Προς το περιεχόμενο

Passive κιθαριστικά εφφέ: κυκλοφορούν ανάμεσα μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια υπάρχουν, και είναι και πολύ ενδιαφέροντα. Κοιτάξετε εδώ:

 

http://www.cavepassivepedals.com.au/

 

Και εδώ (αυτοικανοποίησις):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166551.0

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx kwstas79!Ουτε ακουστα δεν ειχα κατι τετοιο και ακουγονται αρκετα καλα..αλλα το γμτ ειναι οτι χανεις τα λαμπακια..χριστουγεννα ερχονται.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ένα demo του Grunt booster/overdrive, που δείχνει ότι όντως υπάρχει boost. Μυστήριο.

 

Είχα δει το topic απο τότε που το είχες ποστάρει και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση η ιδέα του...

 

Δεν βρίσκω κάπου το "μυστήριο" ρε Κώστα... χρησιμοποιεί απλά passive υλικά για να βγάλει διάφορους ήχους.

Π.χ κοίτα το tone control της κιθάρας σου, δεν έχει μπαταρία αλλά εππειρεάζει άμεσα τον ήχο, εαν το αφαιρέσεις και το τοποθετήσεις σε ενα πετάλι, θα έχεις φτιάξει ενα ...passive equalizer.

 

Εαν πχ του βάλεις και καμιά δίοδο στην αρχή ή το τέλος του eq, είτε μόνη της η σε σειρά/ παράλληλα, τότε θα έχεις ενα passive overdrive με δικό του eq, εαν κατόπιν βάλεις και καμιά φωτοαντίσταση, μπορείς να φτιάξεις μέχρι και synth ήχους.  ;D

 

Ωραία ιδέα και μπορεί να φτάσει σε καλά επίπεδα μέχρι να αγγίξει τα όρια και τους περιορισμούς της.

Απο την άλλη είμαι σίγουρος ότι εαν κάποιος πάει να το δοκιμάσει πριν το αγοράσει, μάλλον θα απορρίψει την ιδέα... ενώ παράλληλα βρίσκω τις τιμές τους υπερβολικά υψηλές.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πως ένα passive κύκλωμα δίνει boost. Το κόλπο με τις διόδους για passive od το ξέρω, αλλά εδώ (μάλλον) υπάρχει κάτι άλλο.

 

Επίσης ένας γνωστός που δοκίμασε το octave πεταλάκι τους για μπάσο, μου είπε ότι κάνει καλή δουλειά στο tracking, κάποιο βίντεο δεν έχω βρεί ακόμα βέβαια.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πχ του βάλεις και καμιά δίοδο στην αρχή ή το τέλος του eq, είτε μόνη της η σε σειρά/ παράλληλα, τότε θα έχεις ενα passive overdrive με δικό του eq, εαν κατόπιν βάλεις και καμιά φωτοαντίσταση, μπορείς να φτιάξεις μέχρι και synth ήχους.  ;D

 

Θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω μερικώς. Η ιδέα του EQ/TONE είναι αυτή ακριβώς, με τη διαφορά ότι το σήμα θα χάσει σε apparent volume είτε πρόκειται για hi-pass είτε για low-pass για τον απλό λόγο ότι αφαιρεί συχνοτικό περιεχόμενο, άρα και ισχύ rms. Άρα είναι όντως "μυστήριο" εκ πρώτης όψεως το γεγονός ότι έχουμε σήμα δυνατότερο (boost - μεγαλύτερο rms) και το σήμα παραμένει καθαρό.

 

Στην περίπτωση του drive, μια/δυο δίοδοι όντως θα κλιπάρουν το σήμα και θα το παραμορφώσουν. Βέβαια για να συμβεί αυτό πρέπει το σήμα του οργάνου να είναι πολύ παραπάνω από 0,7V (για Si διόδους ή 0,3V για Ge) για να κλιπαριστεί. Σε απλά passive όργανα, το μέσο πλάτος του σήματος σε κανονικές εντάσεις είναι περίπου εκεί στο 0,7-1V άρα οριακά θα κλιπάρει. Και φυσικά πάλι θα έχουμε ελάττωση rms...

 

Δε συζητάμε καν το γεγονός να βάλεις 2-3 (drive, EQ, κλπ) στην σειρά.

 

Μπορώ να φανταστώ 2 ηλεκτρονικούς τρόπους που μπορεί να δουλέψει η όλη ιδέα, και μάλλον σε κάποιον από αυτούς βασίζονται και τα παραπάνω πετάλια. Ο ένας έχει να κάνει με extensive χρήση πηνίων στο κύκλωμα για την αναπλήρωση της χαμένης ενέργειας και ο άλλος με τη χρήση κυκλώματος αποθήκευσης ενέργειας σε πυκνωτές από το παίξιμο και χρήση της στα (κατάλληλα ελάχιστα ενεργοβόρα) active εξαρτήματα. Το τελευταίο μάλλον απίθανο, οπότε μάλλον με πηνία γίνεται όλη η δουλειά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η χρήση μετασχηματιστών για ενίσχυση του σήματος μου φαίνετε πιο λογική, απο τη χρήση πυκνωτών.

Και δεν βλέπω πουθενά φωτοβολταϊκά στοιχεία...

 

Απο την άλλη, ακόμη και ενας μετασχηματιστής 2:1, φαίνετε να είναι δύσκολο να χωρέσει σε αυτό το κουτί και πάλι, δε νομίζω ότι θα είναι αρκετός.  ???

Ίσως με τοροειδή μετασχηματιστή να γίνετε η δουλειά.

 

Υγ. Δεν είχα προσέξει ότι συγκρίνει τον ήχο του ενισχυτή και υπάρχει boost απο το πετάλι. :-X

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη, ακόμη και ενας μετασχηματιστής 2:1, φαίνετε να είναι δύσκολο να χωρέσει σε αυτό το κουτί και πάλι, δε νομίζω ότι θα είναι αρκετός.  ???

 

Μην το λες, μιλάμε για μετασχηματιστές στο μέγεθος του πηνίου fasel στα wah. Χωράνε και μάλιστα αρκετοί, αν και δε χρειάζεται παραπάνω από 2.

 

Για πυκνωτές κλπ είναι πολύ τραβηγμένο, απλά το ανέφερα ως πιθανότητα, κι εγώ σε πηνία είχα καταλήξει.

 

Το κακό είναι ότι έτσι, υπάρχει απώλεια ποιότητας ανάλογη της ποιότητας του χρησιμοποιούμενου μετασχηματιστή. Και σε ένα drive δε μας ενδιαφέρει πολύ, στο καθαρό όμως...;

 

Και σίγουρα χρειάζεται καλή θωράκιση (μετλλικό κουτί κλπ) αλλιώς (ειδικά στην περίπτωση drive με μετασχηματιστή και δίοδο) θα πιάνεις FM και θα ακούς ποδοσφαιρικό αγώνα στην καλύτερη ή τα CB των ταξί και των νταλικέρηδων στη χειρότερη! ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι έτσι, υπάρχει απώλεια ποιότητας ανάλογη της ποιότητας του χρησιμοποιούμενου μετασχηματιστή. Και σε ένα drive δε μας ενδιαφέρει πολύ, στο καθαρό όμως...;

 

 

Ίσως έτσι εξηγείται η υψηλή σχετικά τιμή τους.

 

Και σίγουρα χρειάζεται καλή θωράκιση (μετλλικό κουτί κλπ) αλλιώς (ειδικά στην περίπτωση drive με μετασχηματιστή και δίοδο) θα πιάνεις FM και θα ακούς ποδοσφαιρικό αγώνα στην καλύτερη ή τα CB των ταξί και των νταλικέρηδων στη χειρότερη! ;D

 

Το έχω πάθει παίζοντας καρφί σε μάρσαλ ενισχυτή σε προβα(τα)δικο, νομίζω έπαιζε ο ΠΑΟΚ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η τιμή τους δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη... 129 δολάρια αυστραλίας είναι 80€. Αν ηταν δολάρια Αμερικής θα ήταν 90€ που πλησιάζει το ψυχολογικό όριο των 100€, αλλα 80€ είναι αρκετά φυσιολογικό, ειδικά για boutique πεταλάκι και δη ειδικής τεχνολογίας...

 

Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι είναι μια πιθανότητα που δεν την είχα σκεφτεί (η κατασκευή passive πεταλακίων) και τώρα έχω συνεχή brainstorming για ιδέες υλοποίησης ακόμα και λίγο συνθετότερων κυκλωμάτων passive. Αυτό μου έλειπε τώρα, ακόμα ένα (πολλά) project στα σκαριά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου