Προς το περιεχόμενο

Έξοδος ακουστικών σε line in?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλή και λιτή ερώτηση:

Γίνεται να δώσω σήμα απο την έξοδο ακουστικών ενός μηχανήματος στο line in ενός μίκτη?(προσέχω να μη κλιπάρει..)

Για να μην σας ζαλίζω με λεπτομέριες απλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης στο παρών setup μου και ανυσηχώ μην κάψω τίποτα!(δεν με ενδιαφέρει ποιότητα ήχου κτλ-κτλ!)

Ευχαριστώ προκαταβολικά αγαπητοί μου νοιζάδες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

μπορώ στην έξοδο ακουστικών του αρμονίου μου να βάλω ένα παθητικό ηχείο;

ο ήχος τότε θα ακούγεται μόνο από το ηχείο αυτό αντί των ηχείων του αρμονίου;

 

με την ίδια λογική, μπορώ να βάλω στην έξοδο ακουστικών της αυτοενισχυόμενης κονσόλας μου ένα παθητικό ηχείο, ώστε να έχω ένα επιπλέον ηχείο πέρα από τα κανονικά που είναι συνδεδεμένα στην κονσόλα;

 

σκεφτηκα όπως στο λαπτοπ μπορώ να βάζω ηχείο στην έξοδο ακουστικών γιατί όχι και στο αρμόνιο ή και στον μίκτη;

 

γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ στην έξοδο ακουστικών του αρμονίου μου να βάλω ένα παθητικό ηχείο;

ο ήχος τότε θα ακούγεται μόνο από το ηχείο αυτό αντί των ηχείων του αρμονίου;

 

με την ίδια λογική, μπορώ να βάλω στην έξοδο ακουστικών της αυτοενισχυόμενης κονσόλας μου ένα παθητικό ηχείο, ώστε να έχω ένα επιπλέον ηχείο πέρα από τα κανονικά που είναι συνδεδεμένα στην κονσόλα;

 

σκεφτηκα όπως στο λαπτοπ μπορώ να βάζω ηχείο στην έξοδο ακουστικών γιατί όχι και στο αρμόνιο ή και στον μίκτη;

 

γίνεται;

 

Στην εξοδο ακουστικων του αρμονιου, δεν θα δουλεψει. Χρειάζεται ενισχυτη πρώτα (ή ενεργό ηχείο)

Το αν ο ηχος ακουγεται μονο απο εκει η και απο τα ηχεια του αρμονιου, εξαρταται απο το αρμονιο νομιζω. Αν εχει επιλογη δλδ ή οχι.

Με την ίδια λογικη, ισχύει ο ίδιο σε κάθε περιπτωση που θέλεις να στειλεις ενα σήμα σε ένα παθητικό ηχείο, χωρίς να μεσολαβεί ενισχυτης. Απλα, δεν παιζει :P

 

Αν συνδεεις καποιο ηχειο στο laptop και παιζει, τότε προφανώς δεν ειναι παθητικο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. οπότε με ένα ενεργό ηχείο θα έχω το αποτέλεσμα που θέλω από το αρμόνιο.

Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και για την κονσόλα, ώστε να έχω ένα παραπάνω ηχείο μέσω της εισόδου για τα ακουστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά και έχει. απλά σκεφτόμουν να βάλω ένα ηχείο στην υποδοχή των ακουστικών για να το έχω σαν μονιτορ για να ακούω μόνο του το αρμόνιο καλύτερα μιας και τα τελικά ηχεία που είναι συνδεδεμένο (μέσω κονσόλας στην οποία είναι και άλλα όργανα πάνω + μικρόφωνα) θα είναι μακρυά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκτός του ότι έχει το αρμόνιο δικά του ηχεία, οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ως monitor (εάν αυτό σε βολεύει από πλευράς έντασης), μπορείς με ένα μικρό spliter-άκι να δώσεις σήμα ταυτόχρονα στην κονσόλα και σε ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο (το monitor).

Επίσης μπορείς αντί spliter να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό, πολύ φθηνό line mixer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου