Προς το περιεχόμενο

Αγορές από τα σκουπίδια του ΕΒΑΥ? ? ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τρέλλα μου για μουσικά όργανα (κιθάρες - μπάσσα κλπ) με έχει κάνει να αγοράζω συνεχώς όργανα τα οποία άλλες φορές είναι διαμάντια κι άλλες φορές σκουπίδια.....

Προχτές αγόρασα μια TOKAI JAPAN strat και προ μηνός ένα EKO BASS MB5A Custom......

Την μεν TOKAI θα χερουκλώσω σήμερα κιόλας (θα αλλάξω αρχικά τον τριθέσιο διακόπτη της και θα βάλω πενταθέσιο και ένα push Pull -μετά βλέπουμε.

Το δε ΕΚΟ ήδη το τελείωσα.... ο Ιταλός που μου το πούλησε το είχε στείλει στην Ρώμη και το έκανε άταστο, εγώ το έδωσα σε φίλο ο οποίος του έτριψε το μανίκι και το πέρασε με γομολάκα. Αλλάξανε και οι χορδές με Flatwood κι έγινε κολαση όργανο..... Μούρη μπάσσο και πανάλαφρο πεντάρι.... με εξιτάρισε τελείως.

Ξέρει κανείς σας πόσο τιμάται ένα τέτοιο μπάσο??? (στην ΕΚΟ το είδα τιμή καταλόγου 700euro).

Ασχολείται κανείς σας με restoration???

Όσοι αγοράζετε τέτοια όργανα βάλτε καμμιά φωτό και βοηθηστε σε μοντέλα κλπ.

Μόλις φτάσω σπίτι θα σας βάλω κι εγώ φωτογραφίες.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα αξιζε πιστευω οσοι εχουν καλες γνωσεις περι του θεματος, οπως ο Studio54, να βοηθουσαν να φτιαχτει μια λιστα με οργανα που βρισκεις ευκολα πολυ φθηνα στο ebay, και με λιγες μετατροπες γινονται σουπερ.

Ας πουμε τωρα γερμανια ειδα τις Hohner. Τις περνουν οι Γερμανοι απο το ebay παμφθηνα (μιλαμε για explorer, set neck με graphics,). 200 ευρω. Σωματα με τρελα γραφικα για 40... Και κομματι κομματι φτιαχνεις οργαναρες, mαde in EU που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αντιστοιχες αμερικανες

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αξιζε πιστευω οσοι εχουν καλες γνωσεις περι του θεματος, οπως ο Studio54, να βοηθουσαν να φτιαχτει μια λιστα με οργανα που βρισκεις ευκολα πολυ φθηνα στο ebay, και με λιγες μετατροπες γινονται σουπερ.

Ας πουμε τωρα γερμανια ειδα τις Hohner. Τις περνουν οι Γερμανοι απο το ebay παμφθηνα (μιλαμε για explorer, set neck με graphics,). 200 ευρω. Σωματα με τρελα γραφικα για 40... Και κομματι κομματι φτιαχνεις οργαναρες, mαde in EU που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αντιστοιχες αμερικανες

Όλα τα όργανα, εάν αρχίζεις να τους τα χώνεις, μπορούν να γίνουν super. Τόσο που καμμιά φορά, αρχίζεις και μετράς τα λεφτά που έδωσες, και βλέπεις ότι με τα ίδια έφτιαχνες μια εγγυημένη Rockinger ή Warmoth ή USA Custom, XΩΡΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ που έχει μία αγορά ενός οργάνου των 40 ευρώ...ελπίζω είμαι αρκετά σαφής...

Για τις Hohner που λές (επειδή έχω μία), το πρώτο πράγμα που κάνεις μόλις την πάρεις είναι να πετάξεις τους άθλιους μαγνήτες της. Έτσι έχεις μία κιθάρα που εάν θελήσεις να τη πουλήσεις, πάλι θα κάνει 200 ευρώ γιατί θα συνεχίσει να γράφει Hohner ...

Με λίγα λόγια, αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα φτηνά όργανα, ΝΑΙ, μπορείς να τα φτιάξεις, αλλά με τη γνώση ότι πετάς τα λεφτά σου.

 

ΥΓ Σου μιλάω εκ πείρας, γιατί έχω κάνει ουκ ολίγες βλακείες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρέλλα μου για μουσικά όργανα (κιθάρες - μπάσσα κλπ) με έχει κάνει να αγοράζω συνεχώς όργανα τα οποία άλλες φορές είναι διαμάντια κι άλλες φορές σκουπίδια.....

Προχτές αγόρασα μια TOKAI JAPAN strat και προ μηνός ένα EKO BASS MB5A Custom......

 

Εύγε νέε μου. Καλά κάνεις και άσε να λένε. Μαζί σου.

Τις φωτό να μην ξεχάσεις.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon καταλαβαινω τι εννοεις αλλα σε αυτο το σημειο εμενα δεν θα με ενδιεφερε η μεταπωλητικη αξια αλλα να εχω ενα σωστο οργανο.

Δηλαδη αν μου κοστισει 200 ευρω η παραπανω explorer και 80-100 ενα σετακι μεταχειρισμενοι duncans θα ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος.

Σου λεω επειδη ειχα την ευκαιρια να παιξω με 2-3 τετοιες και εμεινα εκπληκτος απο την σχεση αποδοσης τιμης.

 

Ουτως η αλλος μεταπωλητικα προβληματα καλλιστα εχεις και με rockinger :P

 

Το μονο restoration που εχω κανει ηταν σε μια gibson u2 superstrat του 85 και περιλαμβανε αλλαγη ηλεκτρικων, ποτενσιομετρων, μαγνητων και πλαστικων με καινουρια.

Το προβλημα ηταν οτι ηθελα να αλλαξω το τρεμολο, αλλα η κατασκευη του ηταν πολυ περιεργη και δεν μπορεσα δυστηχως να βρω κατι παρομοιο, και παραλληλα δεν ηθελα να αλλιωσω το σωμα για να προσαρμοσω καινουριο.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon καταλαβαινω τι εννοεις αλλα σε αυτο το σημειο εμενα δεν θα με ενδιεφερε η μεταπωλητικη αξια αλλα να εχω ενα σωστο οργανο.

Καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι αγοράζοντας όργανα 100-200 ευρώ, πόσες πιθανότητες έχεις (και πόσα πρέπει να αγοράσεις) για να πέσεις στο καλό. Ο τίτλος του θεματος είναι σαφής, (όπως και ο Studio απόλυτα συνειδητοποιημένος)...αγορές από τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ του Ebay...είναι λίγο σαν να ψάχνεις το τσουκάλι με τις λίρες...

 

Ουτως η αλλος μεταπωλητικα προβληματα καλλιστα εχεις και με rockinger

Έχουμε πεί, αρκετές φορές εδώ μέσα για ποιούς λόγους φτιάχνουμε partcaster...και η μεταπώληση δεν είναι μέσα σε αυτούς. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αξιζε πιστευω οσοι εχουν καλες γνωσεις περι του θεματος, οπως ο Studio54, να βοηθουσαν να φτιαχτει μια λιστα με οργανα που βρισκεις ευκολα πολυ φθηνα στο ebay, και με λιγες μετατροπες γινονται σουπερ.

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

riverab.jpg

 

Αγόρασα έναν..... κι επειδή δεν μου άρεσε καθόλου, αγόρασα κι άλλον έναν.......

;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου