Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?!


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 με load? Το καλοκαιρι? Με τι ψυκτρα? Στοκ? Ο δικος μου 2400+ το καλοκαιρι παντως χτυπησε πανω απο 70 idle. Γενικα οι K7 ηταν ψησταριες οπως και οι P4 netburst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο 2400+ αν δεν κάνω λάθος ανήκει στους Κ7, οι οποίοι ναι, έχουν πρόβλημα θερμοκρασίας. Ορίστε και ένα screenshot αυτής της στιγμής (τηλεόραση και firefox ανοιχτά).

temp.jpg.cc6c48b2d621cc9945364bedab3efbfe.jpg

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά εκείνη την εποχή θα ήξερες ότι υπάρχει κάπου πρόβλημα και μάλλον το μυαλό θα πήγαινε κατευθείαν σε ένα κακογραμμένο OS όπως win95/win 3.x

 

τίποτε δεν θα ήξερες, εκτός αν συνηθίζεις να διπλοτσεκάρεις τα αποτελέσματα που σου δίνει ένας υπολογιστής (οπότε θα ήσουν ο πρώτος που γνωρίζω να κάνει κάτι τέτοιο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2400+ αν δεν κάνω λάθος ανήκει στους Κ7, οι οποίοι ναι, έχουν πρόβλημα θερμοκρασίας. Ορίστε και ένα screenshot αυτής της στιγμής (τηλεόραση και firefox ανοιχτά).

 

Πολυ ωραιος (εγω τωρα εχω 50... :( )

Στοκ ψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτε δεν θα ήξερες, εκτός αν συνηθίζεις να διπλοτσεκάρεις τα αποτελέσματα που σου δίνει ένας υπολογιστής (οπότε θα ήσουν ο πρώτος που γνωρίζω να κάνει κάτι τέτοιο)

 

[offtopic]

 

Περιστρέφεται το σχετικό post μου γύρω από crash/bsod, και όχι bit-to-bit σύγκριση ανάμεσα σε rendered αρχεία από cakewalk ή σύγκριση αποτελεσμάτων περίπλοκων MS Excel workbooks σε 486DX2/Pentium/Cyrix και ό,τι άλλο κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως.

 

Δεν είμαι ο μόνος που όταν αγοράζει έναν HDD ζητάει από το service ένα read/write check προτού τοποθετηθεί με ευλάβεια στο προστατευτικό case που κουβαλάω σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης λιώνω ένα σύστημα σε memtest86+, prime95, orthos, προτού το παραδώσω ή το χρησιμοποιήσω ο ίδιος για surf, audio, πασιέντζα, etc...

 

Νομίζω καλύπτω το checklist σου...και αν όχι είμαι σίγουρος τα άλλα ψάρια στην θάλασσα το κάνουν τόσο καλά ώστε να μην αισθάνεσαι κανείς μόνος :)

 

[/offtopic]

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπεις, στο πρώτο ποστ δεν μπήκε οικονομικό μέτρο, απλά ρώτησε Intel ή AMD και βάσει αυτού απαντήσαμε όλοι.

Σίγουρα η AMD είναι κορυφή στο Value For Money, αλλά αυτό συνεπάγεται και με κάποια άλλα πράγματα που μιλάνε για χαμηλότερες επιδόσεις, ψηλότερες θερμοκρεασίες, αστάθεια κλπ κλπ.

Ακόμα και εγώ αν ήθελα τώρα ένα δεύτερο PC για...media center στο σαλόνι μου, θα επέλεγα AMD με 60€-90€ και θα ήμουν ευτηχισμένος.

Εδώ όμως μιλάμε για DAW και οι διαφορές είναι μεγάλες σε πολλά σημεία (δεν μιλάω για τιμή).

...sorry για την απουσία παίδες.... σ σχέση μ τ οικονομικό -λάθος μου π δν τ ανέφερα- είμαι ως εξής: σίγουρα μ ενδιαφέρει τ κόστος (δν μας τρέχουν κ απ'τ παντζάκια), αλλα είναι οι Intel τόσο καλύτεροι (βάζοντας στν εξίσωση όλα τ χαρακτηριστικά, από επεξεργαστική ισχυ μέχρι αντοχή-τεχνολογική κ πρακτική- στν χρόνο), ώστε ν ν ΠΡΕΠΕΙ ν τ σκάσω για χάρη τς?

 

..thx a lot guyz gia ta posts!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να σου δημιουργηθεί πρόβλημα (όσον αφορα τον επεξεργαστη) όποιον κ αν επιλέξεις. Πάντως επικρατεί η άποψη ότι οι Intel είναι πιο αξιόπιστοι. Πρωσωπικά με Intel είμαι μια χαρά, αλλά έχω φίλους με AMD κ είναι επίσης ικανοποιημένοι. Οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη κανε αυτο που υποστηρίζει καλύτερα η τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάθαμε όλοι να κοιτάμε πίνακες για το πιο είναι το πιο γρήγορο και το πιο αξιόπιστο, χωρίς φυσικά να έχουμε προσωπική εμπειρία, απλά με το φερέφωνο..Το μαρκετινκ δουλεύει μια χαρά και εμεις είμαστε χαρούμενοι που τα "σκάσαμε" αλλά πήραμε το καλύτερο !!!   

 

Να μάθετε οταν συγκρίνετε κάτι να το συγκρίνετε σωστά..

 

Φίλε μου πάρε οτι συμφέρει την τσέπη σου, και συγκρίνοντας πάντα παρόμοια πράγματα..

Εγω εδω και αρκετά χρόνια πλέον προτιμώ AMD, η μητρική μου αυτή την στιγμή θεωρείτε αρχαία για κάποιους και όμως με αναβάθμιση bios μπορώ να βάλω και 4πύρηνο, πολύ σημαντικό να μην σε πουλάει και το socket κάθε τρεις και λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σημαντικό να μην σε πουλάει και το socket κάθε τρεις και λίγο  

 

Ποιο τρανταχτό upgrade έχει γίνει τα τελευταία δύο χρόνια στην AMD64 αρχιτεκτονική που να δικαιολογεί και socket upgrade ?

 

To P965/775 παίρνει μέχρι και Q9550 (τουλάχιστον).

 

Μπορεί να μην κατάλαβα τί συγκρίνεις με τί, όταν αναφέρεσαι στο <<πούλημα>>.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μάθετε οταν συγκρίνετε κάτι να το συγκρίνετε σωστά..

 

Με το ίδιο σκεπτικό θα σου απαντήσει κάποιος να μάθεις όταν γράφεις σε κόσμο να γράφεις σωστά.

 

Μάθαμε όλοι να κοιτάμε πίνακες για το πιο είναι το πιο γρήγορο και το πιο αξιόπιστο, χωρίς φυσικά να έχουμε προσωπική εμπειρία, απλά με το φερέφωνο..Το μαρκετινκ δουλεύει μια χαρά και εμεις είμαστε χαρούμενοι που τα "σκάσαμε" αλλά πήραμε το καλύτερο !!!    

 

Όταν έχεις ουσιαστικά 2 εταιρίες που κυριαρχούν στο χώρο και υπάρχουν κυριολεκτικά 10άδες independent reviewers που έχουν αποδείξει την αντικειμενικότητα και το ορθό των μεθόδων τους πολλάκις, το μάρκετινγκ και οι όποιες θέσεις με επιχείρημα το μάρκετινγκ πάνε στο πίσω κάθισμα.

 

Από την άλλη, το να αγοράσεις "το καλύτερο" δεν ήταν ποτέ εγγύηση ότι το pc σου θα τρέχει "τούρμπο" μιας και χρειάζονται και κάποιες βασικές γνώσεις σύνθεσης συστημάτων και αρκετό ψάξιμο εκ των προτέρων.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου