Προς το περιεχόμενο

DIY: ΒΚ Butler Overdrive


melkor169

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και υπάρχει κοσμος που ασχολείται με απλές DIY κατασκευές θα ήθελα να ρωτησω εαν έχει δοκιμάσει κανεις να φτιαξει αυτο το πεταλι? Το έχω τελειώσει(οχι εγω ακριβώς γιατι δεν ειμαι ηλεκτρονικός  :P ) εις διπλουν (θελω stereo γιατι ειμαι πληκτράς και το θελω κυριως για Hammonds) αλλα ο ήχος ειναι κακιστος και υπερβολικά "βιαια" παραμόρφωση... Υπαρχει κανενας που το εχει κανει και δουλευει κανονικά? Ρωταω γιατι ειναι διασημη DIY κατασκευη συμφωνα με ξενα forums και φοβάμαι οτι κατι κάνω λαθος

 

Ιδού το schematic http://i197.photobucket.com/albums/aa211/bajaman002/TubeDriverschematic.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο. Τι εννοείς "κάκιστος ήχος και βίαια παραμόρφωση"; Αν δοκιμάσεις να κόψεις πρίμα ή/και gain;

 

Υπόψιν πως τα πλήκτρα έχουν αρκετά περισσότερα πρίμα από την κιθάρα, οπότε είναι λογικό να "ξύνει" λίγο (εως πολύ) το πετάλι.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω αυτο για τα πληκτρα και συντομα θα το δοκιμασω με κιθάρα αλλα βγάζει αυτι(οχι μάτι :P ) οτι κατι δεν παει καλα... Η παραμορφωση τεινει σε βομβο με το που ξεκινας να πειραζεις το ποντισιομετρο...Το Bias ενω θα επρεπε να χαλαρώνει αυτη την επιθετική παραμορφωση δεν αλλαζει κατι. Να χαλαρώσει τον βομβο? Δεν... :P Και δεν φταιει η ECC83 επειδη λέγεται οτι θες ECC82(12AU7) για λιγοτερο gain.. Κατι δεν λειτουργει σωστά προφανώς  :P Απλα σχεδιαστηκε ακριβώς οπως λεει το σχέδιο και επρεπε να δουλευει κανονικα...Για αυτο ρωταω μηπως το εχει δοκιμασει κανεις ηδη αλλιως θα προσπαθησω να βρω ακρη στα ξενα φορουμς που δεν το κοβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες άλλη λυχνία, μήπως έπεσες σε ελλατωματική;

 

Αν πάντως πλήρωσες για την κατασκευή πήγαινέ την πίσω, βόμβοι κλπ με χαμηλό gain δεν είναι φυσιολογικό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαζω το ενα καναλι αρχικά και εβγαλα και τις 2 λυχνίες που έχω και ειναι πολύ καλής ποιότητας (Telefunken). Βεβαια ειναι λιγο παλιες αλλα σχεδόν αχρησιμοποιητες...Δεν νομιζω να φταιει αυτο. Οχι δεν πλήρωνω γιατι εχω πατέρα ηλεκτρονικό  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου