή θα έχεις το κλασσικό προβλημα όταν τη μεταφέρεις πως σε κάθε καμπίνα θα ακούγεται πολύ διαφορετικά και θα σου πετάει τα settings ενισχυτή και πεταλιών.

Θα βοηθούσε να μας πεις για τι στυλ πας να βγάλεις, όπως και τι πετάλια θα χρησιμοποιήσεις.  ;)

Πάντως όλες οι επιλογες σου είναι καθε άλλο παρά ξενέρωτες, γουστάρω 8)

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι φαινεται δελεαστικοτατος ο egnater με το ποτ για βατ και επιλογη λυχνιων σουπερ και αρκετα καλος για να πειραματιστεις αν και εμενα η ψηφος μου παει στον nighttrain.Καλες αγορες οπως και να χει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Egnater Rebel και ειναι πραγματι πολυ καλος ενισχυτης, αν και ακομα τον ψαχνω. Βεβαια το knob των watt δεν ρυθμιζει ουσιαστικα τα watt σαν attenuator, μικροδιαφορες μονο στη ενταση. Αυτος ειναι και ο λογος που το σκεφτομαι μηπως τον δωσω, αφου κυριως σπιτι παιζω.

 

Και μιας και αναφερεται εδω ο night train, μπορει να μου απαντησει καποιος που τον εχει αν εχει σημαντικη διαφορα σε ενταση στα 7,5 βατ σε σχεση με τα 15?

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο στυλ ελα ντε,μου αρέσουν διάφορα. Και το ρετρό των early rolling stones και beatles και το αντιδιαμετρικό higain των muse(που πλέον με τους μονοπήνιους προσπαθώ να το απωθήσω ;D). Επίσης μου αρέσουν πολύ οι κιθάρες των arctic monkeys,franz ferdinand,pulp,αυτά χοντρικά.

 Απο πετάλια είναι ρευστά τα πράγματα,προς το παρόν υπάρχουν τα: whammy(σκέφτομαι για pog2),bad monkey(κάποια στιγμή θα το αλλάξω με άλλο tubescreamerοειδές),seymour duncan shape shifter(tremolo),memory man,digidelay(ίσως φύγει για ενα boss re20) και ενα fuzz factory που θα πάρω μαζί με τον ενισχυτή  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο tiny terror δε θα σε παει κοντα σε αυτο το στυλ. Ειδικά στο βρετανικό ήχο των 60's. Αλλοι orange χαλαρά αλλά είναι σκότωμα για την τσέπη οι άτιμοι.

Οι δυο vox θα σε πανε πιο κοντά σε αυτό και σε indie και brit, και με τον nighttrain εχεις και ενα boost σε γκάζι το οποίο δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσεις. Εμένα προσωπικά όσες επιλογες μου δίνει ένας ενισχυτής τόσο με μπερδεύει γιατί παίζω με πετάλια.Δηλαδύ γουστάρω ένα κανάλι και καλό. Αλλά αυτά είναι προτιμήσεις.

Για να κάνω όμως και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου..οι μπαντες που ανέφερες για τα καθαρά τους χρησιμοποιούν τους ξακουστούς για τα καθαρά τους Fender! :-\

Απλώς αναφέρω..

 

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μπαντες που ανέφερες για τα καθαρά τους χρησιμοποιούν τους ξακουστούς για τα καθαρά τους Fender!

Ισχύει,been there(όχι οτι δε μου άρεσε,κάθε άλλο) και είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Αν και πολλοί απο αυτούς αλλάζουν ενισχυτή σε κάθε δίσκο,μη πω τραγούδι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Και να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... ΟΚ, παίρνεις τον Nighttrain αλλά προφανώς για να τον χρησιμοποιήσεις με τη δική του παραμόρφωση (που είναι και υπέροχη), όχι για να τον χρησιμοποιήσεις με πετάλια...

 

FX Loop ο ενισχυτής όμως δεν έχει! Delay και Reverb τα ξεχνάς? Δε θα μπορούσε η Vox να βάλει και ένα FX Loop? Κι ας ανέβει το κόστος... Προσωπικά, τον ενισχυτή αυτόν δε θα τον αγόραζα μόνο γι αυτό το λόγο... Αξίζει φυσικά για studio καταστάσεις αλλά μεχρι εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες οτι σε ενδιαφέρει κυρίως το καθαρό κανάλι θα σου πρότεινα τον Fender BLues Junior 15w που έχει καθαρά fender τα οποία φημίζονται..

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-blues-junior-tube-guitar-amp-combo--34790

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου