Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?!


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I7 πάνω σε Gigabyte X58 UD5. Μονόδρομος ΙΜΗΟ. Έχει περάσει σχεδόν χρόνος από τότε που κυκλοφόρησε. θεωρώ το BIOS και τα pcb revisions ως τον πιο σταθερό συνδυασμό για audio, plus είναι από τις λίγες εταιρίες που ντύνει με T.I. FW Controller.

Έχω έναν πολύ παρόμοιο συνδυασμό (i7 920 πάνω σε X58-UD4) εδώ και ένα χρόνο σχεδόν* και είναι όντως άψογο combo. Το μόνο "κακό" που έχει είναι ότι μπορεί κανείς πλέον να αγοράσει μητρική Gigabyte με USB 3.0 και SATA3 θύρες, αρκεί να συμβιβαστεί με το νέο socket 1156 της Intel.

 

BIOSs σε πειραματικό επίπεδο και spaghetti pcbs γίνεται όμως :( . Έχει αφαιρέσει κανείς heatsink από φτηνή μητρική ??? Μόνο για μόστρα είναι εκεί.

Σωστός... απλά η έκφραση "ασταθής επεξεργαστής" με πάει κατευθείαν σε κάτι αρχαίους Athlon ή τους εξωφρενικά ψηλά χρονισμένους Prescott που ανεβάζανε θερμοκρασίες για πλάκα και τέτοια σκηνικά.

Αλλά οι μητρικές είναι άλλο καπέλο και εξίσου περίεργο δυστυχώς. :(

 

 

*Ναι, ήμουν από τους πρώτους που πήραν i7. Ναι, με είχε πιάσει η χαζομάρα να πάρω κάτι που θεωρείται η τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Ναι, δεν το μετάνιωσα! :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παντως ακομα και ο μικροτερος i5 εχει σχεδον ιδιες επιδοσεις με τον i7 920, οποτε αν τα λεφτα σε περιοριζουν καπως μπορεις να πας και εκει.

 

 

Δεν έχει τις (EDIT: σχεδον) ίδιες επιδόσεις, *** ακριβώς επειδή το Hyperthreading πάνω του είναι απενεργοποιημένο. Και δεν πρόκειται για hyperthreading τύπου Prescott.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i5,2410-5.html

 

*** ειδικά σε thread-aware εφαρμογές, όπως...audio.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός... απλά η έκφραση "ασταθής επεξεργαστής" με πάει κατευθείαν σε κάτι αρχαίους Athlon ή τους εξωφρενικά ψηλά χρονισμένους Prescott που ανεβάζανε θερμοκρασίες για πλάκα και τέτοια σκηνικά.

 

+1.

 

Οι 6-core της Intel σε τί socket θα κυκλοφορήσουν και συμβατότητα με chipset δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή για να γράψω ή όχι παραπάνω.

 

Αχεμ...

 

http://www.bit-tech.net/news/hardware/2009/06/10/6-core-nehalem-coming-this-year/1

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Intel vs AMD είναι κάτι σαν την αιώνια διαμάχη fender vs gibson..

Αλλά τα πράγματα είναι απλά..

Αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά πάς σε Phenom X4 955 στα 140 ευρώ που θέλει και πιο φτηνή motherboard..

Αλλιώς τα σκας και πας για intel i5 και άνω..Ο i5 έχει 180 ευρώ αλλά η mobo θα είναι πιο ακριβή απο του amd..

 

Εγώ θα πρότεινα τον amd γιατί υποθέτω οτι δε θα χρειαστείς κάποια τρομακτική επεξεργαστική δύναμη..Απο σταθερότητα εφόσον διαλέξεις καλή mobo είσαι απόλυτα καλυμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργάζομαι στον τομέα και μπορώ να πω πως αν και Intel fan, τα Sun Netra φοράνε κατά κυριο λόγο AMD (αν αυτό σου λέει κάτι). Από την άλλη μεριά εγώ την AMD δεν την πάω γιατί είχε πιαστεί να έχει χώσει κατάσκοπο στο R&D της Intel για να κλέβει πατέντες κτλ...

 

Γενικά για ηχογραφήσεις (Nuendo κτλ) κατά 90% αυτό που χρειάζεσαι είναι επεξεργαστική ισχύς. Αν με τα ίδια χρήματα οι AMD σου δίνουν περισσότερη μην το σκέφτεσαι καν...

 

hope I helped

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά πάς σε Phenom X4 955 στα 140 ευρώ που θέλει και πιο φτηνή motherboard..

 

αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά, αγοράζεις με βάση τις ανάγκες ΣΟΥ σε βάθος 2-3 ετών, και όχι με βάση το τι υπάρχει στην αγορά

 

και χωρίς καμία αμφιβολία ο επεξεργαστής που προτείνεις καλύπτει σχεδόν όλους όσους πάνε και τα σκάνε για i7 σήμερα

 

παράδειγμα:

 

φίλος στην εταιρία που δουλεύω θέλει να πάρει ένα σούπερ-σύστημα βασισμένο στον Ι7, μεταξύ άλλων γράφει και μουσική αραιά και πού στο FL studio, βασικά όμως όπως μου είπε "το παρόν σύστημά μου δεν τρέχει καλά το office 2007 όταν ανοίγει μεγάλα power & word ταυτόχρονα"

 

το παρόν σύστημα είναι core 2 duo, στο οποίο ο αθεόφοβος έχει ΕΝΑ gb ram

 

κατά τα άλλα, θεωρεί πως πρέπει να πάρει νέο σύστημα και μάλιστα  i7   :-X

 

@JollyJocker

 

αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες εβδομάδες η intel ήταν που καταδικάστηκε για κλοπή απέναντι στην AMD

 

http://news.theage.com.au/breaking-news-technology/intel-to-pay-amd-125-billion-in-antitrust-case-20091113-idto.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdvelek

 

ενδιαφέρον το άρθρο που παραθέτεις αλλά νομίζω πως έχει κυρίως να κάνει με αθέμητο ανταγωνισμό. Δες μια και αυτό:

 

http://www.tomshardware.com/news/Intel-Espionage-Secrets-Stolen-AMD,6359.html

 

 

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες τα πραματα ειναι απλα....

εφτιαξα ενα pc με τα εξης χαρακτηριστικά:

 

CPU: INTEL PENTIUM DUAL CORE @ 2.8 GHZ

MOBO: GIGABYTE G31M ES2L

VGA: GIAGABYTE GEFORCE 8400 GS @ 512 MB

RAM: KINGSTON HYPER X DDR2 @ 800 MHZ

HDD: 2x WESTERN DIGITAL SATA2 320 GB @ 16 MB CACHE

DVD: LG DVD REC DL SATA 2

CASE: Ένα απλο με 450W Τροφοδοτικό

 

ΚΟΣΤΟΣ...300 Γιουροζ....

 

Για μουσική δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω προς το παρόν, δεν υπάρχει λόγο να δώσεις μια περιουσία για κάτι που σε λίγα χρονια θαναι ξεπερασμένο...τί  sata 3 και μ****κιες αφου δεν εχουν βγει ακομα σκληροί sata 3 ρε μάγκες...εμένα το μηχανημα μου φυσάει και τρέχει και nuendo με τιγκα vst απο πάνω (guitar rig, toontrack superior drummer 2.0 κτλ κτλ)

 

Αλλά ένα εχω να πω....INTEL και πάλι INTEL!!!!

 

και κάτι σημαντικό ακόμα...τρέχω και Snow Leopard...

 

Ο επεξεργαστής όταν βγηκε ήταν πανάκριβος και τώρα...65Ε τι πα να πει ότι δεν είναι καλός...?αφου και ο i5 σε 3 χρόνια καπως αντίστοιχα θαναι...

 

μη μασατε ρε ξεπερασμενη τεχνολογια να παίρνετε και όλα θαναι μια χαρα....

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*** ειδικά σε thread-aware εφαρμογές, όπως...audio.

 

Αμα οι audio εφαρμογες αξιοποιουν ολα τα thread των i7 τοτε παω πασο.

 

Το μόνο "κακό" που έχει είναι ότι μπορεί κανείς πλέον να αγοράσει μητρική Gigabyte με USB 3.0 και SATA3 θύρες, αρκεί να συμβιβαστεί με το νέο socket 1156 της Intel.

 

Αλλά οι μητρικές είναι άλλο καπέλο και εξίσου περίεργο δυστυχώς. :(

 

Δεν υπαρχει προβλημα, αμα χρειαζεσαι τοσο usb 3.0 και sata 3 υπαρχουν και pcie καρτες.

π.χ. http://www.thelab.gr/showthread.php?t=69876

 

Σχετικα με τις μητρικες εχεις δικιο. Το προβλημα με την ιντελ ειναι οτι ακομα και αν τα σοκετ ειναι συμβατα υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξουν ασυμβατοτητες με τα chipset (πχ 775, απο 945G μεχρι P45 και pentium 4 μεχρι core2quad, δεν ειναι ολα συμβατα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια πιθανοτητα εχεις να βγαλεις ελλατωματικο intel η amd.

 

 

η amd ειχε βγαλει τον firebird ο οποιος μετα απο μια θερμοκρασια και μετα λαμπαδιαζε.

 

απο τον athlon και επειτα, η amd εβγαζε πολυ καλα μοντελα επεξεργαστων, και σε πολλες περιπτωσεις ηταν και μηνες μπροστα απ την intel.

 

αυτα τα ολιγα=)

 

παρε amd αφοβα. να προτιμησεις λιγους πυρηνες επεργαστικης δυναμης και μεγαλη ισχυ.

 

μονοπυρηνο στα 3+++++++ μακραν ανωτερος απ τον 2.2 διπυρηνο.

 

αυτα τα ολιγα

Κατασκευή ιστοσελίδων[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου