Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?!


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συγκρίνουμε μοντέλα από τις δύο εταιρίες με ίδια (ή παρόμοια) τεχνικά χαρακτηριστικά η AMD συμφέρει ασυζητιτί. Δυστυχώς σε θέματα επιδόσεων δεν μπορώ να έχω γνώμη γιατί ο μόνος AMD που έχω δοκιμάσει είναι ο Athlon 3500+ XP, τον οποίο έχω ακόμα μετά από 4 σχεδόν χρόνια (με Windows 7 64 bit και τρέχει σφαίρα). Αν έκανα τώρα αναβάθμιση θα έπαιρνα τον Phenom II x4 (όποιον σηκώσει η τσέπη μου).

Δώσε σημασία πρωτίστως σε μία καλή μητρική, και σε RAM με υψηλό χρονισμό, και εννοείται πάντα σετάκι σε dual channel. Θα σου προτείνω για RAM OCZ στα 1333MHz γιατί τις θεωρώ από τις πιο αξιόπιστες. Να τσεκάρεις όμως ότι και η μητρική που θα πάρεις να υποστηρίζει τέτοιους χρονισμούς.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για τετραπύρηνο που θες εσύ, εγώ θα πρότεινα AMD. Οι Phenom είναι πολύ καλοί και στις αντίστοιχες ταχύτητες δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν τους Intel. Και αν συγκρίνεις τις τιμές τους, έχουν διαφορά. Και μην ξεχνάμε, στο Intel πληρώνεις και όνομα...!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε, στο Intel πληρώνεις και όνομα...!

 

Τελείως αναληθές. Καμία μα καμία σχέση. Απλώς η Intel κατασκεύαζει πιο έμπιστα προιόντα τα οποία έχουν ΤΕΣΤΑΡΙΣΤΕΙ σκληρά για πολύ καιρό. Την ενδιαφέρει πολύ το quality, excellence και reliability του προιόντος.

 

H AMD για μένα είναι ο,τι είναι και η Alpha Romeo. Απίστευτα αυτοκίνητα, τρομερές επιδόσεις αλλά... εμφανίζουν προβλήματα.

Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω τις εκπληκτικές επιδόσεις των AMD που ΕΣΚΙΖΑΝ τους Intel και ήταν και σε μισή τιμή αλλά... είχαν ξεχάσει το θέμα θερμοκρασία και ψύξη...

 

Όνομα δεν πληρώνεις σε καμία από τις 2. Ο ανταγωνισμός μεταξύ των 2 εταιριών είναι τόσο σκληρός και αδυσώπητος που δε θα καθόταν μία Intel να παίζει με την τιμή λόγω ονόματος όταν έχει τέτοιο ανταγωνιστή. Οι Intel είναι πιο ακριβοί γιατί έχουν υψηλότερο κόστος παραγωγής (πιο πολλα κλινικά tests κτλ).

 

 

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel i7 860.Μεγάλη επεξεργαστική ισχύς και χαμηλή κατανάλωση<=>λιγότερος θόρυβος από τ'ανεμιστήρια.

 

Σκληροί δίσκοι Sata III ήδη κυκλοφορούν...αναφέρθηκε παραπάνω το αντίθετο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H AMD για μένα είναι ο,τι είναι και η Alpha Romeo. Απίστευτα αυτοκίνητα, τρομερές επιδόσεις αλλά... εμφανίζουν προβλήματα.

 

το pentium bug το θυμάσαι;

 

τότε που κάνανε πλάκα πως το αυτοκόλλητο "intel inside" αποτελούσε προειδοποίηση προς τον καταναλωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληροί δίσκοι Sata III ήδη κυκλοφορούν...αναφέρθηκε παραπάνω το αντίθετο.

 

Εκτός από περίπτωση burst (πιθανόν από την cache του δίσκου) οι μηχανικοί δεν κερδίζουν τίποτα από το sata 3. Μόνο οι SSD, άντε και τερατώδη RAID configurations.

 

Νομίζω ξεφεύγουμε από την ουσία και πλησιάζουμε σε flame war με γάντια.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ INTEL, το γιατί κρύβεται πίσω απο το multithreading (και κανένας δεν το ανέφερε, γιατί?).

Όλες οι καινούργιες εκδόσεις μουσικών εφαρμογών είναι πλέον φτιαγμένες να δουλεύουν σε περιβάλλον multithreading, για να αποφεύγονται κολλήματα, κλιπαρίσματα, κλικ και διάφορα άλλα κακά που μπορούν να σου συμβούν κατά τη διάρκεια εργασίας.

Θα παραθέσω ένα συγκρητικό τεστ για multithreading, που έγινε σε γνωστό περιοδικό με πολύ έγκυρο test center (σε παγκόσμιο επίπεδο).

I7 975 Extreme Edition 44sec

I7 950 49sec

I7 870 49sec

I7 860 54sec

I7 920 55sec

I5 750 60sec

Core2Quad Q8400 64sec

Core2Quad Q9400 66sec

Core2Quad Q9550 72sec

Phenom IIX4 965 Black Edition 73sec

Core2Quad Q8200 80sec

Phenom IIX4 955 Black Edition 80sec

Core2Quad Q8200S 84sec

Athlon IIX4 620 95sec

Phenom IIX4 905e 97sec

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pentium bug το θυμάσαι;

 

τότε που κάνανε πλάκα πως το αυτοκόλλητο "intel inside" αποτελούσε προειδοποίηση προς τον καταναλωτή;

 

To θέμα που προέκυψε με το denormalization στους P4 δεν ήταν bug. Σε συνδυασμό με audio software, λόγω της φύσης των υπολογισμών, ονομάστηκε έτσι επειδή δημιούργησε προβλήματα (ανεξήγητα CPU utilization spikes) για ένα μικρό χρονικό διάστημα.

 

http://www.soundonsound.com/sos/oct02/articles/pcnotes1002.asp

 

Αν πούμε απλοϊκά ότι είχαν bug οι P4, τότε σήμερα όλες οι πλατφόρμες έχουν bug, επειδή τα W-Lan και Lan adapters δημιουργούν spikes στο DPC Latency test.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραθέσω ένα συγκρητικό τεστ για multithreading, που έγινε σε γνωστό περιοδικό με πολύ έγκυρο test center (σε παγκόσμιο επίπεδο).

Ποιό περιοδικό, ποιό test center και το κυριότερο, ποιό τεστ για multithreading; Γιατί μερικά νούμερα στον αέρα δεν μπορούν να βγάλουν κανένα συμπέρασμα.

 

 

Νομίζω ξεφεύγουμε από την ουσία και πλησιάζουμε σε flame war με γάντια.

+1

 

Για να μην αναφέρουμε το γεγονός ότι ειπώθηκαν και κάποια πράγματα που μικρή σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου