Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?!


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζοντας στο ΧΑΟΣ των αμέτρητων επιλογών κ διλημμάτων για τν δημιουργία ενος home studio, επανέρχομαι μ νέα απορία: 4πύρηνο Intel ή AMD???

 

Απο τη μία ο Intel ειναι ευσταθής κλπ αλλα πολύ ακριβός, απο την άλλη ο AMD φτηνότερος κ πιο ασταθής.... αλλά ένας φίλος μου που έχει AMD για την ίδια δουλειά μου λέει ότι δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα..

 

Help guyz! Είμαι μουσικός, όχι κομπιουτεράς κ είμαι απίστευτα overwhelmed στν κικεώνα των διλημμάτων!! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Intel.

 

(Αν και σε φοβάμαι λίγο... από τις κάρτες που σου λέγανε, πήρες την πιο τσίου... μήπως έχεις φίλους παραπλανώντες σε;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω παρει ακομα την firestudio.. Τσιου? τ εννοεις? αν έχεις κατι υπ'όψη σου please πες τ μ!

 

Δεν έχω τίποτε κακό υπ'όψιν μου, αλλά ούτε τίποτε καλό. Μην σε τρομοκρατώ άδικα, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν κάποιες στάνταρ επιλογές για ένα νέο (μουσικό) στο χώρο της πληροφορικής. Αυτό ισχύει και για τους Ιντελ.. οι AMD είναι λίγο "διαβάζω πολλά περιοδικά και μπερδεύτηκα" ως κατάσταση... και η Presonus επίσης.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel.

(Αν και σε φοβάμαι λίγο... από τις κάρτες που σου λέγανε, πήρες την πιο τσίου... μήπως έχεις φίλους παραπλανώντες σε;)

 

...μπράβο,τον άγχωσες τον άνθρωπο.....

 

@Iason Stefanou :

Στο συγκεκριμένο θέμα intel-amd  θα μπορούσες να μας πεις σε ποιά κατηγορία τιμής ψάχνεις ώστε να προτείνει&να αντιπροτείνει ο καθένας τις απόψεις του ποιο συγκεκριμένα :)

 

Δεν έχω τίποτε κακό υπ'όψιν μου, αλλά ούτε τίποτε καλό. Μην σε τρομοκρατώ άδικα, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν κάποιες στάνταρ επιλογές για ένα νέο (μουσικό) στο χώρο της πληροφορικής. Αυτό ισχύει και για τους Ιντελ.. οι AMD είναι λίγο "διαβάζω πολλά περιοδικά και μπερδεύτηκα" ως κατάσταση... και η Presonus επίσης.

 

:)

 

 

Μπορείς να αναφέρεις συγκεκριμένα παρατράγουδα με τους AMD και κάρτες ή προγράμματα?...γιατί πρώτη φορά ακούω τέτοια πράγματα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel κι από μένα, όχι για λόγους ευστάθειας όμως. Ασταθείς επεξεργαστές (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κανείς στην αγορά αυτή τη στιγμή.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλά πράγματα. Η Intel έχει τους I7/ I9 (?) και I5. Η AMD δεν έχει κάτι αντίστοιχο έξω, απ΄όσον γνωρίζω. Άρα αν είναι κάποιος να πάει για καινούριο Η/Υ πάει για Intel αυτή τη στιγμή, για αυτόν και μόνο το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I7 πάνω σε Gigabyte X58 UD5. Μονόδρομος ΙΜΗΟ. Έχει περάσει σχεδόν χρόνος από τότε που κυκλοφόρησε. θεωρώ το BIOS και τα pcb revisions ως τον πιο σταθερό συνδυασμό για audio, plus είναι από τις λίγες εταιρίες που ντύνει με T.I. FW Controller.

 

Στην ίδια συχνότητα λειτουργίας η Intel υπερέχει λόγω αρχιτεκτονικής. Δεν μπορείς να φανταστείς τί μπορεί να κάνει ακόμα και ο μικρός i7 920 (αν τον πετύχεις).

 

Δεν έχω κανένα λόγο να <<αντιπαθώ>> λύσεις πάνω σε AMD πλατφόρμα, όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια από τις ένδοξες στιγμές της (939 AMD64 X2).

 

Intel κι από μένα, όχι για λόγους ευστάθειας όμως. Ασταθείς επεξεργαστές (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κανείς στην αγορά αυτή τη στιγμή.

 

+1

 

BIOSs σε πειραματικό επίπεδο και spaghetti pcbs γίνεται όμως :( . Έχει αφαιρέσει κανείς heatsink από φτηνή μητρική ??? Μόνο για μόστρα είναι εκεί.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακομα και ο μικροτερος i5 εχει σχεδον ιδιες επιδοσεις με τον i7 920, οποτε αν τα λεφτα σε περιοριζουν καπως μπορεις να πας και εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου